Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

I Nečasova vláda má svůj NERV

Česko

Nečasův kabinet oprášil nápad předminulé vlády a obnovil činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Kromě toho, že rada posílila o pět členů, bude se scházet pravidelně každý měsíc a k určitým tématům bude přibírat i další odborníky.

PRAHA Jak zastavit zadlužování státu? Kde škrtat ve státním rozpočtu? Jak provést systémové změny? Jak to vše vysvětlit občanům? Na to vše by měl spolu s novou vládou hledat odpovědi v pořadí již druhý sbor poradců známý pod zkratkou NERV.

„My se chceme u závažných změn vyhnout chybám a projektovat je tak, aby byly účinné a zároveň pro veřejnost stravitelné. Současně se tato vláda, včetně jejího předsedy, nechce tvářit, že snědla všechnu moudrost a že nepotřebuje slyšet rady od expertů,“ řekl premiér Petr Nečas při včerejším představování nového NERVu.

Místo hledání protikrizových opatření se tak Nečasův NERV soustředí zejména na opatření pro nastartování ekonomiky a zavedení systémových změn. Od předchozího NERVu se jeho následovník bude lišit i frekvencí setkávání.

„Zasedání všech členů NERVu v jeho nejširším složení bude probíhat minimálně jednou za měsíc,“ řekl Nečas. Do činnosti NERVu se podle něj zapojí i ekonomičtí ministři vlády. Pravidelně se bude scházet i šestice týmů, které se budou specializovat na jednotlivé oblasti.

První tým se bude soustředit na veřejné finance a zastavení zadlužování. Druhý projektový tým se bude věnovat přípravě důchodové reformy, další si posvítí na boj proti korupci a veřejné zakázky.

Čtvrtý tým si vezme na mušku ekonomickou politiku Evropské unie a oblast regulací. Následující tým bude hledat recept na udržení konkurenceschopnosti České republiky a poslední tým se zaměří na oblast podnikání.

„Tyto projektové týmy budou složeny z členů NERVu, ale budou do nich současně přizváni i odborníci mimo ekonomickou radu vlády,“ řekl Nečas. V kterých týmech budou jednotliví členové rady vlády pracovat, bude podle premiéra jasné během jednoho až dvou týdnů.

Již dnes se ale u některých členů dá odhadnout, do kterých týmů míří. „Budu působit v týmu pro penzijní reformu a pro veřejné zakázky,“ uvedl například Pavel Kohout. V týmu zaměřeném na penzijní reformu se s největší pravděpodobností setká i s dalšími dvěma experty na důchodový systém - Jiřím Rusnokem a Vladimírem Bezděkem. Činnost Národní ekonomické rady vlády byla obnovena středečním rozhodnutím vlády a v patnáctičlenné radě zasedne osm vysloužilců z minulého NERVu a sedm zbrusu nových členů.

V první ekonomické radě, kterou ustavil kabinet Mirka Topolánka v lednu loňského roku, zasedli již tito členové současného NERVu: Vladimír Dlouhý, Pavel Kohout, Michal Mejstřík, Jiří Rusnok, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl a Miroslav Zámečník.

Nováčky v týmu vládních expertů na ekonomiku budou Vladimír Bezděk, Eduard Janota, Pavel Kysilka a Lubomír Lízal, Daniel Münich, Jan Procházka a Petr Zahradník.

Do vládních služeb již podruhé nenastoupili prezident Sdružení automobilového průmyslu a generální ředitel společnosti Volkswagen Group v Rusku Martin Jahn a prezident České bankovní asociace a generální ředitel UniCredit Bank Czech Republic Jiří Kunert.

Patnáctka staronových odborníků má vládě nejen radit, ale má přímo v popisu práce být k její činnosti i kritická. Včera k tomu členy NERVu při uvádění do funkce vyzval sám premiér.

„Chceme využít expertního zázemí a zkušeností těchto špičkových ekonomů k tomu, abychom získali zásadní zpětnou vazbu a v mnoha ohledech i oponenturu vůči názorům jednotlivých ministerstev nebo i vlády jako celku,“ řekl Nečas.

***

NERV II (NáRODNÍ EKONOMICKá RADA VLáDY)

Byli už v Topolánkově NERVu

Vladimír Dlouhý V roce 1984 byl zakládajícím členem Prognostického ústavu. Po roce 1989 dělal ministra hospodářství ČSFR, pak sloužil jako ministr průmyslu a obchodu ČR. Nyní pracuje jako poradce investiční banky Goldman Sachs.

Pavel Kohout má za sebou práci pro velké firmy, jako je PPF nebo ING. V letech 2002 až 2003 byl poradcem ministra financí Bohuslava Sobotky, pak se na dva roky stal konzultantem Vlastimila Tlustého. V roce 2007 spoluzaložil poradenskou firmu Partners.

Michal Mejstřík Působil jako externí poradce mezinárodních institucí, jako je Světová banka nebo Evropská komise. Opakovaně radil i české vládě a řadě korporací. Od loňského roku je předsedou dozorčí rady ČSa a profesorem ekonomie University Karlovy.

Jiří Rusnok Zkušenosti začal sbírat ve Státní plánovací komisi. V letech 2001 až 2002 byl ministrem financí, o rok později usedl do křesla ministra průmyslu a obchodu. Nyní šéfuje penzijnímu fondu ING a je i prezidentem asociace penzijních fondů.

Tomáš Sedláček V minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Havla. Pracuje jako analytik ČSOB.

Jiří Schwarz V roce 1990 spoluzakládal liberální institut. Nyní je docentem ekonomie a vedoucím katedry ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE. Teoreticky se zabývá ekonomickou regulací a ekonomickou transformací.

Jiří Weigl Do roku 1989 pracoval v Ekonomickém ústavu ČSaV. Po revoluci pracoval jako poradce ministra financí Václava Klause. Tomu radil i na úřadu vlády, po pádu Klausova kabinetu řídil centrum pro ekonomiku a politiku (založené Klausem). Od roku 2003 zastává funkci prezidentova kancléře.

Miroslav Zámečník Pracoval jako vedoucí centra pro ekonomickou analýzu v kanceláři prezidenta Václava Havla, byl vyjednavačem Středoevropské zóny volného obchodu nebo zástupcem ČR ve Světové bance. Od roku 2001 je konzultantem v oblasti restrukturalizace, reorganizace a firemních fúzí a akvizic.

Nováčci Vladimír Bezděk V roce 1997 nastoupil do České národní banky. V roce 2004 byl vládou ČR jmenován koordinátorem přípravy důchodové reformy. Od ledna 2007 pracuje pro aegon Pojišťovnu. letos na žádost ministerstev vedl Poradní expertní skupinu pro přípravu důchodové reformy.

Eduard Janota Kariéru odstartoval jako referent na Generálním ředitelství České státní pojišťovny. V roce 1978 nastoupil na ministerstvo financí, kde se věnoval zejména sestavování státního rozpočtu. V minulé vládě působil jako ministr financí, nyní se chce věnovat poradenské činnosti.

Pavel Kysilka Před revolucí působil v Ekonomickém ústavu ČSaV. V roce 1991 se stal poradcem ministra pro ekonomickou politiku. Připravoval měnovou odluku od Slovenska. Zastával funkci guvernéra ČNB. Nyní je náměstkem generálního ředitele České spořitelny.

Lubomír Lízal Specializuje se na ekonomii transformace, správu a řízení podniků a životní prostředí. Působil jako externí konzultant Světové banky či hodnotitel Evropské komise. Nyní je vedoucím vědeckým pracovníkem Národohospodářského ústavu akademie věd.

Daniel Münich Jako akademický ekonom se zabývá zejména problematikou ekonomie trhu práce, školství a výzkumu. Působil jako expert či poradce v rámci projektů EU, mmF, OEcD nebo Světové banky. Nyní působí na cEGRE-EI, společném akademickém pracovišti akademie věd a UK.

Jan Procházka Jako analytik se zabývá zejména sektorem dopravy, energetiky a kapitálovými trhy. V současnosti pracuje jako ředitel pražské pobočky makléřské firmy cyrrus.

Petr Zahradník Více než sedm let pracoval jako analytik makléřských firem, v letech 1995 až 1999 působil jako konzultant Kanceláře prezidenta republiky. Nyní je analytikem a konzultantem pro problematiku EU.

Šéf

Petr Nečas Český premiér. Svou novou Národní ekonomickou radu vlády představil včera. Bude se scházet minimálně jednou měsíčně.

Vypadli Martin Jahn Jiří Kunert

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.