1. července 2010 19:01, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael nabízí za svého zajatého vojáka tisíc Palestinců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Za propuštění izraelského vojáka Šalita pochodovaly tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za propuštění izraelského vojáka Šalita pochodovaly tisíce lidí. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izrael je ochoten propustit tisícovku palestinských vězňů, pokud radikální hnutí Hamas osvobodí izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož zajalo před čtyřmi lety. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Hamas dal v první reakci najevo, že nezáleží na množství propuštěných, ale na tom, kdo to bude. Hamas v podstatě usiluje o svobodu mimo jiné pro ty aktivisty, u nichž to dosud židovský stát rezolutně odmítal.

Netanjahu řekl, že si všichni přejí Šalitův návrat. Ovšem národ by prý neměl "zaplatit jakoukoliv cenu", jelikož zkušenosti z minulosti ukázaly, že mnozí z propuštěných Palestinců pak znovu podnikali útoky proti Izraeli.

"Propustit tisíc teroristů, to je cena, kterou jsem připraven zaplatit, abych přivedl Gilada domů. Řekl jsem ano dohodě (zprostředkované Německem) a ta je připravená pro okamžité provedení," prohlásil premiér v narážce na loňský prosinec, kdy byla dohoda i výměna na spadnutí, ale nakonec se nikdy neuskutečnila. "Je tu ale cena, kterou nejsem připraven zaplatit, a ta není do obtížné dohody zahrnuta," dodal.

"Trvám na dvou základních principech: první je, že nebezpeční teroristé se nevrátí do oblastí Judeje a Samaří (na západním břehu Jordánu), odkud mohou dále škodit izraelským občanům." Mohou jít do Tuniska nebo pásma Gazy, ale ne na západní břeh, protože to by jim poskytlo přístup do izraelských měst.

Druhým kritickým bodem jsou "přední teroristé", respektive "masoví vrazi".

Dále čtěte:

Ti by propuštěni být neměli, zdůraznil Netanjahu. Dodal, že Izrael ale nepřijme žádné požadavky od Šalitových únosců.

Izrael je zdrženlivý zejména co se týče propouštění Palestinců, kteří se účastnili druhé intifády (povstání na začátku desetiletí), respektive radikálů, u kterých lze očekávat, že budou páchat nové atentáty.

Podle mluvčího Hamasu Ajmána Tahá ale není otázka kolik, nýbrž kdo bude propuštěn. Hamas chce, aby Izrael propustil 450 vězňů držených za ozbrojené útoky proti Izraelcům. V minulosti ale Izrael odmítl většinu jmen, které Hamas v této skupině uvedl.

Na podporu výměny Palestinců za Šalita se od víkendu konají v Izraeli pochody přátel i příznivců rodiny.

Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Izzudína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem Hamasu, a dvě další palestinské radikální skupiny. Od té doby Hamas, jenž pásmo Gazy ovládá, nepovolil ani jednu návštěvu zástupců Červeného kříže u Šalita. Přistoupil jen na předání zvukové nahrávky a dvou dopisů v roce 2007 a videozáznamu v říjnu 2009.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!