30. srpna 2010 9:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonéska sopka stále chrlí popel, evakuovaných je 21 tisíc lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kvůli sopce na Sumatře evakuují tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli sopce na Sumatře evakuují tisíce lidí. | foto: ČTK

JAKARTA Indonéská sopka Sinabung na ostrově Sumatra vychrlila v noci na dnešek opět sloup popela, který dosahoval výšky až 2000 metrů. Z okolí vulkánu pokračovala evakuace místních obyvatel. Z původních více než 9000 lidí bylo donuceno vyhledat nouzové ubytování na 16 shromažďovacích místech už 21.000 osob.

Vulkán vysoký 2460 metrů se po více než čtyřsetleté pauze probudil opět v pátek. První erupce nastala v neděli, kdy se vytvořil sloup popela a jedovatých plynů vysoký 1500 metrů. Okolí sopky, zejména pole se zrající úrodou, pokryl sopečný popel, oblast zavalil hustý dým a řada lidí měla dýchací potíže.

Čtěte také:

"Problém je, že nevíme, co máme čekat," řekl indonéský vulkanolog Surono. "Nevíme, co způsobilo výbuch, jak dlouho to bude pokračovat a zda bychom měli očekávat pyroklastické proudy," podotkl. Jde o směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, které zavalí okolí a ničí vše živé. Podobně byly například zničeny Pompeje v roce 79.

Úřady poslaly do oblasti pokrývky, stany a další nezbytný materiál pro táboření lidí a také 17.000 plynových masek.

V Indonésii je řada aktivních vulkánů. Země leží na ostrovech v Tichém oceánu, kde se setkává několik zemských desek, a v oblasti jsou proto častá zemětřesení i sopečné erupce. Naposledy tam vybuchla sopka na počátku srpna a připravila o život čtyři lidi.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz