Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ofenziva v Gaze má první oběti: izraelského vojáka a 19 Palestinců

Blízký východ

  8:12aktualizováno  11:57
JERUZALÉM/GAZA - Při střetech mezi Izraelci a Palestinci byl od čtvrtečního zahájení izraelské pozemní ofenzivy zabit první izraelský voják. Dalších pět vojáků utrpělo zranění, informoval izraelský zpravodajský server Ynet. V Pásmu Gazy pak bylo podle palestinských zdravotníků od zahájení pozemní operace zabito 19 Palestinců. Izraelský premiér oznámil, že armáda je připravena na další rozšíření pozemní operace.

Izraelská vojenská operace v Pásmu Gazy. foto: ČTK

"Jakmile to schválila vláda, dal jsem společně s ministrem obrany armádě instrukce, aby se připravila na významné rozšíření pozemní operace, což armáda učinila," prohlásil na tiskové konferenci v Tel Avivu premiér Benjamin Netanjahu. Vojáci mají podle něj zlikvidovat zejména síť tunelů, které palestinští radikálové používají, což "se nedá uskutečnit jen ze vzduchu", dodal premiér.

Pozemní operace

Izrael v noci na dnešek pokračoval v ostřelování palestinského Pásma Gazy. Ve čtvrtek večer ale po deseti dnech bombardování nařídil premiér Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon zahájit i pozemní operaci. Na území Pásma Gazy tak vjely první izraelské tanky.

Izraelští vojáci poblíž hranic s Pásmem Gazy.

Izraelská armáda informovala o 14 mrtvých militantech při několika přestřelkách. Jak poznamenala agentura Reuters, nebylo jasné, zda tyto oběti patří mezi 19 zabitých, o kterých informovaly palestinské úřady. Židovský stát rovněž zveřejnil jméno mrtvého izraelského vojáka, byl jím dvacetiletý Eitan Barak. Vojáci nyní vyšetřují okolnosti jeho smrti.

VÍCE ZDE:

Americký ministr zahraničí John Kerry v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem podle listu Haarec prohlásil, že očekává, že pozemní operace bude přesně cílená. Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás žádá okamžité ukončení akce.

Izraelská armáda oznámila, že cílem vojenského vpádu do Gazy není sesazení radikálního hnutí Hamas, ale likvidace tunelů, kterými ozbrojenci pronikají do Izraele. Operace prý bude omezená a soustředí se na jih, sever a východ oblasti.

Hamas po ohlášení ofenzivy varoval, že je na izraelské vojáky připraven, a že Izrael za to draze zaplatí. Podle Haarecu palestinští ozbrojenci protitankovou střelou zničili na jihu Gazy buldozer izraelské armády, útok se ale obešel bez obětí.

Abbás řekl, že pozemní operace přinese jen další krveprolití a značně zkomplikuje snahy o dosažení příměří. Podle Kerryho je nutné zajistit bezpečnost civilistů, zabránit dalšímu vyhrocení situace a co možná nejrychleji obnovit příměří z roku 2012.

Na území Izraele, zejména do okolí města Ašdod, bylo od začátku pozemní operace vypáleno nejméně 50 raket z Pásma Gazy, nikdo ale nebyl zraněn. Úřady v izraelské metropoli Tel Avivu kvůli bezpečnosti zakázaly v centru města a čtvrtích na jihu o víkendu shromáždění více než 1000 lidí. Přísná opatření platí i v Jeruzalémě, povolány byly policejní posily a k modlitbám na Chrámovou horu ve Starém Městě mohou jen muži starší 50 let, informoval na Twitteru policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

Celkem izraelské letectvo dosud podniklo více než 2000 náletů na cíle v Gaze. V bojích od 8. července, kdy operace Protective Edge (Ochranné ostří) začala, zemřelo podle palestinských zdrojů na 260 lidí. Radikálové z hnutí Hamas vypálili na Izrael přes 1500 raket a zabili jednoho civilistu.

České ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že palestinským uprchlíkům, kteří museli kvůli nynějšímu konfliktu opustit své domovy, poskytne pomoc v hodnotě tří milionů Kč. Peníze jim předá prostřednictvím Úřadu OSN pro palestinském uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Čtvrtá pozemní operace Izraele v Pásmu Gazy od stažení v 2005:

Přehled pozemních operací Izraele v Pásmu Gazy od stažení Izraelců v létě 2005:

  • 28. června - 26. listopadu 2006 - Izraelská armáda zahájila v Pásmu Gazy operaci Letní déšť s cílem osvobodit uneseného vojáka Gilada Šalita (Šalit byl propuštěn až 18. října 2011 výměnou za osvobození více než 1000 palestinských vězňů). Izrael operaci v pásmu po pěti měsících ukončil 26. listopadu 2006, zabito bylo přes 400 Palestinců a tři izraelští vojáci.
  • 1.- 3. března 2008 - Rozsáhlá operace Horká zima izraelské armády proti ozbrojencům z hnutí Hamás v Pásmu Gazy s cílem zasáhnout infrastrukturu Hamásu, který ostřeloval rakety izraelské osady. Izrael se z pásma stáhl 3. března, což Hamás označil za své vítězství. Zabito přes 120 Palestinců a dva izraelští vojáci.
  • 27. prosince 2008 - 18. ledna 2009 - Bombardováním Pásma Gazy zahájil Izrael operaci Lité olovo s cílem přimět hnutí Hamás, aby přestalo ostřelovat izraelské území. Izraelské pozemní síly překročily hranice pásma večer 3. ledna 2009 a posléze rozdělily pásmo Gazy na dvě části. Konflikt skončil 18. ledna 2009 po 22 dnech příměřím. Zabito bylo podle odhadů 1420 až 1475 Palestinců a 13 Izraelců.
  • 8. července 2014 - Izrael začal v rámci operace Ochranné ostří ostřelovat Pásmo Gazy v odvetě za ostřelování Izraele raketami Hamásu. Konfrontace začala poté, co byla 30. června nalezena nedaleko Hebronu na Západním břehu Jordánu těla tří pohřešovaných izraelských studentů; 2. července byl zabit mladý Palestinec a 6. až 7. července bylo zabito osm palestinských bojovníků. Izrael přijal 15. července příměří navržené Egyptem, Hamás jej odmítl. Izrael zahájil 17. července večer pozemní operaci v pásmu, dosud přes 250 mrtvých Palestinců a dva Izraelci.
Autoři: ,