4. července 2010 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelský orchestr zahraje u Gazy koncert pro zajatého vojáka Šalita

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zadržovaný izraelský voják Gilad Šalit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadržovaný izraelský voják Gilad Šalit | foto: ČTK

JERUZALÉM Izraelský symfonický orchestr odehraje v pondělí nedaleko hranic palestinského pásma Gazy koncert na podporu zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita. Hudebníci doufají, že akce přispěje k tlaku na radikální hnutí Hamas a pomůže zajistit první návštěvu pracovníků Červeného kříže u vojáka, který je už v zajetí čtyři roky.

"Je to gesto pro mladého muže a jeho rodinu s cílem říct světu, že čtyři roky bez jediné návštěvy je příliš dlouho," řekl v Jeruzalémě ředitel orchestru.

Na pondělním představení vystoupí 80 členů hudebního tělesa pod širým nebem. Zahrají několik skladeb od Guiseppe Verdiho, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Spolu s orchestrem také vystoupí populární izraelský zpěvák Šlomo Arci.

Koncert bude přenášet rozhlas a televize
Organizátoři očekávají, že na koncert přijde zhruba 10 tisíc posluchačů. Měli by mezi nimi být i někteří politici a zahraniční diplomaté. Událost budou živě přenášet izraelský rozhlas a televize.

Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Izzudína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem Hamasu, a dvě další palestinské radikální skupiny. Od té doby Hamas nepovolil ani jednu návštěvu zástupců Červeného kříže u Šalita. Přistoupil jen na předání zvukové nahrávky a dvou dopisů v roce 2007 a videozáznamu v říjnu 2009.

Čtěte více

Na podporu Šalita se tento týden konaly v Izraeli pochody přátel i příznivců rodiny. Izraelská vláda také oznámila, že je ochotna výměnou za vojáka propustit tisícovku palestinských vězňů.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz