Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Islamisté používají k financování útoků bitcoiny. Zbraně mohli koupit i online

Svět

  6:00
Válka s Islámským státem zuří i na síti. Internetoví aktivisté tvrdí, že teroristé používají k financování smrtících akcí virtuální měnu bitcoin. V těch mohou mít islamisté až desítky milionů dolarů a využívat je k nákupu zbraní a střeliva.

Pouliční demonstrace na podporu Islámského státu ve městě Mosul (archivní snímek z června 2014). foto: Reuters

Česká stopa masakru v Paříži? Policie v dubnu zadržela Francouze s autem plným zbraní

Už v září informovala německá Deutsche Welle o účtech napojených na islámské teroristy. Jeden z nich měl ve virtuální měně skoro 23 milionů dolarů (cca 580 milionů korun). Vystopovat přitom podobné transakce je kvůli anonymitě vlastníků a rychlému přesouvaní peněz z účtu na účet velmi složité.

Nyní „hacktivisté“ ze spolku Ghost Security Group, kteří se zaměřují na potírání Islámského státu na internetu, shromažďují důkazy o tom, že teroristé financovali své aktivity pomocí virtuální měny. Opatrně naznačují, že bitcoiny mohly sehrát roli i při pátečním pařížském útoku.

VIRTUÁLNÍ MĚNA BITCOIN

Bitcoin vytvořil v roce 2009 člověk pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jedná se o open-source měnu (má otevřený kód a všechny transakce jsou viditelné), která funguje na bázi P2P sítě (stejně jako torrenty).

Je předem známo, kolik bude do oběhu uvolněno bitcoinů. Další už nikdy nemohou vzniknout. Jsou těženy pomocí matematických výpočtů a obtížnost těžby se postupně zvyšuje. Je tak nutnější stále výkonnější hardware a větší množství času pro výpočet.

S bitcoinem se obchoduje na speciálních burzách, na kterých se dají směnit za klasické peníze.

Server Vocativ navíc po pařížských útocích připomněl, že Islámský stát může pro evropské operace zneužívat i černé e-shopy působící na odvrácené straně sítě nazývané darknet.

Na některých e-tržištích se dají pořídit kromě drog i zbraně a střelivo. Například za 6729 dolarů před časem nabízel neznámý prodejce zbraň AK 47. Střelivo se pak dá pořídit i za pár dolarů za kus.

Nejedná se přitom o první případ, kdy se ukázalo, že Islámský stát zdatně využívá nové technologie. Například minulý rok v říjnu vybíral od svých příznivců bitcoiny na zaplacení bezpečného hostingu pro propagandistické stránky.

Internetoví aktivisté však nepomáhají vyšetřovatelům stopovat jen tok peněz mezi radikály. Skupina Anonymous po útocích v Paříži vyhlásila Islámskému státu válku a začala s bleskovou odvetou. Během krátké chvíle prý zablokovala už přes 5500 twitterových účtu napojených na islamisty.

Autor: