5. července 2010 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránská letadla kvůli sankcím na některých letištích nenatankují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Patnáctiletý Somálec přežil několik hodin v podvozku letadla, aerolinky hovoří o zázraku (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patnáctiletý Somálec přežil několik hodin v podvozku letadla, aerolinky hovoří o zázraku (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

TEHERÁN Letiště v Británii, Německu a Spojených arabských emirátech od minulého týdne přestala poskytovat palivo íránským letounům, které zajišťují pravidelné spoje. Stalo se tak po zavedení nových sankcí proti Teheránu.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal zákon o zpřísnění restrikcí vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu. Zákon posiluje dosavadní americké sankce a jeho cílem je narušit zásobování benzinem Íránu, který má hodně ropy, ale málo zařízení k jejímu zpracování.

Americká opatření doplňují sankce OSN, které schválila Rada bezpečnosti na počátku června.

Francouzská firma Total na konci června rozšířila seznam společností, které přestaly Íránu dodávat benzin a další produkty rafinace ropy, a španělská Repsol se stáhla z kontraktu na rozvoj těžby plynu z velkého íránského pole nazvaného South Pars. Podle agentury Reuters zrušila kontrakt na zpracování zemního plynu z těchto polí rovněž jihokorejská společnost Engineering & Construction Corp.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v sobotu označil nejnovější sankce vůči své zemi za "patetické" a prohlásil, že světové mocnosti budou svého zastrašování litovat. Narušení zásobování benzinem podle Ahmadínežáda neohrozí ekonomiku země a nezabrání jí hrát významnější úlohu v mezinárodní politice.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program se zaměřuje výhradně na energetiku.

Mnoho zemí v čele s USA se však obává, že radikální islámský režim v Teheránu usiluje o získání atomové zbraně. Sankcemi se mezinárodní společenství snaží Íránce dostat k jednacímu stolu a přimět je k zastavení obohacování uranu.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz