Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Indie se po znásilnění studentky mění. Vznikla i krizová linka

Svět

  7:00
DILLÍ - Rok po brutálním znásilnění Indické studentky se situace na ulicích Dillí pomalu proměňuje. Vznikla krizová linka a občanské iniciativy. Změnily se také zákony, podle kterých hrozí za znásilnění klidně i trest smrti. Než se ale ženy budou moci cítit v bezpečí, uplyne ještě hodně času.

Indové protestují proti sexuálnímu násilí páchaném na ženách. foto: ČTK

"Změny jsou sice pomalé, alespoň se však na veřejnost dostává víc případů a nejsou jen tiše zametány pod koberec," myslí si Mallika Duttová, zakladatelka organizace Breakthrough (Průlom). Jak píše na serveru , v Indii teď aktivisté bojují hlavně proti domácímu násilí nebo příliš brzkým sňatkům.

Za celý loňský rok oznámily ženy celkem 706 případů znásilnění. Policisté sice začali jako trestný čin vyšetřovat solidních 95 procent z nich, jen patnáct procent útočníků však nakonec skončilo před soudem.

Poté, co se o násilí na ženách začalo mezi Indy více mluvit, výrazně přibylo i trestních oznámení. Od ledna do října zaznamenaly indické úřady už 1 330 případů.

I tohle číslo má ovšem podle aktivistů ke skutečnému počtu spáchaných zločinů ještě daleko. Indické zvyky a tradice k ženám nikdy nebyly příliš vstřícné, narození dívky považují mnozí Indové za rodinnou tragédii. Pokud nastávající rodiče zjistili, že se jim má dívka narodit, po mnoho desetiletí mířili často rovnou na potrat.

"Fungování téhle kultury umožňují muži, kteří problémy takticky přehlížejí a odmítají se jim postavit," upozorňuje Duttová. "Pokud chceme zastavit násilí na ženách a změnit ty zvyky, muži musí stát po našem boku."

Za šmírování do basy. Indové rozšířili trestní zákoník

Ženám se rovněž dostává horší zdravotní péče i vzdělání. Přestože hospodářský růst posledních dvou dekád přivedl více žen do práce, jejich společenské postavení se příliš rychle nemění. A znásilnění je v očích mnoha Indů zkrátka jejich problém, za který by se ženy měly stydět. To se snaží změnit speciální krizová linka, kde ženám s intimními problémy radí vládou najatí odborníci.

"Zločinci vědí, že zdejší policii a soudům bude trvat víc než 10 let, než je potrestají," řekl agentuře podnikatel z Nového Dillí Tanpreet Singh. "Celý ten systém je úplně zkorumpovaný a spousta násilníků se z obvinění zkrátka vyplatí," dodává.

Právě příliš dlouhá doba a nejistý výsledek policejního vyšetřování často ženy od návštěvy policejní stanice odradí. Nově přijaté zákony proto zavedly pro sexuální násilníky zkrácené trestní řízení. Indičtí politici také rozšířili trestní zákoník. Za stalking, šmírování a sexuální harašení hrozí tresty. A od března může pachatel znásilnění vyslechnout u soudu rozsudek smrti. Čtyřem útočníkům, kteří loni studentku medicíny brutálně znásilnili, se to nakonec stalo.

Snahy o lepší společenské postavení žen a bezpečnější ulice jsou ovšem v silně konzervativní indické společnosti během na dlouhou trať. Ochránci lidských práv se shodují na tom, že proměna tamní kultury nepotrvá pouhých pár let, ale spíš několik generací.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...