Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Irácká armáda dobyla město Ráva, poslední útočiště IS

Svět

  11:34aktualizováno  13:03
PRAHA - Irácká armáda oznámila, že u syrské hranice v pátek dobyla město Ráva, které bylo označováno za poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát v Iráku. Irácké síly "zcela osvobodily Rávu a vztyčily iráckou vlajku nad jejími budovami", uvedl v prohlášení generálporučík Abdal Amír Rašíd Jaralláh.

Irácká armáda dobyla poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát. foto: Reuters

„Čistící operace a likvidace“ četných bomb a dalších výbušnin, které ve městě džihádisté zanechali, pokračuje, dodaly armádní zdroje.

Zemětřesení v Íránu a Iráku si vyžádalo 530 obětí. Osm tisíc lidí je zraněných

Útok na západoiráckou Rávu zahájila armáda v pátek ráno. Předpověděla přitom, že bitva bude krátká, protože většina bojovníků Islámského státu, kteří byli ve městě, již uprchla k syrské hranici.

V předchozích dnech irácká armáda ostřelovala okolí tohoto města, které leží u řeky Eufrat v provincii Anbár. Cílem bylo přerušit extremistům zásobovací trasy, zničit jejich muniční sklady a připravit tak pozici útočícím jednotkám.

„S osvobozením města Ráva můžeme říci, že veškeré oblasti, v nichž byl Islámský stát přítomen, byly osvobozeny,“ uvedl mluvčí irácké armády. Irácké síly se nyní zaměří na ozbrojence, kteří uprchli do pouště, a na obnovu plné kontroly nad hranicemi Iráku.

Bojovníci Islámského státu ovládli v létě 2014 severní a západní území Iráku, přičemž se zmocnili i druhého největšího iráckého města Mosul. Irácká armáda nad ním převzala znovu kontrolu až letos v červenci.

Ztratili skoro všechno zabrané území

Území, které má v Iráku a v Sýrii pod kontrolou radikální sunnitská organizace Islámský stát (IS), se stále zmenšuje. Teroristé ztratili porážkami už 95 procent rozlohy, kterou v těchto zemích od roku 2014 zabrali.

Podle odhadů irácké armády z letošního dubna ovládal IS na 30.000 čtverečních kilometrů iráckého území, což bylo asi 6,8 procenta plochy Iráku. Dříve měl přitom IS pod kontrolou 40 procent území Iráku. Od té doby ale ztratil další své významné bašty.

Letos v červenci byli radikálové vytlačeni ze severoiráckého Mosulu, kde v červnu 2014 vyhlásili chalífát (vládu hlavy muslimské obce). IS toto asi dvoumilionové město zhruba 400 kilometrů severně od Bagdádu obsadil bez boje 10. června 2014.

 Koncem srpna pak vládní vojáci dobyli město Tall Afar na severu Iráku u hranic se Sýrií, které IS ovládl 16. října 2014. Město s asi 200.000 obyvateli bylo šíitskou enklávou v jinak sunnitské části severu země. Tall Afar byl posledním větším městem, kde IS v Iráku držel pozice.

 Začátkem října vládní vojáci osvobodili město Havídža v provincii Kirkúk, které leží asi 180 kilometrů jihovýchodně od Mosulu a 300 kilometrů severně od Bagdádu; poslední baštu IS na severu země. Radikálové, kteří toto město v převážně kurdské oblasti ovládli v červnu 2014, tak v Iráku tehdy kontrolovali už jen pás území západně od Bagdádu u hranic se Sýrií.

 V západoirácké provincii Anbár obsadily vládní síly již dříve také města Ramádí a Fallúdža.

 Začátkem listopadu irácká armáda dobyla město Káim, z rukou IS se podařilo získat zpět i hraniční přechod mezi Irákem a Sýrií.

Bitva o hlavní baštu IS

V Sýrii dobyly Arabsko-kurdské milice SDF v polovině října z rukou bojovníků IS město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Bitva o město si od začátku června vyžádala životy 3250 lidí.

Jen letos povstalci podporovaní tureckou armádou v únoru získali severosyrské město Al-Báb v provincii Halab, v červnu se jim pak poprvé od roku 2014 podařilo vstoupit do východosyrské provincie Dajr az-Zaur.

Stejnojmenné město Dajr az-Zaur, největší a nejdůležitější město ve východní Sýrii (zejména kvůli nalezišti ropy), se syrské armádě a jejím spojencům podařilo z rukou IS dobýt začátkem listopadu.

V současnosti se bojuje ještě o město Búkamál, které se nachází nedaleko irácké Rávy na druhé straně syrsko-irácké hranice. Syrská armáda oznámila, že město osvobodila už minulý týden, krátce nato se však radikálům podařilo Búkamál dobýt zpět.

V Libyi panuje bezvládí

Z Libye byl loni v prosinci IS vytlačen z libyjského města Syrta (asi 450 kilometrů východně od Tripolisu), které ovládal od roku 2015.

V zemi panuje de facto bezvládí od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011. Kromě tří vlád se o moc přetahuje řada dalších uskupení a bojůvek, včetně teroristů z IS.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!