Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury toxický atropin

Česko

  17:12aktualizováno  17:48
PRAHA - Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před dětskou kaší německého výrobce Alnatura. Obsahuje atropin a také scopolamin. Jde o tropanové alkaloidy, které mohou být ve větším množství pro člověka toxické. Inspekce výrobek nařídila stáhnout z trhu, upozornění získala z evropského systému rychlého varování.

Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin. foto: SZPI

Alnatura se preventivě rozhodla stáhnout veškeré dětské kaše, které obsahují jáhly, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zmíněné alkaloidy obsahuje výrobek Hirse-Getreidebrei mit Reis (na obalu je v českém jazyce uvedeno Alnatura nemléčná jáhlovo-obilná kaše s rýží) v balení 400 gramů s datem trvanlivosti do 30. srpna 2015. Kaše je určená pro děti od čtyř měsíců. Prodávajícím v Česku je dm-drogerie markt.

Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin.
Dětská výživa Alnatura.
Dětská výživa Alnatura, ve které inspekce našla nebezpečný atropin.
Inspekce našla v dětské výživě od Alnatury nebezpečný atropin.

Laboratorní analýza prokázala přítomnost atropinu v množství 36,6 mikrogramu na kilogram a přítomnost scopolaminu v množství 12 mikrogramů na kilogram. „Příslušné právní předpisy přítomnost těchto látek v potravinách zakazují,“ doplnil Kopřiva.

Prodejce o závadném výrobku informuje v prodejnách prostřednictvím vývěsek a také na svých webových stránkách. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, aby závadnou šarži potraviny nekonzumovali, s prodejcem zahájí správní řízení o uložení sankce.

O jiné dětské kaši Alnatura, která obsahovala atropin, už letos inspekce informovala koncem listopadu.

Atropin

  • Tropanový alkaloid, který má halucinogení účinky. Je obsažený v rostlinách z čeledi lilkovitých (Solanaceae) např.: rulík zlomocný (Atropa belladona), blín černý, durman nebo mandragora lékařská. Atropin je racemická směs enantiomerů hyoscyaminu. Poprvé byl izolován roku 1833.

Zdroj. Wikipedia

Autoři: ,