6. července 2015 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce lidí si přišlo do Husince připomenout upálení mistra Jana Husa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Husův pomník v Hradci Králové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Husův pomník v Hradci Králové | foto:  MAFRA - Martin Veselý

HUSINEC (PRACHATICKO) V Husinci na Prachaticku v pondělí vrcholí čtyřdenní program připomínající 600. výročí upálení místního rodáka Jana Husa. V Centru mistra Jana Husa se dopoledne konala ekumenická bohoslužba, k vidění tam jsou ukázky života v 15. století. Bohatý program s koncerty a divadelními představeními se odehrává také na dalších dvou pódiích ve městě.

Pondělní část oslav začala ráno na náměstí. Městečko s 1400 obyvateli se zaplnilo návštěvníky. „Máme plná všechna parkoviště, lidí jsou tu tisíce,“ řekl Ondřej Babka z organizačního týmu.

Ekumenická bohoslužba začala dvě hodiny před polednem, v Centru mistra Jana Husa pak následovalo divadelní představení o Husovi. Zní tam středověká hudba a soubor Civitas Pragensis přibližuje život lidí v době husitských válek. Třetí scéně dominují divadelní představení a jihočeská dechovka.

Husovy oslavy začaly v pátek večer koncerty v areálu Slavoje. V neděli se v Husinci mimo jiné konal historický průvod, následoval ohňostroj se zapálením hranice.

Tradice oslav

Tradice Husových oslav v Husově rodišti se odvíjí od roku 1869. První oslavy se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Početného shromáždění se zúčastnily i vůdčí osobnosti národního obrození, včetně Františka Palackého. Oslavy se konaly i během první republiky. Komunistický režim udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti, s Husem pramálo spojené. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se v městečku vrátili v roce 1990.

Kněz Jan Hus, jenž se v Husinci narodil kolem roku 1370, byl jedním z prvních představitelů církve, kteří usilovali o její reformaci. Byl proti odpustkům a tvrdil, že jediným pramenem víry má být písmo svaté, nikoliv papežská nařízení či encykliky. Kvůli svým myšlenkám byl označen za kacíře a 6. července 1415 upálen v Kostnici na jihozápadě Německa.

ČTK
  • 1Diskuse