Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Nejste Bohové‘. Lidé na chodníku před hygienou v Ostravě vyjádřili svůj názor

Česko

  23:00aktualizováno  23:02
Praha/Ostrava - Z minuty na minutu. Tak náhle rozhodla hygienická stanice v Moravskoslezském kraji o zpřísnění opatření, které vedlo k přísnějším pravidlům pro nošení roušek a hlavně omezení hromadných akcí či provozu restaurací. Náhlé restrikce vyvolaly vlnu odporu nejen u opozice, která požaduje odstoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), ale i u obyvatel kraje.

Nápisy před budovou Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje kritizující zavedení přísných restrikcí bez předešlého varování. foto: Twitter Pavel Drobil

Nové restrikce v Moravskoslezském kraji. Roušky se vrací do MHD a vnitřních prostor, akce nad 100 lidí být nesmí

Ti svůj nesouhlas vyjádřili nápisy před budovou Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě. Jak na svém Twitteru upozornil bývalý poslanec Pavel Drobil (ODS), nápisy ‚Chaos‘, ‚Nejste bohové‘, ‚O nás bez nás‘ a další se objevily již před víkendem na chodníku. „Vox populi před krajskou hygienou v Ostravě,“ komentoval situaci Drobil.

Právě Krajská hygienická stanice v Moravskoslezském kraji stojí podle ministra Vojtěcha za zpřísněnými opatřeními, které vešly v platnost okamžitě a bez předešlého varování. Postup hygieniků ho mrzí. „Opatření jsou jednoznačně správná, ale měl být před účinností dán nějaký čas na to, aby se místní občané, provozovatelé restaurací a organizátoři akcí na změny připravili,“ uvedl na svém twitterovém účtu. 

„Že se tak nestalo, za to se občanům celého regionu velmi omlouvám. Paní ředitelce jsem to již vytkl a dal pokyn všem ředitelům KHS, aby zavádění opatření ve svém regionu lépe komunikovali,“ doplnil ministr. Podle něj opatření mohla platit například až od půlnoci.

Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách budou nově povinné v celém...
Tramvajová zastávka Nová Karolína v centru Ostravy kolem 19.00 hod. V...

Moravskoslezská krajská hygienička Pavla Svrčinová přitom na páteční tiskové konferenci právě na dotaz, zda bylo třeba zavádět opatření tak náhle, uvedla, že situaci diskutovala s ministrem zdravotnictví a byl jasný požadavek zavést je co nejdřív. „Já jsem to diskutovala s panem ministrem a opravdu byl požadavek co nejdřív,“ řekla novinářům. Vojtěch uvedl, že krajští hygienici ministerstvo o svém plánu nařídit omezení v celém kraji informovali před dvěma dny.

Epidemiolog Rastislav Maďar situaci komentoval s tím, že nová opatření nebyla přijata kvůli šíření koronaviru z Ostravsko-karvinských dolů, nýbrž kvůli novým ohniskům v soukromých firmách mimo Karvinou, kde jsou často zaměstnávání pracovníci z ciziny s pozitivními výsledky na nemoc covid-19. Ti jsou podle Maďara v kontaktu s místním obyvatelstvem, čímž může dojít k riziku komunitního šíření.

‚Já nic, já ministr’

Vojtěch rezignovat nehodlá. Nařízení omezení s okamžitou platností nebylo šťastné, tepe ministr hygienu

Z řad opozice se ihned začaly ozývat hlasy volající po odstoupení jak ministra Vojtěcha, tak hygieničky Svrčinové. „Ministr zdravotnictví Vojtěch si dělá blázny z lidí v Moravskoslezském kraji. Vše bylo pod kontrolou, situace se neustále lepšila, kritici ničemu nerozumí. Výsledkem jsou okamžité zákazy a omezení v celém kraji. Místo odchodu z funkce jen alibisticky tvrdí: já nic, já ministr,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

Ke kritice ministra se přidal i Herbert Pavera (TOP09), podle kterého má „ministr evidentně raději velké kladivo než chytrá data.“

„Vláda zasahuje s křížkem po funuse. Minulý týden jsme svolali mimořádnou schůzi kvůli Karvinsku. Chtěli jsme, aby vláda této situaci věnovala více pozornosti. Tvrdila, že to má pod kontrolou, že děláme zbytečný politický humbuk,“ uvedl pro Českou televizi předseda strany KDU-ČSL Marian Jurečka. Ministr i hygienici v posledních dnech uváděli, že se stav na Karvinsku stabilizoval a zlepšuje se.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na Twitteru sdělil, že na pondělí svolá Bezpečností radu kraje a bude požadovat zdůvodnění všech vydaných opatření.

Konec NeFestivalu: Další rána pro pořadatele festivalu Colours of Ostrava

Mezi ty, kterých se restrikce zásadně dotkly, patří i pořadatelé hromadných akcí. Právě v době zpřísnění pravidel probíhal v Ostravě NeFestival, který od středy pořádal organizační tým zrušeného festivalu Colours of Ostrava. Kvůli novým nařízením byl nucen skončit.

„Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný,“ uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Dodala, že nechápe, proč mohou lidé neomezeně do zoo, kde jsou na čerstvém vzduchu, ale nemohou na koncert, který je venku a na ploše umožňující dostatečné vzdálenosti. „V tomto státě je kultura na posledním místě,“ řekla.

„Pokud se pořádá festival v kraji, který má nejhorší epidemiologickou situaci v České republice, tak v takovém případě riziko (zrušení) hrozí,“ reagoval ministr zdravotnictví Vojtěch. „Jsem sám překvapen, že se festival koná a organizátoři se nerozhodli, že ho zrovna v této době a v tomto regionu odloží,“ dodal. Podle něj je ale k debatě s krajskými hygieniky, jestli nemohla nařízení platit až od půlnoci.

Jak upozorňuje Echo24, mluvčí NeFestivalu Jiří Sedlák se o nových restrikcí dozvěděl až z dotazů novinářů. Komplikace nyní řeší i Sanatorium Klimovice, které očekávalo příjezd 200 klientů, opatření ohledně omezení počtu lidí se dotknou i místních akvaparků nebo koupališť.

K opatřením se krajská hygiena rozhodla kvůli setrvalému růstu nákazy nových případů covidu-19 v Moravskoslezském kraji. Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách budou nově povinné v celém Moravskoslezském kraji. Akcí se bude moci účastnit nejvíc sto lidí, přeshraniční pracovníci budou muset jednou za dva týdny předkládat negativní test.

Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory budou možné jen s respirátorem. Různých akcí se bude moci účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Přeshraniční pracovníci budou muset jednou za dva týdny předkládat negativní PČR test, uvedl ministr. 

Autoři: ,