Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jacksonův lékař dostal za neúmyslné zabití čtyři roky

Lidé

  18:55aktualizováno  19:55
NEW YORK/LOS ANGELES - Lékař Conrad Murray dostal za neúmyslné zabití popového zpěváka Michaela Jacksona čtyři roky vězení. Jde o maximální možný trest. Podle kalifornských zákonů se ale trest v tomto případě snižuje na polovinu a lékař také může dostat domácí vězení.

Conrad Murray v soudní síni foto: Reuters

Murray podle soudu hrubě a opakovaně porušil své povinnosti lékaře vůči pacientovi, když umělci trpícímu nespavostí opakovaně podával anestetikum propofol. To se Jacksonovi nakonec před zhruba dvěma lety stalo osudným.

Soudce Michael Pastor dnes ve svém odůvodnění rozsudku dal v podstatě za pravdu obžalobě, podle níž Murray hrubě zanedbal své povinnosti lékaře a neprojevil ani známku lítosti. Podle soudce se Murray dopustil "lékařského šílenství" a musí do vězení. "Je a zůstává nebezpečným," řekl Pastor.

K TÉMATU:

Soudce obzvláště pobouřil fakt, že si Murray svého pacienta tajně nahrával "v okamžiku, kdy byl zranitelný". Uvedl přitom, že lékař si nahrávky, jež zazněly během soudního líčení a ve kterých Jackson často působil přízračně, pořizoval jako pojistku. Naznačil tak, že Murray svého pacienta případně mohl i vydírat.

Pastor také Murraymu, který ani nevyužil možnosti promluvit u soudu, mimo jiné vytknul, že opakovaně lhal a podváděl, aby získal "ohromující" množství propofolu. Celkově podle něj lékař "strašlivě" zklamal důvěru svého pacienta. Soudci se také velmi nelíbilo, že Murray se v rozhovorech označoval za nevinného a kladl vinu Jacksonovi.

"No říkejte mi něco o obviňování oběti!" zvolal očividně pobouřený soudce, který výší trestu zcela vyhověl obžalobě. Naopak zamítl názor obhajoby, která upozorňovala na předchozí spořádaný život svého klienta a požadovala pro něj podmíněný trest. Podle Pastora byl ale Murrayho prohřešek natolik závažný, že podmínka naprosto nepřichází v úvahu.

Conrad Murray

Lékař ovšem nakonec nemusí být ve vězení dlouho. Soudce jej za čin nemůže poslat do státního vězení, a Murray tak skončí v okresní věznici. Kalifornská vězení jsou ale dlouhodobě přeplněná, a je tak možné, že lékař bude propuštěn a skončí v domácím vězení.

Žalobce David Walgren kromě trestu požadoval, aby Murray třem dětem, jež po "králi popu" zůstaly, zaplatil odškodnění 100 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Uvedl přitom, že si uvědomuje, že lékař tak vysokou částku nebude moci zaplatit, zabránila by mu ale vydělávat na případu. Pastor o případném odškodnění rozhodně později. Jacksonova rodina prostřednictvím svého právního zástupce Briana Panishe ještě před vynesením rozsudku požádala soudce o vynesení takového trestu, který "připomene lékařům, že nemohou své služby prodávat za nejvyšší nabídku". Zároveň uvedla, že jí nejde o pomstu a stále nemůže věřit, že zpěvák již není mezi živými.

Jackson se předávkoval

Zpěvák zemřel 25. června 2009 na předávkování anestetikem propofol, který mu Murray delší dobu podával jako lék na nespavost. Dvanáctičlenná porota dala za pravdu obžalobě, podle níž tím lékař hrubě zanedbal své povinnosti a je odpovědný za smrt zpěváka, jenž se v té době intenzivně chystal na návrat na koncertní pódia.

Jackson byl jednou z nevýraznějších osobností populární hudby všech dob. V posledních letech před smrtí mu popularita poněkud klesla, ale jeho skon zájem o jeho nahrávky znovu oživil.

Výběr událostí spojených s vyšetřováním příčin smrti amerického popového zpěváka Michaela Jacksona:

2009

25. června - Michael Jackson (50) byl v losangeleské nemocnici UCLA prohlášen za mrtvého, poté co tam byl přivezen se zástavou srdce.

27. června - Jacksonovo tělo bylo předáno rodině; na přání rodiny se konala druhá pitva.

4. července - Na veřejnosti se poprvé objevily informace, že ve zpěvákově domě bylo nalezeno silné anestetikem propofol.

7. července - Na losangeleském hřbitově Forest Lawn se konalo soukromé rozloučení s Jacksonem, veřejné rozloučení se uskutečnilo ve Staples Center.

22. července - Federální policie prohledala pracovnu Jacksonova osobního lékaře Conrada Murraye v Houstonu.

24. srpna - Vyšetřovací spisy odhalily, že Murray během šesti týdnů předcházejících Jacksonovu úmrtí léčil jeho nespavost propofolem. Přípravek mu podal i ráno před smrtí.

28. srpna - Koroner oficiálně potvrdil, že příčinou Jacksonova úmrtí bylo předávkování propofolem. V těle popové legendy byly nalezeny i další potenciálně nebezpečné léky. Policie oznámila, že bude umělcovu smrt vyšetřovat jako zabití.

3. září - Jacksonovy ostatky byly pohřbeny na hřbitově Forest Lawn.

2010

8. února - Státní žalobce obvinil Conrada Murraye z neúmyslného zabití Jacksona. Po zaplacení kauce 75.000 dolarů (asi 1,4 milionu korun) byl obviněný propuštěn na svobodu.

2011

4. ledna - V Los Angeles začalo předběžné líčení.

12. ledna - Soudce Michael Pastor rozhodl, že Murray bude souzen za neúmyslné zabití. Opřel se přitom i o výrok soudního lékaře Christophera Rogerse, který dospěl k názoru, že zpěvák byl v podstatě zdravý, ale nedostalo se mu od jeho osobního lékaře dostatečné péče.

25. ledna - Murray před soudem prohlásil, že se cítí nevinen.

30. srpna - Soudce zamítl návrh obhajoby, aby byl jako svědek povolán Jacksonův dlouholetý dermatolog Arnold Klein. Ten podle spisů dával Jacksonovi často injekčně analgetikum Demerol a zpěvák se na něm stal závislý.

27. září - V Los Angeles začal proces s Murrayem.

7. listopadu - Porota rozhodla, že Murray je vinen z neúmyslného zabití Michaela Jacksona.

29. listopadu - Conrad Murray dostal za neúmyslné zabití Jacksona čtyři roky vězení, podle kalifornských zákonů se ale trest okamžitě snižuje na polovinu a lékař má nárok na domácí vězení. Murray podle soudu hrubě a opakovaně porušil povinnosti lékaře, když umělci opakovaně podával anestetikum propofol.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!