Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Záběry zachytily posledního člena amazonského indiánského kmene. Už 22 let přežívá v pralese sám

Svět

  7:00
Sao Paulo - Jeho lid v osmdesátých a devadesátých letech vyvraždili farmáři a dřevorubci, kteří chtěli těžit z bohatství Amazonského pralesa. Nejméně od roku 1996 už z neznámého kmene zbyl jen on, a tak už dvaadvacet let přežívá v pralese o samotě. Brazilská Národní indiánská nadace (Funai), která ho už léta monitoruje, nyní zveřejnila jedinečné záběry indiánského poustevníka při kácení stromu. Informovala o tom agentura AP.

Poslední muž ze svého kmene zachycený při kácení stromu. foto: reprofoto Youtube / Funai

Nadace Funai, která chrání a monitoruje původní kmeny, které stále žijí v Amazonském pralese bez kontaktu s moderním světem, na „posledního příslušníka svého kmene“ narazila v roce 1996. Osamělý muž je tak sám o sobě jedním z více než stovky takzvaných nekontaktovaných kmenů, které se ostražitě vyhýbají setkání s pro nás normálním světem.

Není ostatně divu – právě přistěhovalci z Evropy můžou za to, že z původně rozvětvených kmenů, které ovládaly americký kontinent, zbyly jen fragmenty chráněné vládními nadacemi.

Osamělému indiánovi, s jehož smrtí jednou definitivně vymře i jeho kmen, se podle všeho zatím daří dobře. Je mu mezi pětapadesáti a šedesáti lety a je fyzicky v dobré kondici. Brazilská nadace kontroluje, že je stále naživu, každý druhý měsíc. Expedice ho ale v jeho soukromé sedmitisícihektarové rezervaci zpozoruje spíše výjimečně – naposledy v roce 2016. O tom, že je stále naživu, se ujistili naposledy v květnu, kdy našli stopy a čerstvě pokácené stromy, napsala agentura AP.

Chatrč, v níž žije muž, který je posledním příslušníkem svého kmene.

Brazilská vládní organizace se o posledního muže svého kmene dlouhodobě zpovzdálí stará. Pokusila se s ním i přímo navázat kontakt, ale tím, že jednoho z členů týmu postřelil šípem, dal indián jasně najevo, že o nic takového nemá zájem. To bylo podle Funai v roce 2004: od té doby se s ním přímo setkat nikdo nepokusil.

Organizace však muže monitorovat musí proto, aby dokázala státu, že je stále naživu. To je podmínkou pro to, aby jeho životní prostor zůstal chráněnou oblastí.

Indiánská nadace zanechala na místě indiánova osamoceného obydlí semínka kukuřice, brambor, papáji a banánů společně s nástroji k jejich obdělávání. Nyní je muž pěstuje poblíž jedné z chatrčí, kterou postavil.

Muž kope až dva metry hluboké díry, které slouží buď jemu jako úkryt, nebo je používá jako past na zvířata.

Kromě toho svůj část tráví kácením stromů, lovem a také kopáním pozoruhodných hlubokých děr. Jak uvedla monitorující organizace Survival International, mají dva účely: venku slouží jako past na zvěř, uvnitř chatrče má sloužit jemu jako útočiště v případě ohrožení. „Ten neznámý muž nám dokázal, že i poté, co ztratíte všechno včetně vašeho lidu a kulturních praktik a jste sami v pralese, je možné přežít i mimo mainstreamovou společnost,“ uvedl podle AP šéf monitorovacího týmu Altair Algayer.

Survival International upozorňuje, že zatímco kmen osamělého indiána se před vyvražděním zachránit nepodařilo, mnoho dalších může čekat stejný osud. Mnoho z nekontaktovaných kmenů totiž žije v oblasti, která stále není chráněná, a okolní farmáři lační po rozšiřování svých pozemků na úkor původních obyvatel.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...