Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Írán přiznal další zařízení k výrobě jaderné pumy

Svět

  11:43aktualizováno  18:54
TEHERÁN - Írán informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že má druhé zařízení na obohacování uranu. To lze užít k výrobě jaderné pumy. Tiskovým agenturám to dnes sdělili diplomaté ve Vídni, kde MAAE sídlí.

Íránci obnovili svůj jaderný program. foto: ČTK

Teherán vzápětí čelil obviněním, že se pokusil informace o tomto zařízení utajit, což Írán popřel. Kromě Západu vyjádřila obavy z nového zařízení i Moskva.

O existenci nového zařízení na obohacování uranu na íránském území napsali íránští představitelé v pondělí v dopise šéfovi MAAE Muhammadu Baradejovi.

Doposud Írán oficiálně využíval k úpravě uranu pouze jaderné středisko v Natanzu, které MAAE jako agentura OSN monitoruje.

Medveděv je znepokojen, Clintonová navrhuje sankce

Odhalení existence druhého zařízení na obohacování uranu v Íránu by měla přesvědčit státy, které dosud váhaly, že je potřeba zvažovat další sankce proti Teheránu, jak prosazují Spojené státy, řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Mluvčí Kremlu uvedla, že Rusko je znepokojeno zprávou o budování dalšího íránského jaderného provozu. Sdělila, že ruský prezident Dmitrij Medveděv se ještě dnes k tomu veřejně vyjádří.

Americký prezident Barack Obama, britský premiér Gordon Brown a francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes na ekonomickém summitu států G20 obvinili Írán, že na svém území ukrývá tajné zařízení na obohacování uranu. Tuto aktivitu světoví představitelé označili za "neslučitelnou" s civilním jaderným programem.

Francie, USA a Velká Británie vyzvaly MAAE, aby tuto "znepokojivou" záležitost prošetřila, řekl Obama. Francouzský prezident Sarkozy uvedl, že pokud Írán "zásadně nezmění svou politiku" do letošního prosince, pak by měly být přijaty sankce v zájmu míru a stability. "Jsme připraveni přijmout nové a přísnější sankce," potvrdil britský premiér Brown.

Ahmadínežád zdůraznil, že není povinen nikoho informovat

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes v rozhovoru pro americká média ujistil, že budování druhého provozu Teherán neutajoval. Zdůraznil také, že Írán není povinen říkat americké vládě o každém svém jaderném zařízení.

Nejmenovaný americký představitel, kterého citovala agentura Reuters, řekl, že USA monitorují budování zmíněného nového íránského jaderného provozu již několik let. "To zařízení se zdá být příliš malé na to, aby vyprodukovalo palivo pro jaderný reaktor," uvedl dále podle Reuters tento odborník na omezování jaderného arzenálu ve světě.

Podle Íránu nové zařízení bude produkovat palivo výhradně pro účel výroby elektrické energie a odpovídá pravidlům MAAE. "(Íránská) agentura rovněž vyrozuměla, že do zařízení zatím nebyl přepraven žádný jaderný materiál," sdělil mluvčí MAAE Marc Vidricaire.

Kde by se mělo druhé zařízení na obohacování uranu nacházet, v dopise upřesněno nebylo. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného představitele s přístupem k západním tajným informacím o tomto tématu nicméně uvedla, že zařízení by mělo ležet asi 160 kilometrů jihozápadně od Teheránu a že je v něm 3000 odstředivek, jež by mohly být spuštěny do příštího roku.

Agentura i velmoci budou žádat zpřístupnění

"MAAE ve své reakci vyzvala Írán, aby co nejdříve poskytl přesné informace o zařízení a také přístup do něj", aby inspektoři agentury mohli ověřit, že toto středisko bude skutečně využíváno pouze k mírovým účelům, konstatoval mluvčí MAAE Vidricaire.

Obohacený uran lze využít k produkci jaderné energie, ale také k výrobě atomové bomby. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový, čemuž ale nevěří západní země. Odmítání Teheránu ukončit své kontroverzní jaderné aktivity vedlo OSN k opakovanému uvalení sankcí na Írán.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...