Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN

Spor o autorství amnestie

ČTK

Krátce poté, co nyní již bývalý prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna 2013 amnestii, začala se média ale i veřejnost zajímat o autory jejího znění. Od té doby se každou chvíli objevovaly dílčí informace, jak kontroverzní amnestie vznikala. Připomeňte si jednotlivé výroky, které zazněly, v přehledné časové ose.

Široký okruh tří lidí

3. ledna

Ředitel politického odboru Pražského hradu Ladislav Jakl v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že amnestie vznikala "řadu týdnů" a to "v dlouhých polemických debatách". Do těchto debat zapojil Klaus podle Jakla "široký okruh tří lidí".  

Lidové noviny

Jakl, Hasenkopf, Koudelka

19. ledna

Informace, které daly dohromady Lidové noviny, naznačovaly, že Jaklem zmíněný "široký okruh" tvořila trojice ve složení Jadilav Jakl, Pavel Hasenkopf a Zdeněk Koudelka. Pouze tajemník Jakl potvrdil, že byl "účastníkem debat o jejím pojetí i konečném znění".

ČTK

Koudelka to nepsal

20. ledna

Jakl zjištění LN popírá. Uvedl však pouze, že Klaus amnestii připravoval "v osobních debatách se svými blízkými spolupracovníky".

Ve stejný den ministr spravedlnosti Pavel Blažek prohlásil: "Zdeněk Koudelka mě ujistil, že amnestii nepsal."

ČTK

Hasenkopf: Kdo psal amnestii, nevím

20. ledna

Hradní právník Pavel Hasenkopf napsal: "Na otázku - kdo psal amnestii - odpovědět neumím, protože to sám nevím." Připustil pouze, že vypracoval jeden z návrhů.

MAFRA - Petr Topič

Amnestii nepsal právník

13. února

Jakl prohlásil, že amnestie vůbec není právní záležitostí, proto ani v případě Klausovy amnestie ji nepsal právník. Ani se jinak nepodílel na tvorbě konečného textu. Ministerstvo spravedlnosti se podle něj zapojilo jen úzce. "Jednu věc jsme ovšem opravdu nevěděli a potřebovali jsme radu a to odhad počtu vězňů, kterých se amnestie bude týkat."

MAFRA - Petr Topič

Jakl, Hájek, Hasenkopf

27. dubna

Hradní kancléř Vratislav Mynář označil za autory amnestie Ladislava Jakla, Petra Hájka a Pavla Hasenkopfa. "Mohu říct, že tito tři lidé velmi intenzivně pracovali na textu amnestie pro pana prezidenta."

MAFRA - Michal Šula

Hasenkopf: Mynář lže

27. dubna

Hradní právník Pavel Hasenkopf v reakci uvedl, že Mynářova slova nejsou pavdivá a zváží vůči němu právní kroky.

MAFRA - Dalibor Glück

Absolutní lež

1. května

Právník Pavel Hasenkopf prohlásil, že amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti. To však ministr Pavel Blažek odmítl. "Je to absolutní lež," prohlásil. Vzájemně si příštího dne hrozí žalobou. Zde. 

Lidové noviny - Ondřej Němec

Hájek, Jakl, Weigl

3. května

Bývalý hradní viceknacléř Petr Hájek v rozhovoru pro deník Právo potvrdil, že prezident znění amnestie konzultoval při společných schůzích s ním, Ladislavem Jaklem a Jiřím Weiglem. "Ano. Jako jedno z témat porad se tam občas amnestie dostala. Prezident se pochopitelně radil o všech věcech, tak aby se neradil o takto zásadní věci," uvedl Hájek. Občas podle něj Klaus požádal o názor ministra Blažka. Text amnestie si ale podle Hájka připravil sám prezident.

ČTK

Já a nikdo jiný

4. května

"Autorem novoroční amnestie jsem já a nikdo jiný," řekl exprezident Klaus v rozhovoru pro deník Právo. Radil se s nejbližšími hradními spolupracovníky, ale všechna konečná rozhodnutí o parametrech amnestie prý učinil sám.

MAFRA - Michal Růžička

E-mail jako důkaz

4. května

Právník Pavel Hasenkopf zveřejnil e-mail z 19. října loňského roku, v němž ho tajemník bývalé hlavy státu Ladislav Jakl úkoluje vypracováním variant amnestie na základě pěti prezidentských požadavků. V rozhovoru pro Lidové noviny zároveň znovu prohlásil, že se na vypracování finální verze amnestie podílelo i ministerstvo spravedlnosti.

MAFRA - Petr Topič

Důkazy pro Zemana

5. května

Pavel Hasenkopf oznámil, že prezidentovi Miloši Zemanovi předal dokumenty, které přináší důkazy o tom, kdo dal dohromady lednovou amnestii. Uveřejnění jména ponechal na prezidentovi. Zároveň uvedl, že žádá od hradního kancléře Vratislava Mynáře omluvu za to, že ho označil za jednoho z tvůrců amnestie. S finální podobou prý nemá nic společného.

MAFRA - Jan Zatorský

Hasenkopf! Ne, Koudelka!

6. května

Prezident Miloš Zeman po prostudování dokumentů o vzniku novoroční amnestie prohlásil, že hradní právník Pavel Hasenkopf je za ni přímo odpovědný.

Hasenkopf v okamžité reakci pro Lidovky.cz prohlásil, že hlavním tvůrcem amnestie je Zdeněk Koudelka, který tehdy působil na ministerstvu spravedlnosti. Podle něj to dokazují dokumenty, které prezidentovi předložil.

ČTK