10. prosince 2008 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálii a Rakousko trápí kalamity

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Do pátku by v Rakousku měl napadnout metr sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do pátku by v Rakousku měl napadnout metr sněhu. | foto: AFP

ŘÍM/VÍDEŇ Severní Itálii dnes postihlo vydatné sněžení, které způsobilo problémy v dopravě. Mezinárodní letiště v Miláně muselo být kvůli sněhové nadílce dočasně uzavřeno. Rakousko hlásí první oběť laviny v letošní sezoně. Ve většině tyrolských Alp byl dnes vyhlášen čtvrtý stupeň varování před lavinami z celkových pěti.

V severní Itálii sněžilo již v noci, když ale bílá nadílka v neztenčené
míře pokračovala i během dopoledne, došlo k potížím v dopravě. Zasaženo bylo Benátsko, Friulsko i Ligurie. Problémy jsou hlášeny z ligurských dálnic a z některých železničních tratí. Velké letiště Linate v Miláně muselo na určitou dobu zastavit provoz, aby těžká technika mohla odklidit sníh z přistávacích drah.

Druhé milánské letiště Malpensa hlásilo mnohahodinová zpožděníSníh startů, problémy má i letiště v Turínu. Jižní Itálii sužují silné deště a vichřice. Kvůli prudkému větru muselo být přerušeno lodní spojení z Neapole na ostrovy Ischia a Capri. Meteorologové varují, že se situace v příštích dnech může ještě zhoršit.

Rakousko dnes oznámilo první oběť laviny v začínající zimní sezoně. Šlo o 47letého rakouského turistu, který se vydal sám na běžkách na hřebenovou alpskou túru v centrální části země. V nadmořské výšce 1900 metrů jej smetla lavina, kterou sám vyvolal, uvedla záchranná služba. Za minulou sezonu si laviny v rakouských Alpách vyžádaly 29 lidských životů. Příslušné orgány vyhlásily dnes na většině horského území oranžový stupeň lavinového nebezpečí, třetí na pětistupňové škále, v Tyrolsku v některých místech dokonce i červený, čtvrtý stupeň. Sněžení má přitom v příštích dnech pokračovat a v některých částech hor se do pátku očekává až 1,5 metru nového sněhu. Nebezpečí lavin bude proto asi nadále vzrůstat.

Lidovky.cz, ČTK
  • 12Diskuse