25. listopadu 2008 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Irglová ohromila Royal Albert Hall

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 50Diskuse
Markéta Irglová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Irglová | foto: Lidové noviny

LONDÝN Nadšené ovace uspořádalo publikum v pondělí večer v londýnské Royal Albert Hall české zpěvačce a pianistce Markétě Irglové a irskému hudebníkovi Glenu Hansardovi, kteří do Londýna přijeli v rámci svého turné The Swell Season (Prima sezona).

Po "předskokanech", irském zpěvákovi Liamu O Maonlaiovi a skupině The Hares Corner, takřka naplněná slavná koncertní síň ocenila písničku Falling Slowly, která letos přinesla česko-irské dvojici Oscara za nejlepší filmovou píseň. Píseň z filmu Once a soundtrack filmu byly nominovány i na cenu Grammy.

Diváci v Londýně ale se stále větším nadšením vítali i další písničky, které Irglová s Hansardem zpívali většinou spolu a se skupinou, některé pak sólově. Pár písní zpívalo publikum s sebou a nakonec připravilo oběma interpretům ovace ve stoje.Na oba účinkující udělala zase dojem svými rozměry Royal Albert Hall, která má kapacitu až 7000 diváků. "Je to úžasné tu být. Když jsem poprvé vešla, byla jsem v šoku," řekla Irglová, která pozdravila obecenstvo i českým Ahoj.

Hansard měl zase v publiku rodinu, včetně matky. "Když se na programu objevila Royal Albert Hall, tak celá rodina řekla, že přijede. A mít matku v obecenstvu není žádná legrace," dodal se smíchem irský zpěvák. Poslední píseň večera věnovali "dobré zprávě z USA", tedy vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách.

Irglová s Hansardem letos na jaře a v létě vystupovali v severní Americe. Pak se přesunuli do Evropy a nyní je do konce listopadu a v prosinci čeká pět koncertů v Irsku. V lednu budou hrát v Japonsku, Jižní Koreji a Austrálii.

Royal Albert Hall, která má tvar kruhové arény, patří k nejznámějším koncertním sálům v Británii. Koná zde pravidelně festival klasické hudby BBC Proms a hrají tu rockové hvězdy. Někdy se tu také pořádají boxerská utkání či plesy.
Lidovky.cz
  • 50Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.