26. září 2011 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zaplatí odškodné rodině zabité Palestinky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JERUZALÉM Odškodnění ve výši 432.000 dolarů (bezmála osm milionů korun) musí zaplatit izraelská vláda rodině prominentního palestinského mírového aktivisty. Jeho desetiletá dcera byla v roce 2007 zabita gumovým projektilem vystřeleným izraelským pohraničníkem.

Jeruzalémský okresní soud dospěl v neděli k závěru, že stát Izrael je za smrt dítěte zodpovědný. Abir Aramínová z vesnice Anata na západním břehu Jordánu, na palestinské straně bezpečnostní bariéry u východního Jeruzaléma, si šla spolu se sestrou a dvěma přáteli ze školy koupit sladkosti po zkoušce z matematiky.

Podle očitých svědků přijel na místo vůz izraelské pohraniční policie a skupina chlapců na něj začala házet kamení. Izraelští pohraničníci je chtěli rozehnat střelbou gumovými projektily a jeden z nich náhodně zasáhl Abir do hlavy.

ČTĚTE TAKÉ:

Dívka byla se silným krvácením převezena do nemocnice, kde o dva dny později zranění podlehla. Policie nejprve tvrdila, že byla zasažena hozeným kamenem, pitva ale prokázala, že šlo o zbloudilou střelu.

Podle rozhodnutí jeruzalémského soudu musí izraelská vláda rodině dívky zaplatit odškodnění za zmařený život, za okolnosti smrti a náklady pohřbu. Soudce Orit Efal-Gabai poukázal na to, že střela, která Abir zabila, byla vypálena v rozporu s vydanými rozkazy.

Ze smrti dcery viní politiku Izraele

Otec zabitého děvčete Basám Aramín zažaloval zabití své dcery u civilního soudu. Ten loni v srpnu vydal rozsudek, podle něhož byla Abiřina smrt "absolutně neospravedlnitelná" a připsal ji buď nedbalosti pohraničníků nebo porušení rozkazu. Otec mrtvé tehdy řekl, že nemůže vinit "osmnáctiletého mladíka za střelbu na nevinné desetileté děvče", a vinu za smrt své dcery přisoudil vládní politice Izraele.

Basám Aramín je zakladatelem organizace Bojovníci za mír. Tato skupina sdružuje bývalé izraelské vojáky a bývalé palestinské bojovníky, kteří nyní podporují mírové spolužití. Sám Aramín strávil sedm let ve vězení kvůli ozbrojeným aktivitám, poté se násilí zřekl. "Dospěl jsem k přesvědčení, že cestou dialogu můžete změnit myšlení extremistů, jenom boj ale přináší pouze cyklus akce a reakce," řekl britskému listu The Guardian v roce 2007.

Lidovky.cz, ČTK
  • 9Diskuse