23. srpna 2009 19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácká policie zadržela organizátora pumových útoků v Bagdádu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Následky mohutného teroristického útoku v Bagdádu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky mohutného teroristického útoku v Bagdádu | foto: ČTK

BAGDÁD Irácká policie zadržela organizátora šesti synchronních útoků na vládní budovy v Bagdádu, při nichž ve středu zahynulo více než 100 lidí a 1000 bylo zraněno. Oznámil to dnes mluvčí bagdádské bezpečnosti Kásim Musáví, kterého cituje agentura AP.

Podle Músávího je v rukou policie celá povstalecká buňka stojící za krvavými útoky, které šokovaly Irák i jeho spojence. Irácká státní televize dnes odvysílala mužovo přiznání z videonahrávky, kterou Músáví poskytl médiím.

Muž, jehož nahrávka identifikuje jako Visáma Alího Kázima Ibráhíma, bývalého policejního šéfa z dob režimu Saddáma Husajna, se na ní prohlašuje za stoupence Husajnovy strany Baas, která je nyní v Iráku postavena mimo zákon. V nahrávce mimo jiné tvrdí, že útočníci zaplatili 10.000 dolarů (177.680 korun) prostředníkovi, který se znal s příslušníky iráckých bezpečnostních sil střežících kontrolní stanoviště před ministerstvem financí.

Ibráhím podle AP na nahrávce vypadá podivně klidný, když se přiznává k přípravě nejkrvavějšího útoku v Iráku za poslední rok, který prý připravil společně s vůdcem jedné odbočky strany Baas, jenž nyní žije v Sýrii. "Před měsícem mi Sattám Farhán zavolal ze Sýrie a vyzval mě, abych provedl pumový útok, který by otřásl vládou," říká holohlavý muž s knírem. "Řekl mi, že jestli to nedokážu já, mají další frakce, které to provedou." Mnoho Saddámových stoupenců uprchlo do Sýrie poté, co Spojenými státy vedená invaze v roce 2003 režim Saddáma Husajna svrhla. Iráčtí oficiální činitelé pravidelně viní sousední země z rozdmýchávání násilí v Iráku.

Zpráva o zatčení celé buňky povstalců přichází v době, kdy iráčtí poslanci a další vysocí představitelé vyzvali k prošetření bezpečnostních selhání, které sebevražedným útočníkům umožnily projet s nákladními automobily kolem kontrolních stanovišť do blízkosti svých cílů. Zazněla už i obvinění, podle nichž atentátníci měli spojence mezi policisty nebo vojáky.

Útoky se odehrály krátce po stažení amerických vojáků z iráckých měst do mimoměstských základen. Američané ve městech nejsou od 30. června. Iráčané ale po středě o jejich návrat nepožádali. Prezident USA Barack Obama počítá se stažením vojáků z Iráku do konce roku 2011, bojové jednotky by měly být pryč do konce příštího srpna.

ČTK
  • 21Diskuse