Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Íránská policie tvrdě potlačila demonstraci na podporu protestů v Egyptě

Blízký východ

  9:50
TEHERÁN - Íránská policie a revoluční gardy v pondělí tvrdě zasáhly proti zakázané opoziční demonstraci v Teheránu. Podle íránské agentury Fars byla jedna osoba zastřelena a několik lidí zraněno. Proti tisícům účastníků policisté a gardisté použili slzný plyn, desítky lidí byly zatčeny.

Protesty v Teheránu

Akce svolaná Hosejnem Músávím a dalším opozičním předákem Mahdím Karrúbím byla oficiálně vyjádřením podpory protestům v Egyptě a v Tunisku, které vyústily v pád tamních prezidentů. Shromáždění se konala také v Isfahánu a Šírázu.

Egyptská revoluce inspiruje Blízký východ

Policisté Hosejna Músávího uvěznili v jeho domě a odpojili mu telefon. "Všechny telefony, pevné linky i mobily, pana Músávího a jeho manželky jsou od neděle zablokovány. Přístup k jeho domu zablokovala policejní vozidla," stálo na serveru, který Músáví provozuje. Také Karrúbí je od čtvrtka pod policejním dohledem.


V Teheránu lidé provolávali "smrt diktátorovi", které však mohlo stejně směřovat proti svrženému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi jako proti íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Policie se snažila nejdřív demonstraci zabránit, a pak policisté a gardisté použili proti demonstrantům slzný plyn. Stříleli po nich také kuličkami s barvou a podle svědků zatkli desítky osob. Agentura Fars oznámila, že jedna osoba zemřela. Svědci citovaní agenturou AP viděli tři lidi poraněné při ostré střelbě.

Músáví a Karrúbí minulý týden požádali úřady o povolení demonstrace. Vláda ale požadavek označila za protizákonný a zamítla ho. Varovala také, že proti demonstrantům zasáhne.

Protesty v Teheránu

Postup íránských úřadů kritizovala Británie i USA. Britský ministr zahraničí William Hague požádal Teherán, aby občanům zaručil svobodu shromažďování a vyjadřování. Jeho americká kolegyně Hillary Clintonová prohlásila, že Washington požadavky Íránců podporuje. Vyzvala Írán, aby následoval egyptský příklad a otevřel svůj politický systém.

Kritika ze Západu
Státní televize o protestu informovala výrokem, že "pokrytci, monarchisté, gangsteři a separatisté, kteří chtějí v Íránu vyvolat nepořádky, byli zatčeni". Zapalovali prý popelnice a poškodili veřejný majetek.

Dominový efekt. Pro zvětšení grafiky klikněte na obrázek.Protestní vlna dosáhla Perského zálivu

Shromáždění bylo svoláno na podporu demonstrantů v Tunisku a v Egyptě, kterým se podařilo svrhnout tamní prezidenty. Podporu protestním hnutím v těchto severoafrických zemích vyjádřila i íránská vláda. Opoziční manifestaci ale zakázala s tím, že jde o záminku, jak protestovat proti íránskému režimu. Události v Egyptě a Tunisku označuje za akce inspirované íránskou islámskou revolucí z roku 1979.

Íránská vláda tvrdě potlačila protestní hnutí, které se zrodilo po kontroverzním znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda v červnu 2009. Desítky lidí zahynuly, tisíce byly zatčeny a desítky lidí byly odsouzeny k těžkým trestům.

Autoři: ,