Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

I panelák dával v Hradci smysl, říká architekt

Česko

PRAHA Urbanistické muzeum v Česku zatím neexistuje. Dvě názorné ukázky toho, jak má a nemá vypadat dobře se rozvíjející město, ale leží ve východních Čechách jen kousek od sebe.

Hradec Králové vděčí za svůj unikátní rozvoj především bývalému starostovi Františku Ulrichovi, který město vedl 34 let a stavěl ho za pomoci významných architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára.

„Hradec měl elity, které zajistily, že jeho urbanismus měl hlavu a patu. Třeba i za socialismu, kdy sice inženýři postavili panelák, ale urbanisticky to dávalo smysl,“ popisuje architekt Jan Klimeš, který žije v Pardubicích.

Obě města leží dvacet kilometrů od sebe a jejich obyvatelé mezi sebou dlouhodobě soupeří. Soutěž o lépe utvářené město ale Pardubice už v historii prohrály. Na urbanistické plány Josefa Gočára, který utvářel podobu Hradce, vedení Pardubic v minulosti nestačilo. „Pardubice jsou divoce rostlé město, které expandovalo po výstavbě železnice. Teď se tento moloch dusí sám v sobě, protože nikdy neměl ten regulační plán na úrovni Hradce,“ popisuje Klimeš.

Architektka má zkrotit bagry Živelný rozvoj Pardubic se nepodařilo zastavit ani v posledních dvaceti letech. Řadu lukrativních pozemků v centru města nechala radnice zastavět komerčními budovami, bez přínosu pro fungování města.

Politici se ale nyní pokouší o nápravu a nekontrolovatelný růst se snaží už dva roky krotit architektka Petra Nacu. S tím, co se zkazilo dosud, už ale nehne. Novinářům při svém nástupu do funkce přiznala, že dvě velké komerční budovy na Masarykově náměstí v centru města by její souhlas nedostaly.

Autor: