9. ledna 2009 20:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael se zaručil a OSN obnoví pomoc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 145Diskuse
Humanitární pomoc od OSN by se do Gazy mohla opět brzy dostat.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Humanitární pomoc od OSN by se do Gazy mohla opět brzy dostat. | foto: ČTK

NEW YORK/BRUSEL OSN je připravena obnovit humanitární činnost v pásmu Gazy. Izraelské ministerstvo obrany totiž ujistilo, že personál OSN bude lépe chráněn. Agentura OSN pro pomoc a spolupráci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) pozastavila popravé za 60 let svou činnost v oblasti, protože izraelské jednotky ostřelovaly nákladní vůz UNRWA.

Stalo se tak během tříhodinového přerušení bojů a během útoku na zemřel jeho řidič. Také Červený kříž pohrozil omezením svých aktivit, protože byl při podobném útoku jeden z jeho řidičů zraněn.

Mluvčí Spojených národů Michele Montasová sdělila, že izraelská armáda ujistila, že incidentů hluboce lituje, a poskytla věrohodná ujištění o tom, že bude objekty OSN plně respektovat.

Armáda také vyšetřuje nedělní útok na dům, do nějž 24 hodin předtím údajně sami izraelští vojáci evakuovali asi 110 Palestinců. Při útoku pak 30 z nich zahynulo. Mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev k tomu řekl stanici BBC, že Izrael bere všechny takové případy velmi vážně a že incident vyšetřuje.

Letadlo s pomocí čeká v Belgii
Prozatím prý ale nic nenasvědčuje tomu, že byli někde poblíž izraelští vojáci. Regev také upozornil na propagandistickou mašinérii Hamasu.

Belgická vláda dnes požádala o nezávislé vyšetření dění v pásmu Gazy. Podle ní je tamní situace naprosto v rozporu s mezinárodními humanitárními normami, protože se zdravotníci nemohou dostat k raněným. Belgie musela kvůli průtahům s vízy pozdržet svůj plán na evakuaci zraněných dětí.

Na bruselském vojenském letišti čeká stále na povolení ke startu letadlo s humanitární pomocí a zdravotníky vyslanými pro raněné. Míří do egyptského Aríše, kde je hospitalizováno několik zraněných dětí. Mají být přepraveny do Belgie a dalších evropských zemí. Víza ještě stále vyřizuje egyptské velvyslanectví, ale letadlo by prý mělo odletět večer nebo v sobotu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 145Diskuse