29. března 2011 9:50, aktualizováno  11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie chce Kaddáfího nalákat na 'africké nebe'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Stoupenec Muammara Kaddáfího s jeho podobiznou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenec Muammara Kaddáfího s jeho podobiznou. | foto: Reuters

LONDÝN Mezinárodní společenství se snaží najít řešení, jak se zbavit libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Itálie přišla s návrhem nabídnout libyjskému diktátorovi azyl v některé z afrických zemí, kam nedosáhne Mezinárodní trestní soud. USA by prý nebyly proti. Informuje o tom britský list The Guardian.

Návrh přišel uprostřed snahy Velké Británie o dosažení mezinárodního konsenzu požadujícího Kaddáfiho rezignaci.

Britský ministr zahraničí William Hague dnes do Londýna svolal konferenci ministrů zahraničí asi 40 zemí podílejících se na operacích v Libyi. Zasedání se také zúčastní zástupci OSN, arabských států a Africké unie.

V předvečer summitu se Itálie nabídla, že se v zajištění klidu zbraní v Libyi ujme role prostředníka. Nedílnou součástí by mělo být nabídnutí azylu pro Kaddáfího v některé z afrických zemí, píše The Guardian.

Přehledná infografika

"Kaddáfí musí pochopit, že prohlásit 'Chápu, že musím odejít', je gestem odvahy," prohlásil italský ministr zahraničí Franco Frattini. "Doufáme, že Africká unie dokáže přijít s vhodným návrhem," dodal šéf italské diplomacie.

Podle The Guardian nejmenovaný americký zdroj naznačil, že Kaddáfího azyl v zemi mimo dosah Mezinárodního trestního soudu, jenž vyšetřuje zločiny libyjského diktátora, by byl pro Washington přijatelným řešením.

'Přijatelné řešení'
Britští představitelé sice uvedli, že by raději Kaddáfího viděli před soudem, ale pokud je jeho útěk cenou za mírové řešení, budou to akceptovat.  

Mezitím americký prezident Barack Obama ve zvláštním projevu hájil účast Spojených států na vojenském zásahu v Libyi a zároveň opět zesílil tlak na libyjského vůdce, aby odstoupil. "Budeme pokračovat v operacích v Libyi, která nepatří diktátorovi, ale Libyjcům. Kaddáfí ještě neodstoupil, a dokud tak neučiní, budeme nadále nebezpeční," řekl Obama.

Obamův projev

Povstalci o víkendu vyrazili k postupu na Tripolis. Pro více informací klikněte na šipky

Zobrazit místo postup povstalců na Tripolis na větší mapě

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou