I hokejové derby patřilo Spartě

Podobně jako ve fotbalovém duelu Slavia vedla, ale v závěrečné třetině domácí otočili skóre čtyřmi góly

PRAHA Pomsta se nepovedla. Hokejisté Slavie nenapravili zaváhání svých fotbalových kolegů z pondělního pražského derby. „Za fotbal se pomstíme,“ prohlásil trenér červenobílých hokejistů Vladimír Růžička před předehrávkou čtvrtého kola extraligy.

To sparťanský zadák Jan Hanzlík si přál, aby domácí v holešovické Tesla Areně rychle rozhodli. „V pondělí padl gól až v poslední minutě. Lepší by bylo dát jich pár slávistům už na začátku, ne jako fotbalisti,“ líčil.

Dlouho to vypadalo, že zůstanou jeho touhy nevyslyšeny. Slávisté vedli po dvou třetinách 3:1, ale třetí dějství dokonale opanovali domácí a čtyřmi góly otočili na 5:3.

Sparťané byli v prvních minutách derby aktivnější, a už ve třetí minutě většina z devíti tisícovek diváků propukla v jásot. Sparťanský štírek Jaroslav Hlinka objel branku a přihrál najíždějícímu obránci Radku Philippovi, který prostřelil Roberta Slipčenka. Pak se ukázali hosté, syn bývalé hvězdy Sparty z 90. let Tomáše Jelínka Petr se dostal do samostatného úniku, ale brankář Tomáš Pöpperle si s jeho bekendem poradil.

Agilní Hlinka pak nezvedl puk nad Slipčenkovy betony. Místo vedení 2:0 tak Slavia vyrovnala: to Jakub Sklenář poslal v 10. minutě puk nad Pöpperleho rameno. Holešovičtí se nadále tlačili do šancí, gólman Slavie však odolával. To Pöpperle lovil puk ze sítě opět v 17. minutě, kdy jej ranou z první propálil Tomáš Svoboda.

Rozhodčí se do zápasu moc nepletli, nezvedali ruku ani při zákrocích na hranici faulu. První přesilovka tak přišla na řadu až na začátku druhé třetiny. Slavia ji sice nevyužila, ale na jejím konci se domácí opět provinili proti pravidlům. A minutu poté hráli sparťané ve třech, takže si mohli červenobílí vyzkoušet i dvojnásobnou početní výhodu. Na jejím konci ale zapomněli na Salcida, který naskočil z trestné lavice. S přispěním dvou slávistů, kteří se mu pověsili na záda, Američan svůj brejk nevyužil.

O změnu skóre se postaral opět Svoboda, který ve 33. minutě v přečíslení trefil puk do sparťanské branky ze vzduchu.

Do třetí třetiny vstoupila Sparta jako vyměněná. Už po půlminutě tečoval Smoleňák střelu Jana Hlaváče do branky. Stejný hráč se postaral i o vyrovnání, které přišlo o dvě minuty později. Tentokrát se prosadil Smoleňák z dorážky. Opařená Slavia si vzala oddechový čas. Marně. Vítězný gól vstřelil ještě loni slávistický forvard Kůrka. Poslední hřebíček do slávistické rakvičky pak ještě zatloukl Hromas.