Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Islámský stát? Nelítostný bojovník, ale i schopný manažer, tvrdí analytik

Svět

  14:26
DAUHÁ - Obvinění, že radikálové z Islámského státu (IS) obsazující sever Sýrie a Iráku mají velkou oporu v některých zemích Perského zálivu, jsou pravdivá jen částečně. Tamní monarchie chybovaly, když vsadily na sunnitský IS v domnění, že konec syrského prezidenta Bašára Asada je nablízku. IS není jenom schopný bojovník, ale i manažer a obyvatelstvo území, které ovládá, je na něm závislé, a stává se tak i jeho oporou. Stanici BBC to řekl analytik Michael Stephens z britského Královského ústavu pro obranná studia.

Abu Bakr Bagdádí, vůdce Islámského státu. foto: ČTK

Stephens nesouhlasí s tvrzením, že za současnou sílu IS nesou odpovědnost hlavně Katar, Saúdská Arábie a Turecko. Je pravda, že mnoho boháčů ze zemí Perského zálivu začalo financovat extremistické skupiny v Sýrii a vozili kufry dolarů do Turecka, kde se předávaly miliony dolarů. Platilo to do loňska, ale dnes se konta IS plní jinak. Katar a Rijád věřily, že Asad brzo padne a že nositelé sunnitského politického islámu budou jejich nejlepšími spojenci. Proto byly ochotné islamistické skupiny financovat.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Vysoce pochybná je politika Turecka, které umožnilo, aby přes jeho hranici proudily do Sýrie peníze i zbraně. Všechny tyto země věřily, že to urychlí Asadův pád a Sýrie se změní v sunnitský stát a zábranu Íránu.

Kdo podporuje džihád?

Když IS začal loni své vítězné tažení nejdříve v Sýrii a pak v Iráku, mnoho takto financovaných skupin se rozhodlo připojit se k vítězi. Vlastní tvář si zachovala jen fronta An-Nusra, která nesouhlasí s radikalismem IS. I tak se ale odhaduje, že 3000 jejích členů přešlo k IS.

Mosul pod vládou džihádistů. Člen sítě ISIL se dvěma malými chlapci sledují...

Existují však hlubší pouta, náboženské vazby a prostá sympatie ke skupině, která je otevřeně proti zájmům Íránu. Málokdo souhlasí s drastickými metodami IS, ale jeho úmysl ustavit chalífát je přijatelný pro mnohé. A ti se připojují k IS a umírají za něj, další jsou sice pasivnější, zato budou skupinu podporovat dlouhá léta.

IS předstihla mnoho radikálů o světelné roky v mediální kampani, kterou vede v mnoha jazycích, v taktice boje i vlastní organizaci. Ustavuje na něm instituce, které se mohou stát základem institucí budoucího státu - soudy, daňové správy, ministerstva. Jakmile obsadí město, ovládne zdroje vody, mouky a pohonných hmot a začne organizovat jejich distribuci, takže místní jsou na ní okamžitě závislí. Je těžké říci, kolik "občanů" území spravovaného IS jsou ochotnými partnery nebo pasivními trpiteli.

VÍCE ZDE:

Temné vody překupníků

Kdo chce pochopit "ekonomiku" IS, musí nahlédnout to temných vod překupníků. IS denně exportuje 9000 barelů ropy za ceny od 25 do 45 dolarů (520-950 Kč) za barel. Část míří ke kurdským prostředníkům a dále do Turecka, část je určena k domácí spotřebě a část odebírá Asadova vláda výměnou za zbraně. Vznikají pochybná spojenectví podobná těm z občanské války v Libanonu. Válčící strany spolu bojují i obchodují.

Islámský stát je schopen se financovat sám. Nelze ho izolovat nebo odstřihnout od zbytku regionu, protože je součástí jeho stability a z ní má prospěch nejenom on, ale také ti, proti nimž bojuje. Těžší otázkou je, zda je možné tak pevný regionální pilíř, jakkoli šokující je jeho brutalita, vojensky porazit. Bez západní vojenské intervence to asi možné není.

OSN kritizuje zločiny proti lidskosti

Napjatou situací v Iráku se v pondělí zabývala i Rada OSN pro lidská práva (HRC). Tajemnice předsedy HRC Flavia Pansieriová konstatovala, že Islámský stát se dopouští zločinů proti lidskosti.

Na zasedání rady však zazněla i kritika irácké armády. HRC dospěla k závěru, že vražděním zajatců a bombardováním oblastí obývaných civilisty se vojáci mohli dopustit válečných zločinů.

"Civilisté jsou vystaveni systematickým a prudkým útokům, které mohou být válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti. Za tyto činy nesou odpovědnost konkrétní lidé včetně velitelů," řekla Pansieriová.

Irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání.

Před diplomaty 47 členských zemí HRC vystoupil také irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání. "Území starobylého Babylónu čelí hrozbě, je ohrožena jeho nezávislost, chtějí změnit jeho demografické i kulturní složení. IS není jen záležitostí Iráku. Ohrožuje všechny země světa, porušuje veškeré principy týkající se lidských práv a mezinárodního práva," řekl Súdání.

Schůze ke koná na žádost Iráku a jeho spojenců a očekává se, že se účastníci dohodnou na tom, že OSN pošle do Iráku odborníky, aby vyšetřili údajně páchané zločiny. Agentura AP k tomu uvedla, že na rozdíl od Sýrie nebo Severní Koreje, kde OSN pro vyšetření tamní situace ustavila nezávislé komise, v případě Iráku by měl být vyšetřováním pověřen přímo personál OSN.

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč