4. ledna 2010 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán přiznal, že během prosincových protestů byli zadrženi i cizinci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Íránští demonstranté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránští demonstranté | foto: AFP

TEHERÁN Írán dnes oznámil, že mezi osobami zadrženými při protivládních demonstracích z 27. prosince jsou také cizinci. Zatčení odůvodnil tím, že tito lidé vedli "psychologickou válku" proti íránskému zřízení. Ve státní televizi to oznámil ministr informací Haidar Moslehí.

Moslehí, jehož resort donedávna nesl název ministerstvo zpravodajských služeb a bezpečnosti, však neupřesnil, jaké státní příslušnosti zadržení cizinci jsou.

O svátku ášúrá 27. prosince začaly v Íránu několikadenní masové protivládní demonstrace přívrženců opozice, které pořádkové síly brutálně potlačily. Několik demonstrantů bylo zabito, mnoho zraněno nebo zadrženo. Podle opozičních webových stránek zahynulo osm lidí, mezi nimi i synovec opozičního předáka Míra Hosejna Músávího.

Tehdy se objevila informace, že v Teheránu zmizel syrský novinář, který pro dubajskou televizi zpravodajsky kryl opoziční demonstrace v centru města. Jeho kolegové na úřadech zjistili, že není mezi mrtvými ani zraněnými, a soudí, že byl zadržen.

Podle provládního internetového serveru Radžanews byl při incidentech v Teheránu zatčen i jeden Brit, oficiálně však tato informace potvrzena nebyla.

Vláda v čele s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem toho využívá k tvrzením, že protivládní manifestace jsou organizovány nepřáteli islámu ze zahraničí a "odpovídají scénáři, který píší sionisté a Američané". "Je to maškaráda, ze které se zvedá žaludek," prohlásil Ahmadínežád.

Již dříve, během protestů proti údajným podvodům v prezidentských volbách, byla zadržena a později na kauci propuštěna také francouzská občanka Clotilde Reissová. Dodnes čeká na francouzském velvyslanectví na vyřešení svého případu, nesmí odjet ze země.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz