26. listopadu 2008 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indové možná potopili nevinné rybáře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
I v Adenském zálivu působí jemenská pobřežní hlídka, která má za úkol odhalovat pirátské lodě. Přesto došlo k dalšímu únosu nákladní lodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I v Adenském zálivu působí jemenská pobřežní hlídka, která má za úkol odhalovat pirátské lodě. Přesto došlo k dalšímu únosu nákladní lodě. | foto: AFP

NAIROBI/DÍLLÍ Potopení údajné velké pirátské lodi před pobřežím Somálska, které před týdnem nahlásila indická fregata, byl možná jen velký omyl. Místo takzvané mateřské lodi pirátů, jak se původně myslelo, zřejmě zasáhla a potopila fregata INS Tabar při nočním boji v Adenském zálivu thajskou rybářskou loď, kterou právě piráti po vyplundrování opouštěli. Oznámil to podle stanice CNN majitel potopené lodi Ekawat Nava 5 v Bangkoku.

Majitel lodi se odvolával na svědectví jediného člena posádky, kterého se zatím podařilo najít živého. Po řadě dní v záchranném člunu jej v moři objevila jiná loď a vzala jej do Jemenu, kde nyní leží v nemocnici. Další člen posádky zahynul, jeho tělo bylo nalezeno. Dalších 14 námořníků z celkem 16členné posádky lodi zůstává nezvěstných.

Indické námořnictvo oznámilo 19. listopadu potopení pirátské mateřské lodě po krátkém boji s ní. Podle indického podání odmítla loď zastavit a z její paluby byla fregata ostřelována automatickými zbraněmi a pancéřovkami.
Indické plavidlo střelbu opětovalo, na pirátské lodi vypuknul požár a nakonec se ozvala exploze a loď se potopila. Podle indických námořníků zřejmě vybuchla na ní uskladněná munice. Pirátům se ale podařilo uprchnout na dvou člunech, po kterých už fregata Tabar nestřílela.

Indické námořnictvo se zatím k tvrzení thajského majitele lodi nevyjádřilo. Pravdou zůstává, že somálští piráti obvykle používají "mateřské lodě", většinou menší rybářské lodě, které za sebou vlečou rychlé čluny. Do nich
piráti přesedají až před začátkem nájezdu na vyhlédnutou kořist. Právě indická fregata Tabar zabránila o týden dříve zajetí saúdskoarabské obchodní lodi a indické nákladní lodi.

Od začátku letošního roku somálští piráti zaútočili na 94 lodi a 38 z nich se zmocnili. V jejich moci zůstává 17 plavidel se zhruba 250 členy posádek. Na výkupném získali desítky milionů dolarů. Zatím největším úlovkem se stal saúdskoarabský ropný tanker.
Lidovky.cz
  • 10Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!