8. února 2010 10:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránci začnou stavět deset nových provozů na obohacování uranu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Íránské jaderné zařízení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránské jaderné zařízení (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

TEHERÁN Írán postaví v dohledné době deset nových provozů na obohacování uranu. Oznámil to dnes íránský zástupce u Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Alí Akbar Sálehí. Dnes jí má také Írán předat oznámení o tom, že od úterka začne pod dozorem jejích inspektorů obohacovat uran na 20 procent.

Pokyn k tomu dal o víkendu prezident Mahmúd Ahmadínežád. Íránci dosud obohacovali uran na necelá čtyři procenta, víc obohacený potřebují k výrobě palivových tyčí do reaktorů. Mocnosti, které chtějí zabránit tomu, aby se Írán dostal k silně obohacenému uranu využitelnému i ve zbrojení, navrhly vývoz části íránského uranu a jeho obohacení v cizině. Teherán na to zatím nepřistoupil a navrhuje změny dohody.

O tom, že vybudují další provozy na obohacování uranu, Íránci informovali už loni v listopadu, ale bez konkrétního časového horizontu. Podle dnešního oznámení Sálehího s tím začnou v novém íránském roce, který začne 21. března. Zatím obohacovali uran v Natanzu.

Íránci slaví od 1. do 11. února 31. výročí islámské revoluce. Jejich politici na toto období načasovali prohlášení, která mají dokumentovat úspěchy země.  V sobotu například informovali o zahájení výroby dvou nových raket, tři dny předtím byla vyzkoušena nosná raketa schopná vynášet satelity do kosmu.

Dnes agentura Fars informovala, že byl s úspěchem otestován prototyp letadla, které nedokážou zachytit radary.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz