Zlaté vzpomínky

Foto: Getphoto/Robin Drahoňovský

Pokaždé jiný příběh. Pokaždé jiná cesta. Pokaždé ale stejný konec. Zlatá radost československých či později českých hokejistů. Připomeňte si šest československých a šest českých korunovací na hokejové krále planety.

50. léta
60. léta
70. léta
80. léta
90. léta
21. století

První titul

MS 1947

Medailisté: 1. ČSR, 2. Švédsko, 3. Rakousko


Pražská Štvanice se otřásá v základech. Tým s Božou Modrým v brance i přes porážku 1:2 se Švédskem vybojoval premiérové zlaté medaile pro Československo. Lví podíl na tom měla trojice vynikajících střelců – Vladimír Zábrodský (29 branek), Stanislav Konopásek (14) a pozdější wimbledonský šampion v tenise Jaroslav Drobný (15). Tenkrát však chyběli velmi silní Kanaďané.

Druhý titul

MS 1949

Medailisté: 1. ČSR, 2. Kanada, 3. USA


Druhý titul mistrů světa měl tragickou předehru. Při výjezdu do Velké Británie spadlo nad kanálem La Manche letadlo se šesti hráči. Čechoslováci opět s výborným Božou Modrým v brance uctili památku spoluhráčů zlatými medailemi. A to i díky historické výhře nad Kanadou 3:2. To je však poslední velká chvíle hokejových hrdinů. Už o rok později je většina z nich ve vykonstruovaném procesu odsouzena komunisty a putují do uranových dolů.

Foto: Archiv LN

Třetí titul

MS 1972

Medailisté: 1. ČSSR 2. SSSR, 3. Švédsko


Devět let v řadě neznal světový hokej jiné krále než ty ze Sovětského svazu. Mašina na zlaté medaile se ale v Praze zasekla. První vzájemný zápas skončil ještě remízou 3:3. V tom druhém ale i díky dvěma slepeným gólům pozdějších emigrantů Nedomanského a Fardy slavně zvítězili Čechoslováci 3:2. Tři roky po okupaci Československa se hokejoví fanoušci dočkali "pomsty za rok 1968" a s ní i vytouženého zlata. Do all-star týmu turnaje se dostal brankař Holeček a duo obránců Pospíšil-Machač.

Foto: Archiv LN

Čtvrtý titul

MS 1976

Medailisté: 1. ČSSR, 2. SSSR, 3. Švédsko


Tři roky Čechoslováci vozili medaile, ale na zlato si museli počkat až do polských Katovic. Ale stálo to za to. V brance čaroval famózní Holeček podporovaný výbornou obranou a v útoku řádila střelecká esa v čele s Novým (9 branek), Martincem (9), Novákem (9) nebo Hlinkou (7). Reprezentace neměla konkurenci: dala 67 branek, dostala jen 14 a vyhrál s obrovským šestibodovým náskokem. Nebylo proto divu, že za nejlepší hráče turnaje byli vybráni jen naši – Holeček, Pospíšil a Martinec.

Foto: Archiv LN

Pátý titul

MS 1977

Medailisté: 1. ČSSR, 2. Švédsko, 3. SSSR


Po výborném Kanadském poháru 1976, kde Čechoslováci dokázali porazit brankou Nového i kanadské profesionály z NHL (byť nakonec soupeř ve finále dvakrát vyhrál a získal zlato), byli naši na MS ve Vídni favortiti. A povedlo se. Byť to byla veliká a dramatická dřina. Čechoslováci nakonec i díky devíti brankám nejlepšího střelce týmu Ivana Hlinky uhájili zlato o bod před Švědském a Sovětským svazem.

Foto: Archiv LN

Šestý titul

MS 1985

Medailisté:1. ČSSR, 2. Kanada, 3. SSSR


Kdo by to po základní části řekl. Československo prohrálo s USA i SSSR a navíc remizovalo s Kanadou. Na titul to rozhodně nevypadalo. Ve finálové části to byl ale úplně jiný výběr. Po vítězstvích nad předešlými přemožiteli z USA a SSSR bylo jasné, že v posledním zápase s Kanadou jde o zlaté medaile. Ty nakonec urvali domácí i díky třem životním trefám Jiřího Šejby. Do all-star týmu turnaje se ale dostal jiný mladík – teprve jedendvacetiletý Vladimír Růžička, který dal na šampionátu osm branek.

