29. prosince 2008 20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael: Cílem akce je svrhnout Hamas

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 257Diskuse
Militanti palestinského hnutí Hamas na shromáždění v Gaze před rokem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Militanti palestinského hnutí Hamas na shromáždění v Gaze před rokem. | foto: AFP

JERUZALÉM Cílem izraelské ofenzivy v pásmu Gazy je svrhnout režim Hamasu, řekl izraelský vicepremiér Chaim Ramon, který je mužem číslo dvě v izraelském kabinetu. Izraelští činitelé až dosud tvrdili, že cílem operace, která nemá od obsazení palestinských území Izraelem v roce 1967 obdoby, je zastavit ostřelování jihu země z palestinského pásma Gazy. To kontroluje radikální hnutí Hamas, které odsud v červnu 1997 vytlačilo síly věrné palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi.

"Jsme pro jakoukoli jinou vládu, která zaujme místo Hamasu na tomto území," řekl Ramon v izraelské televizi.

"Zastavíme okamžitě palbu, pokud se někdo ujme vlády (v Gaze), kdokoli kromě Hamasu," zdůraznil vicepremiér.

"To, co dělá v tuto chvíli izraelská armáda, je snaha zabránit Hamasu, aby kontroloval toto území. Hamas není supervelmoc. Nemáme co dělat s Ruskem, ani se Spojenými státy. Máme co dělat s teroristickou organizací, která se zmocnila vlády násilím po vojenském puči (v červnu 2007) v rozporu se všemi mezinárodními zákony," dodal.

Zabito bylo 57 civilistů
V pásmu Gazy už podle něho není v tuto chvíli vláda Hamasu. "Už není účinná, už nefunguje. Je schopna už jen vypalovat tu a tam rakety. Protože my jí nedovolíme kontrolovat toto území," dodal.

Nálety izraelské armády na pásmo Gazy si od soboty vyžádaly nejméně 345 mrtvých, z toho 57 civilistů, a 1550 zraněných. Většina mrtvých je podle zdravotnických služeb v pásmu Gazy z řad Hamasu. Izraelský ministr obrany Ehud Barak dnes v parlamentu řekl, že Izraelci "se pustili do nelítostné války proti Hamasu a jeho spojencům".

Hamas vypověděl příměří, nastaly útoky
"Po operaci nezůstane v Gaze stát jediná budova Hamasu," komentoval situaci velitel izraelské armády Dan Harel.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v Ramalláhu řekl, že se snažil o konzultace se všemi palestinskými stranami, včetně Hamasu, o tragických událostech v pásmu Gazy. Hamas tyto konzultace podle něho odmítl.

Izrael zahájil nálety na pásmo Gazu v sobotu s odůvodněním, že Hamas 19. prosince vypověděl příměří, které platilo půl roku. Tel Aviv tvrdí, že už nemůže tolerovat raketové útoky, kvůli nimž jsou statisíce obyvatel jeho jižních oblastí v krytech. Od začátku roku při nich zahynulo 17 Izraelců.

EU chystá mimořádnou schůzi ministrů
Francie, která do konce roku předsedá Evropské unii, kvůli napjaté situaci v palestinském pásmu Gazy svolala na úterní podvečer do Paříže mimořádnou schůzku ministrů zahraničí členských zemí EU. Novináře o tom informovalo francouzské předsednictví.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg podle své mluvčí Zuzany Opletalové kvůli schůzce zruší dovolenou v Rakousku a odjede do Paříže. Česko od Francie úderem 1.ledna převezme na půl roku předsednickou roli v EU.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dal díky svému pondělnímu prohlášení najevo, že se chce i nadále angažovat ve zprostředkování míru mezi Palestinci a Izraelem. Hovořil kvůli tomu s egyptským prezidentem Husním Mubarakem, počátkem ledna se zase chystá ve francouzské metropoli setkat s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou.

Lidovky.cz, ČTK
  • 257Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz