Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN

Stávka odborů

Foto: ČTK

Ve čtvrtek 16. března proběhne stávka dopravních odborů proti vládním reformám. Vlaky po celý den nevyjedou na železnici, v některých městech bude zcela nebo alespoň částečně ochromená městská hromadná doprava. Odbory uvažují i o blokádách silnic. Ke stávce by se mohli připojit i odboráři z dalších odvětví. Jak by měla ve čtvrtek situace v Česku vypadat mapuje tato inforgafika, kterou server Lidovky.cz průběžně aktualizuje.

ZÁKLADNÍ FAKTA O STÁVCE ODBORÁŘŮ

ZÁKLADNÍ FAKTA O STÁVCE ODBORÁŘŮ

Stávka proběhne ve čtvrtek 16. června a bude trvat celý den, tedy od 0:00 do 24:00. Organizuje ji Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) na protest proti chystaným vládním reformám. Stávka bude mít dopad na dopravu po celém Česku, podrobnosti se dočtete v jednotlivých záložkách.

Foto: Lidové noviny - Tomáš Krist

KDO SE KE STÁVCE PŘIPOJÍ

KDO SE KE STÁVCE PŘIPOJÍ

Kromě dopravních odborářů, kteří stávku organizují, se k protestní akci připojily i obě nejsilnější odborové centrály v zemi - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO). V jejich režii proběhne "blokáda papalášů" a demontrace v Praze, v rámci kterých mohou být zablokované některé silnice v Praze. Podrobnosti mají být známy ve středu. Dále pak bude volbou členských odborových organizacích, jakou formou se do stávky případně zapojí. Třeba odboráři z kovoprůmyslu jsou už nyní připraveni "jít na nádraží a stávku tam podpořit". Učitelé ve školských odborech v poledne přeruší výuku. O určité formě protestu uvažují například i zdravotnické odbory a stávku podpoří i někteří horníci, zemědělci nebo poštovní dopravci. Odboráři očekávají, že se k protestu masivně připojí i veřejnost.

Foto: Lidové noviny - Viktor Chlad

ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA

ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA

Ve čtvrtek na českou železnici nevyjede jediný vlak. Nádraží ale nezůstanou prázdná, bude se na nich demonstrovat proti vládním reformám. Už nyní dostávají cestující informační letáky, ve kterých železniční odboráři kritizují především pozdní odchod do důchodu. Profesi výpravčího nebo strojvedoucího podle nich nelze vykonávat do vysokého věku, aniž by se tím neohrozila bezpečnost provozu. Odmítají také zdaňování stravenek a režijního jízdného.

Foto: Shutterstock

DOPRAVA V PRAZE

DOPRAVA V PRAZE

METRO - Pro dopravu klíčové metro ve čtvrtek nepojede. Vedení podniku chce ale zajistit alespoň omezený provoz. Kolik souprav bude v provozu ale není jasné.

TRAMVAJE A AUTOBUSY - Pokud se budou v ulicích Prahy pohybovat nějaké tramvaje a autobusy, budou v nich sedět řidiči, kteří se rozhodli výzvu odborů k přerušení MHD ignorovat. Na jízdní řád však rozhodně nelze spoléhat. Ze zhruba 11 000 zaměstnanců dopravního podniku bude totiž podle odborářů stávkovat asi 70 až 80 procent. O zřízení náhradních linek se jedná. Stávkovat nebudou soukromí autobusoví dopravci, kteří provozují příměstské spoje.

MĚSTSKÉ VLAKY -
Stávka na železnici platí pro celé Česko, výjimkou nebude ani Praha.


LETIŠTĚ -
Letiště Praha bude během stávky zaměstnance i zákazníky vozit z Dejvic a Zličína autobusy. Svézt se budou moct lidé, kteří se prokážou platnou letenkou.


SILNICE -
Odbory od blokády hlavních tahů upustily, hovoří však o tzv. "blokádě papalášů", v rámci které by měly být neprůjezdné některé silnice v Praze. Jejím cílem jsou autoři vládních reforem, problémy v dopravě tak lze očekávat v okolí ministerstev nebo Pražského hradu. Seznam ulic by měl být znám ve středu.


INFORMACE:
Pražský dopravní podnik by měl podávat aktuální informace k dopravě na webových stránkách www.ropid.cz, www.dpp.cz a na infolince 296 19 18 17, která bude provozována nepřetržitě v den stávky.

