Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Izrael se jenom brání!

Česko

Centrem Prahy pochodovaly asi dvě stovky lidí na podporu Izraele a já vstoupil do pracovny ředitele Židovského muzea LEA PAVLÁTA. Bylo nám zřejmé, že je zvláštní jen tak klábosit o knížkách.

Leo Pavlát mi na počítači ukázal fotografie zlynčovaných izraelských vojáků v tureckých novinách. „To jsou první izraelští vojáci, kteří chtěli loď s humanitární pomocí zkontrolovat. Šli tam prakticky neozbrojeni a tohle je čekalo,“ kroutí hlavou Pavlát, když komentuje zásah izraelské armády, při němž posléze zahynulo devět lidí.

„Byla to provokace.

Lodě s humanitární pomocí nevezou sedm stovek aktivistů. Že nakonec zemřeli lidé, je smutné, ale vojáci bojovali o vlastní život.

Izrael má právo bránit se, neumožnit dodávky zbraní do pásma Gazy, odkud ho teroristé Hamasu už osm let ostřelují,“ vysvětluje.

Pak přijde čas na knížky.

K těm má Pavlát blízko.

Vystudoval žurnalistiku a patnáct let byl redaktorem nakladatelství Albatros.

Kromě toho se oženil s Hanou Klímovou, dcerou spisovatele Ivana Klímy (a je jen shoda náhod, že s ním má Pátek v tomto čísle rozhovor).

Sám na sklonku osmdesátých let napsal knihu o písmu, knihách a jejich historii. „Josef Jungmann soudil, že kniha je spolu s pluhem, kolem, lodní plachtou, chlebem a vínem největším objevem lidského rodu,“ cituje oblíbenou myšlenku.

Když se ho ptám na nejmilejší knihy, chvíli váhá. A pak vysvětluje – není důležité jen to, co člověk čte, ale také to, kdy to čte. „Do pětadvaceti let to umě byla převážně beletrie. Světová, hlavně ruská klasika, úžasný Izák Babel. Dnes se k beletrii a poezii zase víc vracím, často s Philipem Rothem, povídkami Salingera, Holanem a Skácelem. Rád mám ale i slovníky a deníkovou literaturu. Třeba zápisky Etty Hillesum, Jana Zábrany či Victora Klemperera,“ říká Pavlát.

***

Zvyky A lásky

? Oblíbená poloha při čtení: vertikální, nebo horizontální? „Pro potěchu raději v posteli nebo ve velmi pohodlném křesle. Studijně samozřejmě u stolu, protože si dělám poznámky.“

? Oblíbená hudba: Zpívající rabín Shlomo Carlebach, který ovlivnil židovskou bohoslužbu. Leonard Cohen, jazzman David Krakauer a Karel Kryl. Potom mysticky laděné dílo G. I. Gurdjieffa, Antonín Dvořák a Gustav Mahler.

ŠPAněLSKou SynAGoGu vidí ze své kanceláře.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...