25. prosince 2008 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael nepustí zboží do pásma Gazy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 183Diskuse
Izraelský tank v blízkosti pásma Gazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský tank v blízkosti pásma Gazy | foto: ČTK

GAZA/JERUZALÉM Palestinští radikálové pokračovali i dnes v raketových a granátových útocích na jižní Izrael. V Izraeli nikdo nebyl zraněn, ale špatně mířené střely zranily tři civilisty a zabily dva radikály v pásmu Gazy. Izraelské letectvo na útoky odpovědělo v podvečer úderem na pásmo Gazy, při němž byl jeden Palestinec zabit a další dva utrpěli zranění.

Podle izraelského vojenského mluvčího úder izraelských letounů zasáhl skupinu radikálů, kteří odpalovali granáty na izraelské území.
Palestinci palbu na území židovského státu obnovili v úterý večer, a proto Izrael zrušil na dnešek plánované otevření hraničních přechodů. Původně chtěl přerušit blokádu a umožnit průjezd kamionů se zbožím a humanitárními potřebami.

Palestinci považují dnešní útoky za odvetu za úterní večerní incident, při němž izraelští vojáci na hranici s pásmem Gazy zabili tři radikály z hnutí Hamas. Měli u sebe údajně výbušniny a na izraelskou hlídku zaútočili granáty.

Izraelská armáda oznámila, že do odpoledne spadlo na Izrael šest desítek střel. Nikoho nezranily, ale televize vysílaly záběry dvou poničených domů. Některé rakety dopadly až k vesnici Bejt Hagdi, která leží 20 kilometrů od Gazy.  Pár střel skončilo na území pásma a ve městě Gaza zřejmě vybuchla špatně zajištěná munice, což si vyžádalo zraněné. 

Židovský stát uplatňuje blokádu proti pásmu od loňského léta. Chce jí oslabit Hamas, který se tehdy zmocnil vlády nad tímto územím. Hamas neuznává Izrael a bojuje proti němu. Blokáda má tíživý dopad na 1,5 milionu obyvatel pásma. Na pomoci agentur OSN závisí 700.000 z nich. Armádní mluvčí už ráno oznámil, že zůstanou uzavřeny oba přechody, které se dnes měly otevřít pro kamiony.

Otec Manuel Musállim, který je hlavou nepočetné komunity římských katolíků v pásmu Gazy oznámil, že na protest proti blokádě ruší  půlnoční mši. Většina obyvatel pásma vyznává islám, ke křesťanské víře se hlásí pouze 4000 lidí. 300 z nich jsou římští katolíci, ostatní jsou vyznavači řecké ortodoxní církve.

Lidovky.cz, ČTK
  • 183Diskuse