Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hypotéky mají silná léta za sebou

Česko

Banky se obávají zvýšeného rizika nesplácení úvěrů, své volné peníze raději investují jinde

PRAHA Po tučných letech, kdy dvouciferný růst jak objemu tak počtu hypoték nebyl výjimkou, zažívá český trh velmi špatný rok. Přesto podle odborníků není důvod k zoufalství. Začínají totiž již vidět mírné náznaky zlepšení.

„Letos jsme se výkonem hypotečního trhu dostali zhruba na úroveň let 2005 až 2006. Přes hrozivé meziroční propady však návrat o tři až čtyři roky zpět není vůbec špatný,“ řekl Milan Lávička, analytik makléřské firmy Atlantik FT.

To potvrzuje i výkonný ředitel společnosti Hyposervis Milan Roček. „Z hlediska tehdejší optiky byly výsledky let 2005 a 2006 považovány za fantastické,“ řekl Roček. Podle něj se nyní trh na nějakou dobu stabilizuje právě na úrovni doby před třemi, čtyřmi lety.

„Rok 2007 znamená pro hypoteční trh naprostý extrém. Podobný výkon v několika nejbližších letech nedosáhneme,“ řekl Roček. Podle něj se bude nyní ročně uzavírat zhruba 50 až 60 tisíc nových hypoték. „To je dlouhodobý, stabilní stav, který můžeme v dalších minimálně dvou letech předpokládat,“ dodal.

Úroky neklesnou Podle odborníků se v nejbližší době nedá počítat ani s výrazným poklesem hypotečních úroků. „Očekávám spíše stabilizaci, či jen mírné poklesy úroků,“ řekl Lávička.

Tuzemské banky ve snaze nalákat klienty na hypoteční úvěry sice již začaly snižovat úrokové sazby, ale jen velmi pozvolna.

Průměrná úroková sazba všech nových hypoték se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex snížila o 0,04 procentního bodu na 5,63 procenta. Sazba hypoték s fixací na rok klesla o výrazných 0,17 procentního bodu na 5,94 procenta.

Takové snížení roků však výrazně zaostává za repo sazbou, kterou pro mezibankovní trh určuje Česká národní banka ČNB). Ta již nyní činí jen 1,25 procent, což je nejnižší v historii České republiky. V době, kdy úrokové sazby u hypoték byly na nejnižší úrovni však repo sazba ČNB byla jen o málo vyšší. V červenci roku 2005 se průměrná úroková sazba hypoték pohybovala těsně nad 3,6 procenty. Základní úroková sazba ČNB v té době činila 1,75 procenta.

Podle odborníků se tento rozpor v úrokových sazbách dá vysvětlit tím, že domácí banky se chovají velice opatrně. „Výnosy z úvěrů jsou pro banku hlavním zdrojem příjmu. Banky proto nezastaví úvěrování, ale musí v současnosti více balancovat mezi rizikem a výnosem,“ řekl Lávička.

V roce 2005 byla česká ekonomika v dobrém stavu a banky se tudíž o své rozpůjčované peníze nemusely tolik bát. „Nyní však musí do úroků zahrnou i vyšší rizikovou prémii a proto jsou hypoteční úrokové sazby stále na vysokých úrovních,“ řekl Lávička.

České banky proto volné prostředky, kterých nyní mají díky vysokým vkladům obyvatel dostatek, raději vkládají do státních dluhopisů. Ty pro ně totiž představují mnohem bezpečnější investici, i když nabízí nižší výnosy.

Trh poroste postupně I přes letošní obtížný rok nabízí český hypoteční trh dobrý potenciál k růstu. Podle Ročka má v Česku hypotéku přibližně 360 tisíc domácností, což představuje zhruba 720 tisíc lidí. „V porovnání s Evropskou unií má u nás hypoteční úvěr velmi malé množství lidí,“ řekl Roček. To podle něj představuje velkou šanci k dalšímu růstu hypotečního trhu.

„Lidé měli dlouho obavu se zadlužit, ale nyní si na zhoršenou ekonomickou situaci již zvykli. Přestože to zatím není vidět na statistikách, zaznamenali jsme tento měsíc již mírné oživení trhu,“ řekl Roček.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč