13. června 2014 8:55, aktualizováno  20:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Džihádisté jsou na prahu Bagdádu. Írán posílá do Iráku vojáky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 66Diskuse
Iráčtí vojáci bojují proti džihádistlům ze sítě ISIL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iráčtí vojáci bojují proti džihádistlům ze sítě ISIL. | foto: ČTK

BAGDÁD Džihádisté ze sítě Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) dál postupují k Bagdádu. Ofenzivě sunnitských radikálů padly v posledních dnech za oběť stovky lidských životů, uvedla OSN. Zatímco Spojené státy hrozí leteckými údery drony, Írán chce do Iráku poslat až 10 000 mužů. Vláda šíitského premiéra Nurího Málikího pak v pátek svolala do Sámarry severně od metropole bezpečnostní schůzku.

Málikí odpoledne odjel do Sámarry, do níž je svolána bezpečnostní schůzka. ISIL už na Sámarru jednou tento týden zaútočila a dle agentury AFP se chystá k dalšímu útoku. Sámarra leží 110 kilometrů severně od Bagdádu a je v ní mauzoleum dvou šíitských imámů. Právě po útoku na tuto šíitskou svatyni v roce 2006 začaly tvrdé boje iráckých sunnitů proti šíitům, které trvaly dva roky.

VÍCE ZDE:

V irácké metropoli se pak proti povstalcům mobilizují šíitské milice, které tvrdí, že jsou připraveny město bránit. Od začátku ofenzivy radikálů zahynuly tento týden v Iráku až stovky lidí, uvedl podle agentury Reuters mluvčí komisařky OSN pro lidská práva Rupert Colville. Jeho úřad má zprávy o popravách nejméně 18 civilistů, další lidé byli uneseni a vězněni. Čtyři ženy spáchaly sebevraždy poté, co byly znásilněny, uvedl mluvčí.

USA vojáky do Iráku nevyšlou. Hledáme jiné možnosti pomoci, tvrdí Obama

Barack Obama neplánuje poslat americké vojáky zpět do Iráku. Dle jeho názoru je na této zemi, aby si své problémy vyřešila. Americký prezident zdůraznil, že hledá jiné možnosti pomoci, ale že pro řešení konfliktu je klíčová jednota iráckých představitelů. Prohlásil to na páteční tiskové konferenci svolané speciálně kvůli složité bezpečnostní situaci v Iráku.

Více čtěte ZDE.

Podle světových tiskových agentur se Irák vrátil zpět do roku 2006 až 2007, kdy si násilí mezi sunnity a šíity vyžádalo tisíce lidských životů. Krveprolití tehdy ukončilo až nasazení amerických jednotek.

Postup ISIL

Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) dobyli podle ranních zpráv města Saadíjá a Džalavlá, stejně jako řadu vesnic v okolní horské oblasti ležící zhruba sto kilometrů severně od metropole. Server Iraq News později napsal, že na pomoc městům v Dijále se vydali kurdští milicionáři. Boje se přiblížily ke středisku Dijály městu Bákubá. Severně od něj přišlo o život šest iráckých vojáků.

ISIL drží od úterka severoirácký Mosul a také části Tikrítu. Tam dnes irácké letectvo bombardovalo mešitu. Radikálové město ovládli v úterý a postupují na jih (více čtěte ZDE). Podle iráckých zdrojů pomáhají irácké armádě Tikrít osvobodit íránští revoluční gardisté. Teherán jich do Iráku už vyslal 150 a nabídl irácké vládě dvě další brigády. Z Mosulu v předchozích dnech uprchlo na 500 000 lidí, dnes odešlo dalších asi 40 000 občanů z Tikrítu a Sámarry. Většina z nich míří do iráckého Kurdistánu, kde je bezpečno. Pro vstup ale potřebují povolení, které si musejí vyřídit a zaplatit.Členové sunnitské organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) kromě provincie Ninive se správním centrem Mosul kontrolují také velkou část západoiráckého Anbáru.

Oblasti kontrolované sítí Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS).

Oblasti kontrolované sítí Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS).

V Mosulu uspořádali bojovníci ISIL podle agentury Reuters přehlídku v amerických terénních autech, která ukořistili vojákům. Nad nimi pak přelétávaly dva rovněž ukořistěné armádní vrtulníky.

V Bagdádu se proti radikálům mobilizují šíitské milice, které jsou připraveny město bránit. V metropoli ovšem podle zpravodaje AFP vládne strach a lidé mají pocit, že zůstali napospas, bez ochrany.

Mezinárodní pomoc

Írán prý poslal do Iráku na pomoc v boji proti sunnitským radikálům 150 členů svých elitních revolučních gard. Teherán chce podle televizní stanice Fox News vyslat k obraně Bagdádu dvě gardové brigády, což znamená, že proti sunnitským extremistům by mohlo bojovat až 10 000 Íránců. Oficiálně ale Teherán přítomnost svých jednotek v Iráku nepotvrdil. Také Pentagon podle agentury Reuters nemá informace o íránských bojovnících v Iráku.

Mezitím v pátek irácký ministr vnitra dnes oznámil, že vláda má nový plán obrany Bagdádu.

Íránská státní televize také zveřejnila prohlášení prezidenta Hasana Rúháního, podle kterého Teherán učiní v boji proti terorismu v sousedství země vše. "Íránská islámská republika proti terorismu soustředí na mezinárodní a regionální úrovni veškeré úsilí," řekl prý Rúhání v telefonickém rozhovoru iráckému premiérovi Málikímu.

Chraňte svou zemi, vyzval Iráčany duchovní

Nejvlivnější šíitský duchovní v Iráku ajatolláh Alí Sistání vyzval Iráčany, aby se chopili zbraní a bránili Irák proti radikálům, kteří obsahují sever země. Při pátečních poledních modlitbách Sistáního slova tlumočil jeho zástupce šajch Abdal Mahdí Karbaláí.

"Občané, kteří jsou schopni chopit se zbraně a bojovat proti teroristům na obranu své země, jejího národa a svatyň, musejí dobrovolně nabídnout své síly, zapojit se do bezpečnostních složek a naplnit toto svaté poslání," sdělil šajch.

Duchovní Ráfí Rifáí, který je nejvyšší autoritou sunnitského islámu, však varoval před označováním lidí postupujících iráckými městy za teroristy. Podle něj jsou to "svobodní rebelové", kteří osvobozují irácká města před vládou premiéra Núrího Málikího. To, co se děje v Iráku, je dle jeho slov osvobozování země od Málikího armády.

Fox News tvrdí, že íránský divizní velitel Kásem Sulejmání se ve čtvrtek sešel s iráckým premiérem Núrím Málikím a slíbil, že Teherán poskytne k obraně Bagdádu dvě brigády. Málikí, který je šíita a Írán považuje za spojence, zatím návrh zvažuje.

Agentura Reuters píše, že v Íránu natolik rostou obavy z postupu sunnitů Irákem, že se v Teheránu začíná jednat o spojení sil s Washingtonem proti tomuto nebezpečí. Írán s USA přitom neudržují diplomatické styky od začátku 80. let.

"Můžeme spolupracovat s Američany a ukončit toto povstání na Blízkém východě. Máme velký vliv v Iráku a dalších zemích," citoval svůj íránský zdroj Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Americké ministerstvo zahraničí dnes ale uvedlo, že s Íránem o spolupráci v Iráku nejedná a že rozhovory s Teheránem se soustředí na jeho sporný jaderný program. Ministerstvo v souvislosti s vývojem v Iráku vyzvalo podle Reuters sousedy arabského státu, aby nepodnikali akce, které by šíření sektářského násilí podpořily.

USA po odmítnutí zapojit se vojensky do současného iráckého konfliktu nyní zvažují pomoc formou náletů. Byla by to první americká intervence v Iráku po invazi z let 2003-2011.

V Íránu jsou irácké boje považovány za regionální hrozbu. Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf vyzval svět, aby podpořil Málikího a pomohl mu porazit teroristy.

USA evakuují své občany

Američané z Iráku začali postupně letadly evakuovat své občany přítomné na základně severně od Bagdádu. Jde zejména o osoby, které pomáhaly s výcvikem místních bezpečnostních složek.

"Můžeme potvrdit, že američtí občané, působící podle dohody s iráckou vládou (...), jsou dočasně přemisťováni svými společnostmi kvůli obavám o bezpečnost v oblasti," uvedla mluvčí amerického ministra zahraničí Jen Psakiová. Představitel Pentagonu podle agentury AFP upřesnil, že asi stovka Američanů se přesunula z letecké základny Balad v severním Iráku do Bagdádu.

Tento záběr z videa publikovaného ve středu Iraqi0Revolution, skupinou podporující ISIL, zachycuje bojovníky této sítě poblíž města Tikrít. Autenticitu záznamu potvrdila agentura AP.
Tento záběr z videa publikovaného ve středu Iraqi0Revolution, skupinou podporující ISIL, zachycuje bojovníky této sítě poblíž města Tikrít. Autenticitu záznamu potvrdila agentura AP.

Videozáznam azchycuje bojovníky ISIL v severním Iráku.

Své zaměstnance evakuují i v zemi působící americké společnosti. Společnost Lockheed Martin oznámila, že evakuovala 25 svých zaměstnanců, kteří základnu Balad připravovali na přílet prvních stíhaček F-16. Irák má letos dostat celkem 36 těchto letounů. Podle mluvčího firmy je ještě příliš brzy, aby se dalo říci, zda se přílet letounů kvůli násilnostem opozdí.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier varoval před silou ISIL a Berlín vyzval své občany, aby kvůli bezpečnostní situaci opustili některé provincie a rovněž iráckou metropoli.

První zprávy o uprchlících a obětech

OSN začala vydávat první zprávy o uprchlících a možných obětech. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva odhaduje, že si boje tento týden už mohly vyžádat stovky mrtvých. Existují také svědectví o únosu 16 Gruzínců, zabití 18 civilistů a znásilnění čtyř žen, které pak spáchaly sebevraždu. Turecko stále vyjednává o vydání asi 80 svých občanů unesených na severu začátkem týdne.

K 500 000 uprchlíkům z Mosulu také přibylo 40 000 lidí z Tikrítu a Sámary.

Stejný krok v pátek učinila i Ankara. "Důrazně svým občanům doporučujeme, aby okamžitě opustili Mosul, Kirkúk, (provincie) Anbár, Dijála a Saláhaddín a Bagdád, kde je bezpečnostní situace nejhorší," uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Počet tureckých občanů na území Iráku se odhaduje na 125 000.

Bojovníci ISIL zajali tento týden na severu země třicítku tureckých řidičů kamionů a zhruba 50 pracovníků tureckého konzulátu v Mosulu. Turecký tisk dnes obvinili vládu, že únosu diplomatů a jejich rodin nezabránila, ačkoliv byla předem varována. ISIL je unesla ve středu 11. června a podle serveru Al-Monitor za ně požaduje výkupné.

ISIL v Sýrii

ISIL v pátek zřejmě pozastavil svou bojovou činnost v sousední Sýrii, oznámil Ramí Abdar Rahmán ze syrské exilové opozice. Syrská větev ISIL podle něj zřejmě dojednala příměří se skupinami, proti nimž dosud bojovala.

"ISIL nebojuje už asi čtyři dny. Nevíme přesně proč, je hlášeno jenom několik střetů severně od Halabu," sdělil agentuře Reuters Rahmán. Podle něj se členové syrské větve ISIL nyní věnují převozu zbraní ukořistěných iráckou odnoží při postupu Irákem. ISIL je prý převáží do Sýrie. "Naši lidé viděli zbraně na silnicích v Sýrii," sdělil Rahmán. Na internetu se objevují fotografie s americkou bojovou technikou převáženou do Sýrie.

Odborníci se domnívají, že ISIL lehké zbraně, munici a automobily převeze do pouštních oblastí na východě Sýrie, odkud bude připravovat další útoky.

Lidovky.cz, ČTK
  • 66Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz