18. srpna 2014 22:10, aktualizováno 19. 8 8:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příměří mezi Izraelem a Palestinou bylo prodlouženo o 24 hodin

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Izraelští vojáci kontrolují své zbraně poblíž hranice Pásma Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští vojáci kontrolují své zbraně poblíž hranice Pásma Gazy. | foto: Reuters

JERUZALÉM/GAZA Dočasné pětidenní příměří mezi Izraelci a Palestinci v Gaze, které mělo vypršet v pondělí ve 23:00 SELČ, bylo prodlouženo o 24 hodin. Podle agentury AFP to oznámil člen palestinské delegace v Káhiře, která vede od neděle s izraelskou stranou nepřímá jednání o dlouhodobějším příměří.

Izraelci a Palestinci se dohodli na 24hodinovém prodloužení, uvedl palestinský zdroj, aniž by sdělil bližší podrobnosti. Nynější pětidenní příměří navazovalo na předchozí klid zbraní, který trval tři dny a byl následně minulý týden ve středu prodloužen.

Nová jednání v Káhiře pod egyptskou patronací zatím nepřinesla hmatatelnější výsledky. Ani jedna ze stran neustoupila ze svých původních požadavků. Hlavní překážkou dohody je podle agentury AP palestinský požadavek na ukončení blokády Pásma Gazy, která trvá sedm let. Izrael zase dle všeho nechce ustoupit z požadavku odzbrojení Hamásu a dalších radikálních frakcí.

VÍCE ZDE:

‚Bezprecedentní zkáza‘

Rekonstrukce, kterou Pásmo Gazy potřebuje po měsíčních bojích mezi Izraelem a Hamasem, bude třikrát rozsáhlejší než ta po minulém konfliktu na přelomu let 2008 a 2009, konstatoval v Radě bezpečnosti OSN blízkovýchodní zástupce OSN Robert Serry. Serry hovořil o "bezprecedentní zkáze", která si vyžádá rozsáhlou obnovu. Zničeno nebo těžce poškozeno je na 16 800 domů a přes 100 objektů, které OSN používala pro uprchlíky.

Serry trvá na tom, aby Izrael co nejrychleji uvolnil blokádu Pásma Gazy a umožnil dovoz stavebního materiálu. Dodal, že systém dovozu materiálu pod kontrolou OSN "fungoval léta, což umožnilo dokončit velké projekty". Teď prý Gaza potřebuje mnohem více materiálu než kdykoli předtím.

Norsko a Egypt chtějí uspořádat brzy, zřejmě začátkem září, konferenci dárců, kteří budou ochotni podílet se na obnově Pásma Gazy. "Dárcovské státy budou chtít mít jistotu, že mohou do Gazy dovážet stavebniny. Gaza potřebuje naléhavě domy, nemocnice a školy, ne rakety, tunely a boje," sdělil Serry.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz