10. února 2009 22:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelci dovolili, vede středová strana Vpřed

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 154Diskuse
Cipi Livniová ze strany Vpřed u voleb do izraelského parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cipi Livniová ze strany Vpřed u voleb do izraelského parlamentu | foto: ČTK

JERUZALÉM Izraelci rozhodovali v předčasných volbách nejen o novém složení parlamentu, ale i dalším politickém kurzu země a o budoucnosti mírového procesu s Palestinci. Přes špatné počasí byla volební účast vysoká. Podle prvních odhadů získaných z anket před volebními místnostmi mírně vede vládní středová strana Vpřed (Kadima) v čele s ministryní zahraničí Cipi Livniovou. Podívejte se na video a fotogalerii.

Druhý je zatím opoziční pravicový blok Likud Benjamina Netanjahua. Podle očekávání ale zřejmě půjde o velmi těsný souboj: odhady izraelských televizí zveřejněné po uzavření volebních místností  předpovídají straně Vpřed náskok pouhých dvou křesel. Livniová i Netanjahu se nicméně už oba prohlásili za vítěze voleb a vznesli nárok na post příštího premiéra.

Třetí nejsilnější politickou silou v Izraeli se podle odhadů stane radikální strana ruských imigrantů Izrael je náš domov. Naopak strana práce ministra obrany Ehuda Baraka zaznamenala zřejmě nejnižší zisk v historii. 

Těsná výhra Livniové může nahrát Netanjahuovi
První politické analýzy citované agenturami s poukazem na potvrzující se očekávaný příklon izraelské politiky napravo zdůrazňují, že ani konečné vítězství nemusí přinést Livniové post předsedkyně vlády vzhledem k horší výchozí pozici při jejím sestavování. Pravicový blok by mohl v parlamentu podle propočtů jedné z televizí získat 64 křesel oproti 56 pro levicové frakce. A takový výsledek by mohl přimět prezidenta Šimona Perese, aby pověřil sestavením koaliční vlády Netanjahua.

Někteří analytici také upozorňují, že do odhadů na základě anket před volebními místnostmi nejsou zahrnuty hlasy vojáků, které by mohly prospět Netanjahuovu Likudu.

Livniová nesestavila kabinet již jednou
Volby si vynutila situace po podzimním odstoupení úřadujícího premiéra Ehuda Olmerta, protože se vůdkyni nejsilnější parlamentní strany Cipi Livniové nepodařilo sestavit nový kabinet.


Přes 9000 volebních místností bylo otevřeno od 6:00 do 21:00 hodin. Do poledne odevzdalo hlas více než 23 procent voličů, což je o dvě procenta víc než ve volbách před třemi lety. Tehdy přišlo za celý den k urnám asi 63 procent oprávněných voličů. Tentokrát se očekávala účast nižší zejména, když bylo jasné, že bude pršet.

Většina politiků proto ještě ráno vyzývala občany, aby k volebním urnám přišli. "Jestliže lidé nebudou volit, nebude možné zaručit, aby Izrael zůstal demokratický," řekl v rozhlase prezident Šimon Peres.

V den voleb byl z bezpečnostních důvodů uzavřen západní břeh Jordánu a přechody s pásmem Gazy, s výjimkou Erezu, určenému pro humanitární účely.

Pro Palestince je Vpřed asi přijatelnější
Palestinská strana zareagovala na první odhady výsledků voleb v Izraeli prohlášením, že budoucí izraelská vláda se bude muset zavázat k zastavení výstavby osad na palestinských územích, než s ní palestinská samospráva bude ochotna obnovit mírové rozhovory. Livniová loni vedla izraelskou delegaci při mírových rozhovorech s Palestinci, Netanjahu označovaný za "jestřába" naproti tomu říkal, že chce kolonizační výstavbu na západním břehu Jordánu rozšířit.

Hlasování se neobešlo bez incidentů
V Umm al-Fahmu, který leží na hranici se západním břehem Jordánu a v němž žijí hlavně izraelští Arabové, musela zasahovat policie. Nejdříve policisté ve snaze vyhnout se násilí zabránili ultranacionalistovi Baruchovi Marzelovi z nacionalistické koalice Národní jednota vstoupit do města.

Marzel tvrdil, že ho strana poslala jako pozorovatele a že má právo vstupu do jakékoli volební místnosti. Po něm se podařilo do města dostat poslanci této koalice Arjemu Eldadovi, ale policisté ho museli eskortovat před rozlícenými Araby, kteří po něm házeli kameny.

Eldad se na jednom předvolebním shromáždění objevil s hadem a tvrdil, že poté, co má za sebou parlamentní práci po boku arabských poslanců, se hadů nebojí. Protiarabské nálady v Izraeli rozdmýchává kromě jiných i Lieberman, který považuje izraelské Araby za vnitřní ohrožení a chce, aby byli vystěhováni.

Lidovky.cz, ČTK
  • 154Diskuse