10. července 2014 12:19, aktualizováno  13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desítky obětí leteckých úderů na Pásmo Gazy. Hamás chce příměří

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 33Diskuse
Palestinci se modlí nad tělem čtyřleté Jasmíny, která podle palestinských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci se modlí nad tělem čtyřleté Jasmíny, která podle palestinských... | foto: Reuters

TEL AVIV 81 mrtvých a přes 500 zraněných - taková je podle palestinského ministerstva zdravotnictví dosavadní bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy. Izraelský soud mezitím propustil tři ze šestice mužů, podezřelých z únosu a vraždy palestinského chlapce Muhammada abú Chudajra. Hamás zveřejnil podmínky pro uzavření příměří, podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však příměří "není na pořadu dne".

Podle listu Haaretz vysvětlil soud své rozhodnutí tím, že propuštění muži byli součástí skupiny, jež akci provedla, ale nezúčastnili se jí přímo.

BLÍZKOVÝCHODNÍ KRIZE:

Zbylí tři podezřelí se k vraždě šestnáctiletého Palestince již dříve přiznali. Podle listu Haaretz se jedná o třicetiletého muže a dva nezletilé chlapce. Chudajr byl unesen minulou středu ve východním Jeruzalémě a podle výsledků pitvy byl upálen zaživa. Za hlavní motiv vraždy policie nadále považuje pomstu za předchozí smrt tří izraelských studentů.

Civilní oběti

Při jednom z nočních náletů na Pásmo Gazy ve čtvrtek údajně zahynulo sedm civilistů včetně pěti dětí, což je podle agentury Reuters během nynější izraelské ofenzivy dosud nejvyšší bilance v rámci jediného útoku.

ČTĚTE TAKÉ:

Izrael nálety reaguje na pokračující palestinské ostřelování Izraele raketami. Vláda židovského státu tvrdí, že radikálové odpálili přes 250 střel. Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí střílí Hamás rakety "z domů a ulic a čtvrtí, v nichž žijí civilisté, a vystavuje je tak nebezpečí odvetných útoků".

Hamás a Izrael proti sobě pálí rakety:

Ve čtvrtek ráno zachytil protiraketový systém Iron Dome pět střel nad Tel Avivem. Ostřelování si dosud nevyžádalo žádná vážná zranění, v jižních oblastech země ale ochromilo život. Podle DPA ostřelují Palestinci z Pásma Gazy také jedinou izraelskou atomovou elektrárnu v Dimoně v Negevské poušti na jihu Izraele. Od středy v jejím okolí dopadly přinejmenším tři rakety, několik jich zachytil obranný systém Iron Dome.

Hamás nabídl podmínky příměří

Ozbrojené křídlo hnutí Hamás, brigády Kásam, zveřejnily podmínky, za kterých by byly ochotny přistoupit na příměří s Izraelem. Kromě ukončení blokády Pásma Gazy a vojenských operací na palestinských územích je to také propuštění zatčených Palestinců a ukončení "sabotážních akcí" proti smíření Hamásu s Fatahem. Izrael by prý měl také přestat klást překážky k uskutečnění výplaty 42 000 zaměstnanců Hamasu v Pásmu Gazy. Izrael prý naopak požaduje ukončení ostřelování svého území a nastolení klidu.

Premiér Benjamin Netanjahu však v zahraničním výboru parlamentu prohlásil, že příměří není na pořadu dne. Odmítl tu zároveň návrh na odstřižení Pásma Gazy od dodávek vody a elektřiny. "Nemůžeme udělat to, co udělali Rusové Čečencům," dodal premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Nálety Izraele na Pásmo Gazy vyvolaly protesty v mnoha muslimských zemích. V Jordánsku napadly asi tři stovky demonstrantů izraelské velvyslanectví, místní policii se však podařilo dav odrazit. Egypt otevřel pro zraněné Palestince hraniční přechod s Pásmem Gazy v Rafáhu. Ten byl přitom od června zcela uzavřený.

Pozemní operace?

Izraelský premiér Netanjahu v pondělí naznačil, že Izrael by mohl sáhnout k pozemní operaci. Vláda již schválila povolání 40 000 záložníků. Podle armádního mluvčího Petera Lernera jich polovina již nastoupila do služby. Zdůraznil ale opět, že pozemní ofenziva je "poslední možností". O situaci v zemi bude ve čtvrtek jednat Rada bezpečnosti OSN.

Úspěšná Železná kupole

 • Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole) dosáhl od pondělní noci téměř 90procentní úspěšnosti v zachycování střel vypálených z Pásma Gazy.
 • Obranný systém Iron Dome se aktivuje pouze v případě, jsou-li ohroženy obydlené oblasti, a to především z důvodu vysokých nákladů na pořízení raket. Jedna stojí údajně kolem 50 000 dolarů (zhruba jeden milion korun).
 • Mezi pondělní nocí a středečním polednem tak byl prý systém aktivován asi v 27 procentech případů ze 180 raket vypálených na území Izraele.
 • Iron Dome vyvinul Izrael za finanční pomoci USA, které dosud do systému investovaly téměř 700 milionů dolarů (asi 14 miliard korun). Protiraketová obrana je tak podle DPA jedním ze symbolů úzkého spojenectví USA a židovského státu.
 • Systém pomocí radaru rozpozná letící objekt a upozorní na něj odpalovací zařízení, které vypustí raketu a v ideálním případě zneškodní nepřátelskou střelu ještě ve vzduchu. Mobilní systém, který je podle informací izraelské armády možné přesunout během několika málo hodin, je v provozu od jara 2011. Na území jižního Izraele je rozmístěno celkem sedm zařízení. Iron Dome však nemůže střílet na více raket najednou.
 • Vedle Železné kupole vyvíjí izraelská armáda ještě systém David's Sling (Davidův prak), který se zaměří na obranu proti střelám s doletem 100 až 200 kilometrů.
 • Ve středu dopadla raketa vypálená z Pásma Gazy nedaleko přístavního města Hadera, které leží asi 120 kilometrů severně od Pásma. Jedná se tak o dosud nejvzdálenější cíl ostřelování. Podle armádního mluvčího se tím definitivně potvrdilo, že hnutí Hamás disponuje syrskými raketami typu M-302 s doletem až 160 kilometrů. V dosahu střel Hamásu je tak prý prakticky celý Izrael.
 • Dosud byly raketami s největším doletem v rukou Palestinců střely Fadžr-5, které jsou schopny zasáhnout cíle ve vzdálenosti 75 kilometrů. V tomto rádiu leží Jeruzalém i Tel Aviv. S raketami M-302 se dá údajně zasáhnout už i Haifa či Nazaret.
Lidovky.cz, ČTK
 • 33Diskuse