Sedmý titul

MS 1996

Medailisté: 1. Česko, 2. Kanada, 3. USA


V srdci mnohých fanoušků zůstane vídeňské mistrovství z roku 1996 zapsáno zlatým písmem. Hokejová reprezentace vedená zkušeným trenérem Bukačem vybojovala první zlatou medaili pro samostatnou Českou republiku. Během šampionátu navíc ani jednou neprohrála. V brance zářil "neprůstřelný" Roman Turek, obranu dirigoval nekompromisní Michal Sýkora a v útoku válela kladenská "blue line" Vejvoda, Patera a Procházka. Poslední jmenovaný rozhodl finálovou bitvu s Kanadou vítěznou trefou devatenáct vteřin před koncem základní hrací doby.

Osmý titul

MS 1999

Medailisté: 1. Česko, 2. Finsko, 3. Švédsko


Nebyla to bezproblémová jízda. Zlaté tažení chladnou Skandinávií se rodilo postupně, obtížně, ale o to větší radost přineslo hráčům i českým fanouškům. Úřadující olympijští šampioni po bronzu z roku 1998 začali vládnout hokejovému světu naplno a se vší parádou. V čase 76:32 ukončil nejdelší finále MS v historii svým gólem tehdy sparťanský kanonýr a nejlepší střelec extraligy Jan Hlaváč. 

Devátý titul

MS 2000

Medailisté: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Finsko


Měla to být velkolepá ruská jízda za domácím zlatem. Našlapaná sborná v čele s Jašinem, Burem a Kovalčukem ale vyhrála pouze dvě utkání a roztrpčení domácí fanoušci museli překousnout i potupnou porážku od Lotyšů. A také – československé finále. Na MS 2000 totiž obhájili zlato z Norska hokejisté ze srdce Evropy, když v úchvatné finálové bitvě porazili bývalého federálního partnera ze Slovenska 5:3. Hned čtyři světoví šampioni se poté dostali také do All-stars týmu celého turnaje.

Desátý titul

MS 2001

Medailisté: 1. Česko, 2. Finsko, 3. Švédsko


Šampionát, na kterém Češi završili zlatý hattrick. Takové bylo 65. hokejové mistrovství světa Německu. Obhájci zlata zaváhali pouze jedinkrát, hned v úvodní skupině remizovali 2:2 s Německem. Od té doby ale Reichel a spol. válcovali jednoho soupeře za druhým. Finále ukončil vítězným gólem v jedenácté minutě prodloužení do sítě Finska David Moravec. Do All-stars týmu se vedle kapitána Reichela probojoval i Martin Ručinský a brankář Milan Hnilička.

Foto: Mafra/Michal Růžička

Jedenáctý titul

MS 2005

Medailisté: 1. Česko, 2. Kanada, 3. Rusko


První světový šampionát po smrti Ivana Hlinky měl zlatou tečku. Mistrovství bylo srovnáváno s olympijskými hrami, neboť zámořská NHL v ročníku 2004/05 stávkovala a MS se zúčastnily všechny hvězdy světového formátu. A poslední zápas turnaje vyhrál tým trenéra Růžičky, který ve Vídni zažíval premiéru coby kouč národního týmu na vrcholném turnaji. Sebevědomí Kanaďané, kteří mohli napodobit český hattrick z přelomu století prohráli ve finále 0:3.

Dvanáctý titul

MS 2010

Medailisté: 1. Česko, 2. Rusko, 3. Švédsko


Česká reprezentace ještě nikdy nejela na světový šampionát pod takovým tlakem. Trenéru Růžičkovi se omluvilo hned 25 hokejistů. Z obav o postup do čtvrtfinále se ale stala užasná jízda za zlatem. Mužstvo plné nováčků, ale podpořené vynikajícím brankářem Vokounem a tahouny útoku Jágrem a Rolinkem, se ve finále postavilo i hvězdami nabitému týmu Ruska v čele s Ovečkinem a Malkinem.