13. srpna 2013 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelský soud zamítl odvolání rodin obětí palestinských vězňů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Plačící Gila Molchová s fotografií svého bratra, který před 20 lety zahynul během teroristického útoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plačící Gila Molchová s fotografií svého bratra, který před 20 lety zahynul během teroristického útoku | foto: Reuters

JERUZALÉM Rozhodnutí izraelské vlády propustit 104 palestinských vězňů vyvolalo v zemi bouřlivé reakce, především mezi rodinami obětí teroristických útoků. Pozůstalí protestovali, jejich odvolání však Nejvyšší soud v úterý zamítl. První skupina 26 vězňů by se tak měla dostat na svobodu již v úterý večer.

Izrael se vězně chystá propustit na základě dohody o obnově izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Jejich druhé kolo se ve středu uskuteční v Jeruzalémě a v Jerichu.

Vláda s pozůstalými soucítí, ale do svých rozhodnutí si mluvit nenechá

"Naše srdce je s rodinnými příslušníky obětí teroru, jejichž velkou bolest nemůžeme utišit," citovala z rozhodnutí soudu v Jeruzalémě agentura DPA.

Propuštění vězňů je prý ale rozhodnutím vlády, do něhož se nelze vměšovat.

ČTĚTE VÍCE:

Propuštění osob, které jsou v izraelském vězení 19 až 30 let vesměs za vražedné útoky, požadoval palestinský prezident Mahmúd Abbás jako podmínku obnovení jednání. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se za to nezavázal ke zmrazení výstavby v izraelských osadách na palestinských územích, na čemž palestinská strana předtím neústupně trvala.

Obě strany dotlačily k rokování Spojené státy a přípravná schůzka se uskutečnila před více než dvěma týdny ve Washingtonu. Mají na ni navázat devítiměsíční mírová jednání, jejichž cílem je prolomit více než tříleté ochromení mírového procesu.

Podle úmluvy dojednané s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym schválila izraelská vláda propouštění vězňů na svobodu ve čtyřech skupinách během několika měsíců. Každá fáze propouštění má být spojena s pokrokem v jednáních.

Mají na rukou krev, ale jiná cesta není

Jména odsouzenců z první skupiny zveřejnil Izrael v neděli večer. Naplnil tak zákonnou podmínku, stanovující lhůtu 48 hodin na možná odvolání.

Izraelská vláda přistoupila na propuštění odsouzenců, i když mezi veřejností i částí vládní koalice tento krok není přijímán kladně. Dosud se vždy bránila dát svobodu lidem s krví Izraelců na rukou. Tentokrát jde ale o gesto, které má usnadnit mírové rozhovory.

Zkomplikovat pozici vyjednávačům naopak může ohlášený souhlas vlády s výstavbou nových bytů v izraelských osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Definitivní souhlas se stavbou tisícovky nových bytů oznámil Izrael v neděli, dnes jeruzalémská radnice schválila plán výstavby dalších, bezmála tisíce bytů ve východním Jeruzalémě.

Výstavba izraelských domů na okupovaném palestinském území

Izraelská média přisuzují načasování těchto kroků snaze upokojit tvrdé křídlo vládní koalice premiéra Benjamina Netanjahua, pobouřené vstřícným gestem Izraele vůči Palestincům v podobě propuštění vězňů. Levicová opozice to ale označuje za provokaci vůči Palestincům a USA a za sabotáž rozbíhajících se mírových rozhovorů.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz