18. listopadu 2008 19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Invaze do Iráku byla protiprávní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 128Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: PATRICK BAZ AFP

LONDÝN Podle jednoho z nejrespektovanějších britských právníků Thomase Binghama invazí do Iráku v roce 2003 Británie a Spojené státy vážně porušily mezinárodní právo. Bývalý nejvyšší soudce to prohlásil při pondělní přednášce v Britském ústavu mezinárodního a srovnávacího práva.

Odsoudil také některé představitele americké vlády George Bushe za cynické pohrdání mezinárodním právem a označil za chybnou
právní analýzu, kterou bývalý britský premiér Tony Blair zdůvodňoval invazi.

Bingham narážel na dobrozdání tehdejšího generálního prokurátora Petera Goldsmithe ze 17. března 2003, které invazi podpořilo. Goldsmith dnes řekl, že si za svými závěry stojí a že považuje iráckou válku za legální.

Opoziční liberální demokraté nicméně zdůraznili, že po Binghamových výrocích je nevyhnutelné, aby se rozhodnutí o invazi začalo vyšetřovat. "Lord Goldsmith nepředložil Tonymu Blairovi žádný jasný důkaz, že Irák neplnil rezoluce Rady bezpečnosti OSN takovým způsobem, aby to ospravedlňovalo použití síly. Proto byla americká a britská invaze vážným porušením mezinárodního práva", řekl Bingham při přednášce.  "(Šéf zbrojních inspektorů OSN) Hans Blix a jeho tým nenašli žádné zbraně hromadného ničení, jejich inspekce přinášela pokrok a očekávalo se, že svůj
úkol splní během několika měsíců."

Podle Binghama došel Goldsmith k závěru, že o tom, zda Irák dodržel rezoluce Rady bezpečnosti OSN, může rozhodnout někdo jiný než Rada bezpečnosti - v tomto případě USA a Británie. Takový závěr je podle bývalého soudce neuvěřitelný. Kdyby obě země měly souhlas RB OSN, jednaly by jako policie, takto jednaly jako světová domobrana, řekl Bingham.

"Stojím za svým doporučením, podle něhož bylo legální, aby Británie
podnikla vojenskou akci v Iráku," prohlásil dnes Goldsmith. "V té době a od té doby se na akci podílela řada zemí a byly přesvědčeny, že jednaly podle práva."

Jack Straw, který byl v roce 2003 britským ministrem spravedlnosti a důrazným zastáncem irácké války, dnes Goldsmithe hájil. Jeho názory "sdílela řada zemí po celém světě", řekl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 128Diskuse