Foto: Lidové noviny

DOPRAVA V BRNĚ

DOPRAVA V BRNĚ

S plným zastavením provozu počítají na čtvrtek odboráři z brněnského dopravního podniku. Jeho vedení chce ale dopady stávky co nejvíce omezit. Podle odborů chce dopravní podnik najmout stávkokaze a profesionální řidiče v penzi, kteří by dopravu zajistili. Blokády silnic dopravní odboráři z Brna neplánují. Pro lidi, kteří se ve čtvrtek vydají například do zaměstnání autem, budou všechna parkoviště ve městě zdarma. Podle dopravních odborů bude v Brně stávkovat asi 2000 z 2800 zaměstnanců.

Foto: Lidové noviny - Jindřich Mynařík

DOPRAVA V OSTRAVĚ

DOPRAVA V OSTRAVĚ

Odboráři ostravského dopravního podniku zatím zvažují, jestli se do stávky zapojí plně, nebo pouze symbolicky. Zda bude městská hromadná doprava jezdit, se rozhodne v úterý. V případě stávky chce dopravní podnik zajistit alespoň víkendový provoz MHD. Stejným způsobem fungovala v Ostravě doprava začátkem června, kdy část řidičů (nakonec úspěšně) protestovala za vyšší platy.

Foto: ČTK

VE KTERÝCH MĚSTECH BUDOU DOPRAVÁCI STÁVKOVAT?

JAK BUDE VYPADAT SITUACE V KRAJÍCH?

Kromě Prahy, Brna a Ostravy dojde k výraznému omezení dopravy i v několika dalších městěch (vyjedou pouze řidiči MHD, kteří se ke stávce nepřipojí). Jedná se zatím například o Ústí nad Labem Olomouc. V řadě měst řidiči stávku podpoří alespoň symbolicky vyvěšením letáků v tramvajích a autobusech. Ve všech krajích je ale potřeba počítat se zastavenou železniční dopravou.

Středočeský kraj - stávka zřejmě zasáhne především lidi dojíždějící za prací do Prahy, auta a autobusy se kvůli ucpaným silnicím nemusejí do metropole dostat.
Jihočeský kraj - českobudějovická MHD se nakonec ke čtvrteční stávce odborů připojí jen symbolicky, jezdit bude podle jízdních řádů.
Plzeňský kraj - stávka pravděpodobně ochromí pouze železnici. Řidiči linkových autobusů řeknou konečné slovo ve středu. Jejich kolegové z MHD v Plzni stávkovat nebudou.
Karlovarský kraj - autobusy MHD i linkové spoje pojedou dle jízdních řádů.
Ústecký kraj - stávku chystají někteří řidiči ústeckého dopravního podniku, naopak v Mostě stávku vyloučili. Ústecké trolejbusy a autobusy zřejmě nebudou jezdit celý den.
Liberecký kraj - stávka se v kraji pravděpodobně omezí na vlaky, autobusy pojedou.
Královéhradecký kraj - Odboráři Dopravního podniku města Hradec Králové se ke stávce zřejmě nepřipojí, běžný provoz pravděpodobně zachovají i linkové autobusy.
Pardubický kraj - stávka zřejmě zastaví pouze vlaky.
Vysočina - odbory MHD se ke stávce připojí pouze symbolicky, provoz bude zachován bez omezení.
Jihomoravský kraj - odboráři počítají s plným zastavením provozu MHD v Brně, zřejmě ale upustí od plánovaných blokád. V dalších velkých městech regionu se pravděpodobně stávkovat nebude.
Olomoucký kraj - stávka s největší pravděpodobností omezí provoz MHD v Olomouci, dopravce zpracovává krizový jízdní řád.
Zlínský kraj - ve Zlíně a Otrokovicích se stávka MHD nedotkne, vozy pojedou podle jízdních řádů.
Moravskoslezský kraj - ke stávce se zřejmě připojí odbory ostravského dopravního podniku, MHD proto možná nebude jezdit. V Opavě budou řidiči stávkovat jen symbolicky.

Foto: Shutterstock

DEMONSTRACE V PRAZE

DEMONSTRACE V PRAZE

Součástí odborářských protestů bude také čtvrteční demonstrace v Praze. Svolána je na 9:00 na Palackého náměstí před budovu ministerstva zdravotnictví. Odboráři tak chtějí lidem poskytnout prostor k vyjádření nesouhlasu s vládními reformami. Věří, že veřejnost stávku hojně podpoří. Na dopolední demonstraci naváže protestní pochod Prahou, který by mohl způsobit komplikace v dopravě. Směřovat by měl podle neoficiálních informací kolem budov některých ministerstev směrem k Pražskému hradu.

Foto: ČTK