26. září 2009 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán souhlasí s mezinárodní inspekcí svého jaderného zařízení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 39Diskuse
Alí Akbar Sálehí, šéf íránské agentury pro atomovou energii.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alí Akbar Sálehí, šéf íránské agentury pro atomovou energii. | foto: Reuters

TEHERÁN Írán, který kvůli svému novému zařízení na obohacování uranu sklidil tvrdou kritiku mezinárodního společenství, slíbil, že zařízení zpřístupní inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Mezinárodní společenství dává ústy vrcholných politiků najevo znepokojení nad vývojem v Íránu a izraelský ministr zahraničí vyzval velmoci k jasné reakci na íránskou novinku.

Írán v pátek oznámil, že buduje druhé zařízení na obohacování uranu. V něm bude dohodnuta návštěva inspektorů MAAE, řekl dnes šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.

"S agenturou tuto otázku probereme a datum inspekce bude stanoveno později po dohodě s MAAE," prohlásil Sálehí v íránské televizi. Nové zařízení je podle něj mezi Teheránem a íránským městem Kom. Kapacita prý bude pod dohledem MAAE.

Teherán ale znepokojil mezinárodní společenství, které mu přičítá ambice vyrobit jadernou bombu, což Írán popírá. Americký prezident Barack Obama dnes prohlásil, že je to znepokojivý model vytáček Teheránu ohledně jeho jaderného programu. Ve své pravidelné rozhlasové promluvě zdůraznil, že islámská republika musí jasně ukázat své mírové úmysly a nepřistoupí-li na jednání, bude třeba zvážit sankce.

Také ruský prezident Dmitrij Medveděv vyzval Írán, aby umožnil inspekce MAAE v zařízení. Nevyloučil, že by Rusko mohlo na rozdíl od dřívějška podpořit sankce vůči Íránu.

K jasné reakci vyzval zástupce velmocí izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman."Zpráva o existenci druhého zařízení na obohacování uranu v Íránu dokazuje bez nejmenších pochybností, že tato země chce vyrobit jaderné zbraně," řekl Lieberman. "Doufáme, že na to dostane 1. října jasnou odpověď," dodal. Írán, členové Rady bezpečnosti OSN a Německo se sejdou k takzvaným šestistranným rozhovorům příští čtvrtek 1. října v Ženevě.

Izrael dlouhodobě poukazuje na nebezpečí jaderných zbraní v Íránu, který považuje za hlavní hrozbu pro svou existenci i kvůli rétorice íránského prezidenta, který Izrael trvale označuje za zemi bez budoucnosti a neopomine jedinou příležitost k popření holokaustu.

Turecký premiér Tayyip Erdogan dnes na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku oznámil, že v říjnu navštíví Írán, a hodlá jednat s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem také o íránském jaderném programu.

Íránští analytici soudí, že Írán chce ukázat snahu o průhlednost, před šestistrannými rozhovory chce ale dát najevo i neústupnost. Teherán trvá na tom, že chce jadernou energii toliko pro mírové účely.

"Írán chce, aby před schůzkou nebyly žádné pochybnosti o jeho úmyslech," soudí nezávislý íránský analytik Amir Muhabian. "Vydává jasné poselství: obohacování (uranu) s cílem zajistit vnitřní mírové potřeby bude pokračovat," uvedl.

V atmosféře nedůvěry navíc íránská agentura ISNA oznámila, že íránské revoluční gardy budou od neděle provádět raketové zkoušky určené k "udržení a rozvoji" kapacit íránské armády.

ČTK, Lidovky.cz
  • 39Diskuse