Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Inflace na Slovensku stále klesá

Česko

O další desetinu procentního bodu nižší inflaci ohlásil včera slovenský statistický úřad.

Většina zemí eurozóny se už ale potýká s deflací.

BRATISLAVA Meziroční tempo růstu cen zboží a služeb na Slovensku v srpnu podle metodiky Evropské unie opět zpomalilo. Nové rekordní minimum je jenom půl procenta oproti červencovým 0,6 procenta. Inflace se snižovala již jedenáctý měsíc za sebou. Informoval o tom včera slovenský statistický úřad. Proti předchozímu měsíci se ceny snížily o 0,2 procenta, v červenci klesly o 0,1 procenta.

Harmonizované indexy spotřebitelských cen se sestavují kvůli porovnání inflace zemí unie, slouží také k posouzení plnění inflačního kritéria kvůli vstupu do eurozóny. Slovensko je členem eurozóny od ledna letošního roku.

Ceny v eurozóně v meziročním srovnání klesly v srpnu podle předběžných údajů o 0,2 procenta a snížily se již třetí měsíc za sebou.

V srpnu na Slovensku meziročně nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku, a to o devět procent. Naopak nejvýrazněji zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje a doprava, shodně o 5,9 procenta. „Ceny potravin pravděpodobně nečeká růst díky relativně dobré úrodě,“ myslí si analytik ING Bank Eduard Hagara.

Meziměsíčně nejvíce, o 0,2 procenta, stouply ceny v hotelech, kavárnách a restauracích a ve zdravotnictví. Stejnou měrou zdražil na Slovensku i alkohol a tabák. Naopak nejvíce zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje, jejichž cena oproti červenci klesla o 1,3 procenta.

Pokles bude pokračovat „Inflace bude i v dalších měsících pokračovat v rekordním tažení,“ předpokládá Hagara. V září by se růst cen měřený metodikou EU mohl dostat velmi blízko nule, dodal. Odhadl, že v devátém měsíci by mohla meziroční inflace zpomalit až na 0,2 procenta.

Většina z 16 zemí eurozóny v srpnu vykázala meziroční pokles spotřebitelských cen. Slovensko se zařadilo mezi sedmičku zemí, ve kterých ceny rostly. Nejvíce se zvýšily ve Finsku, o 1,3 procenta. O jedno procento stouply na Maltě a v Řecku. Nejvýraznější pokles - o 2,4 procenta -zaznamenalo Irsko.

Spotřebitelské ceny v eurozóně sice ještě klesají, ale jde o výrazný posun, protože v červenci meziroční tempo inflace v zemích, které platí eurem, klesalo ještě o 0,7 procenta. Spolu s citelným zrychlením růstu cen v celé evropské sedmadvacítce jde s velkou pravděpodobností o další náznak hospodářského oživení v unii. S tím, jak ekonomika v uplynulých měsících prudce klesala, se snižovaly i spotřebitelské ceny.

Podle odhadů Evropské komise má ovšem ekonomika celé EU i eurozóny ve 3. a 4. čtvrtletí zvolna začít ožívat. Za celý letošního rok by inflace v eurozóně měla činit 0,4 procenta, ale ceny by měly růst až v posledních třech měsících roku. V celé evropské sedmadvacítce má inflace činit 0,9 procenta. Meziroční míra inflace měřená národní metodikou, kterou statistici zveřejnili minulý týden, v srpnu na Slovensku zpomalila rovněž na nové rekordní minimum 1,3 procenta z červencových 1,7 procenta. Rozdíl v hodnotách inflace v národní a harmonizované metodice způsobuje odlišné složení spotřebních košů.

***

Inflace

Jedna z mála zemí, kde ceny rostou Nejvíce poklesly na Slovensku ceny potravin, nealkoholických nápojů a dopravy. Zdražoval naopak alkohol, tabák a služby hotelů, kaváren a restaurací. Meziročně převážilo zdražování a Slovensko se tak zařadilo mezi sedm zemí eurozóny, kde nedošlo k poklesu cen. Zdroj: ŠÚSR, EUROSTAT

Autor: