Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN

Výhody a nevýhody politických stran před volbami

Lidové noviny - Jindřich Mynařík

Prohlédněte si přehlednou grafiku, která zachycuje, jaké výhody a jaké nevýhody mají politické strany před nadcházejícími volbami.

ČSSD

Výhody a nevýhody

+ Coby největší opoziční strana profitovala ČSSD z četných vládních krizi a díky rozladěnosti velké části veřejnosti z dosavadní vládní politiky může strana získat cenné body navíc.

+ Levice nebyla u moci osm let.

- Pověst strany poškodila kauza Rath. Navíc proces má vrcholit 25. října, tedy těsně před očekávaným termínem voleb.

- Pro voliče není rozložení sil ve straně zcela přehledné. Není jasné, kdo bude v případě vítězství ČSSD premiérem – zda předseda Bohuslav Sobotka nebo jihomoravský hejtman Michal Hašek.

- Straně by mohla ubrat hlasy strana SPOZ.

MAFRA - Petr Topič

ODS

Výhody a nevýhody

+ Občanští demokraté by mohli těžit z prakticky jediné důvěryhodné tváře své strany - Miroslavy Němcové. Poté, co se zdálo, že si pozici volebního lídra bude nárokovat úřadující předseda Martin Kuba, se situace uklidnila a sám Kuba jí vyjádřil svou podporu.

+ Nejen TOP 09, ale také ODS bude hrát na notu Zemanova uzurpování moc. "Hráz proti zlovůli Hradu" bude pro pravicové voliče jedním z hlavních důvodů, proč dát ODS svůj hlas.

-
Kauza Nagyová srazila preference strany na historické minimum. Expremiér a nyní řadový poslanec Petr Nečas navíc z Jany Nagyové udělal svou asistentku, rozhodl se tak svůj part hrát až do konce.

- Poslední průzkum ppm factum, byť zadaný Babišovým ANO, předpovídá ODS zisk 6 % hlasů. Vezmeme-li v potaz statistickou odchylku, není vůbec jisté, zda se strana do sněmovny podívá.

MAFRA - František Vlček

TOP 09

Výhody a nevýhody

+ TOP 09 se pokusí vzkřísit zaprášené vzpomínky na veleúspěšnou prezidentskou kampaň svého předsedy Karla Schwarzenberga. Právě on je největším tahákem strany na voliče.

+ ODS je v hluboké krizi. Topka tak přebrala roli nejsilnější pravicové strany a při pohledu na poslední předvolební průzkumy se zdá, že může být také jedinou pravicovou stranou ve sněmovně.

-
Kauza CASA, která byla donedávna v zapomnění, je stále živá. Dokázal to mediální zájem, který vzbudil výrok státního zástupce Jana Kořána. Ten připustil, že by Vlasta Parkanová mohla za zveřejnění odposlechů v kauze skončit ve vazbě.

- Miroslav Kalousek - na jeho nepopularitě postavil Miloš Zeman svou prezidentskou kampaň ve druhém kole. Stejnou cestou půjde také Zemanova partaj SPOZ.

ČTK

KSČM

Výhody a nevýhody

+ Komunisté mohou jako již tradičně spoléhat na své voliče. KSČM se může chlubit nejstabilnější voličskou základnou v zemi.

+ Oblíbenci Miloše Zemana, i tak lze o KSČM mluvit po posledním rozhovoru, který prezident exkluzivně poskytl stalinistickým Haló novinám, ve kterém komunistické zákonodárce pochválil za loajalitu Hradu.

-
Nečekaný konkurent na levici - SPOZ. Zemanovci jsou zaměřeni na voliče KSČM více než sociální demokracie. Lze předpokládat, že hlasy SPOZ získá právě na úkor komunistů.

- Ani 24 let od Sametové revoluce nejsou komunistické zločiny zcela zapomenuty. A pravice se jistě postará o jejich důkladné připomentutí.

ČTK

LIDEM

Výhody a nevýhody

+ Karolína Peake, bývalá vicepremiérka, opustila post předsedkyně strany. Nutno dodat, že právě ona se přílišné oblibě mezi voliči netěšila. 

- Jak chce LIDEM sestavit kandidátku? Strana, jejíž téměř celá členská základna seděla ve sněmovně, zkrátka nemá kde brát.

- Neměřitelné preference. LIDEM se dlouhodobě pohybuje pod jedním procentem voličských preferencí. Do sněmovny by se strana dostala jen zázrakem.  

LIDEM

VV

Výhody a nevýhody

+ Od událostí, kterými se VV zdiskreditovaly na politické scéně, už nějaký ten měsíc uběhl. Jejich jedinou šancí tedy je, že mají voliči krátkou paměť.

- Nezbavili se pověsti strany založené na odposlouchávání, sledování a lžích.

- Volební průzkumy jim už dlouhodobě nedávají žádnou šanci na setrvání ve sněmovně.

ČTK

SPOZ

Výhody a nevýhody

+ Hlavní trumf SPOZ je zřejmý už z názvu strany. Miloš Zeman se probojoval až na Hrad a jeho strana doufá, že stejným způsobem se i jí podaří prodrat se do sněmovy.

+ Strana rozehrála kampaň na notu, na kterou levicoví voliči slyší - kritizují bývalou Nečasovu vládu. Ta už sice u moci není, strašení Kalouskem ale na lidi platí pořád.

- Strana nemá kloudný volební program, prosazuje zejména myšlenky, které z Hradu tlačí prezident Zeman.

- Nevyšla jim sázka na ministry Rusnokovy vlády, které lákají do své strany. Kabinet totiž nedostal důvěru, takže ministři nebudou mít takové šance se do voleb ještě zviditelnit.

ČTK

KDU-ČSL

Výhody a nevýhody

+ Do voleb jdou lidovci s novou tváří. Od doby, co byli naposledy ve sněmovně, výrazně obměnili vedení. Nový předseda Pavel Bělobrádek přesvědčuje o modernizované KDU-ČSL.

+ Díky tomu, že toto volební období ve sněmovně lidovci chyběli, nejsou spojováni se současným politickým marasmem.


+ Voličům se strana připomněla díky Zuzaně Roithové, která sice v prezidentské volbě neuspěla, ale skončila s poměrně dobrým výsledkem.

- KDU-ČSL je mnohými vnímána jako strana pro věřící, což není v bezbožném Česku zrovna výhoda.

- Strana nebyla v posledních měsících či v podstatě letech moc vidět, takže bude potřebovat silnou kampaň, aby se opět zviditelnila. Je otázkou, zda na to má strana dostatečné prostředky.

ČTK

ANO

Výhody a nevýhody

+ Billboardovou kampaň spustil šéf strany Andrej Babiš už před několika týdny. Před ostatními stranami má tedy cenný náskok. Do voleb už totiž mnoho času nezbývá.

+ Coby druhý nejbohatší muž Česka má dostatek financí na kampaň, zatímco stranické pokladny jiných stran na tom nejsou nejlépe. Navíc se díky penězům v poslední době hodně zviditelnil, když koupil mediální vydavatelství MAFRA.

- Strana Ano zatím nemá pevné kořeny, voliči o ní mnoho nevědí. Přestože Babiš tvrdí, že se mu denně hlásí lidé, kteří chtějí do jeho strany vstoupit, není jasné, zda má dostatek osobností na vytvoření kandidátek.

- Efekt Bárta - podobnou nabídku, se kterou nyní na voliče míří Babiš, už voliči jednou slyšeli od Víta Bárty a jeho VV. Není ta jisté, zda lidé uvěří projektu dalšího vlivného byznysmena.

MAFRA - Martin Šula