Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Prezident složil přísahu a začal ji hned porušovat‘. Řada politiků odešla uprostřed Zemanova projevu

Česko

  15:00aktualizováno  15:48
PRAHA - Uprostřed inauguračního projevu prezidenta Miloše Zemana odešlo z Vladislavského sálu několik vrcholných politiků, kteří s postoji současné hlavy státu dlouhodobě nesouhlasí. Sál opustili na protest proti prezidentovým slovům například zástupci ODS, TOP 09 či KDU-ČSL.

Odcházející poslanci TOP 09. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jako první odešla předčasně ze sálu poslankyně a bývalá šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

„Prezident přísahal, že bude spojovat národ, složil přísahu na ústavu a ve svém projevu okamžitě začal tuto přísahu porušovat,“ odůvodnila Němcová svůj krok pro Seznam Zprávy.

„Jednak útokem na lidi, jejichž vina prokázána není, a tolerancím k jiným, kteří už v trestním řízení jsou, například předseda vlády Andrej Babiš. A pokud jde o média, tak útokem třeba na veřejnoprávní média,“ uvedla Němcová.

„Útočil na podle něj hospodářské mafie a vyvinil jiné, nemluvil o trestně stíhaném premiérovi, nemluvil o svém poradci Martinu Nejedlém, nemluvil o svém čínském poradci, kterého pro korupci vyšetřují čínské orgány,“ dodala občanskodemokratická poslankyně se slovy, že Miloš Zeman útokem na veřejnoprávní média stvrdil svou snahu o nabourání dosavadních principů demokracie.

Miroslava Němcová(ODS) opouští uprostřed projevu sál.
Karel Schwarzenberg na inauguraci.

Vzápětí ji následovali představitelé strany TOP 09. Mezi nimi například europoslanec Jiří Pospíšil, poslanci Miroslav Kalousek, Dominik Feri, Karel Schwarzeneberg nebo Markéta Pekarová Adamová. 

„Útok pana prezidenta na média a zejména na Českou televizi nás přiměl k tomu, že opravdu nemůžeme sedět a jen poslouchat,“ odůvodnila svůj odchod serveru Lidovky.cz Pekarová Adamová. „Myslím si, že v tomto projevu bylo tolik zášti, že se to již nedá poslouchat.“

08.března 2018 v 15:17, příspěvek archivován: 08.března 2018 v 15:19

Absolvoval jsem s úctou ceremoniál složení ústavního slibu. Poté však nenásledoval projev prezidenta republiky, jak uváděl program. Následoval žlučovitý útok pomstychtivého starce na všechny, novináře, kteří vůči němu nejsou servilní. Tohle fakt nemusím poslouchat na Hradě.

Celý inaugurační projev prezidenta si nevyslechl ani poslanec a někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). “Odešel jsem v okamžiku, kdy prezident začal útočit na svobodu slovu a na novináře,” řekl serveru Lidovky.cz.

08.března 2018 v 14:38, příspěvek archivován: 08.března 2018 v 14:52

Odešel jsem tak jako někteří jiní poslanci a senátoři ze sálu. Ústavní část schůze byla naplněna, s útokem na média a svobodu slova nesouhlasím! Bohužel pan prezident nepřekvapil.

Zeman během svého proslovu slovně napadl mediální vydavatelství Economia, které vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, jehož současná hlava státu označila ve čtvrtek za „velkou skvrnu“ v české společnosti.

Okamura: Měl jsem ze Zemanových slov dobrý pocit

V projevu zmínil prezident také Českou televizi, jejíž zpravodajství bylo podle něj ovlivněno příchylností k TOP 09. Zeman se přitom před lednovými prezidentskými volbami nechal slyšet, že bude mírnější ve svých vyjádřeních ke svým názorovým oponentům.

„Chtěl bych být, jak stárnu, poněkud pokornější, méně sebevědomý a vstřícnější vůči názorům lidí, kteří mají jiné názory. Chtěl bych být méně arogantní, i když si o některých z těch lidí nebudu myslet nic dobrého,“ sdělil Zeman v prezidentské debatě v televizi Barrandov.

Této skutečnosti si všiml i komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Pokud chtěl Miloš Zeman v novém mandátu více spojovat, tak jeho začátek tomu neodpovídá,“ napsal na svém twitterovém profilu.

Někteří zákonodárci si ale Zemanovu inaugurační řeč pochvalovali.
“Měl jsem z toho projevu dobrý pocit a z jeho obsahem jsem spokojen,“ uvedl po skončení akce předseda SPD Tomio Okamura.