Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Jádro je drahé, ale přesto nejlevnější, tvrdí Britové

Londýn v případě vzorové elektrárny pro Temelín argumentuje tím, že tu prostě není lepší alternativa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Pragerz

další projaderná propaganda?
Věřte tomu nebo ne, ale opravdu se to nevyplatí a to ani britům ani (nedejbože) rozšířený temelín..Odkazy na své proklamace jak se to vyplatí neuvádíte žádné, já si tedy tu práci také nedám a vystačím si s jedním:http://www.theguardian.com/environment/2013/oct/30/hinkley-point-nuclear-power-plant-uk-government-edf-underwritepár citací:"Souhlas vlády s pojištěním £16mld může být "ekonomicky šílený" a vysoce nákladný pro spotřebitele, varují analytici""Nejdražší elektrárna na světě""Náklady plynoucí z této dohody zatíží další generace""Britská vláda masivně sází na extrémně vysoké ceny fosilních paliv v budoucnosti. Pokud tomu tak nebude, tento kontrakt bude ekonomicky šílený. ""Dohodnutá minimální cena £92,5/MWh je téměř dvojnásobkem současné tržní ceny""Aby byla produkce výhodnější než u plynu, musela by do roku 2023 vzrůst cena plynu o 130%" Takže díky za opravdu vyvážený a skvělý článek o skvělém energetickém zdroji budoucnosti.. 
0/0
5.11.2013 10:25
Foto

Poutníkalf

Nezlobte se na mne,
ale to jsou výpočty po vzoru dnešních "manažerů", bez nalosti hlouby problému. U strategických surovin je cena až na druhém místě. Já se zeptám jinak:  Kolik toho plynu těží anglie na svém území?  Žijete v malicherné představě, že ten hodný pán na druhém konci plynového potrubí váš odběr nutně potřebuje. Skutečnost je jiná, pokud ten hodný pán zjistí, že jste na něm závislý, tak vás může začít v klidu vydírat a tomu se říká světová politika, Putin už takto evropě pohrozil dvakrát, co když příště zavře kohout  na celou zimu? Byť laciný plyn, který nemáte vám elektřinu nevyrobí.
0/0
8.11.2013 17:08
Foto

Pragerz

nezlobím - ani mi to moc práce nedalo..
kromě toho, že naprosto pomíjíte cenu (o které je celý článek..). Jinak GB je stále jedním z největších EU producentů plynu (i když čistý dovozce) a třebaV roce 2008 pocházelo 72% dovezeného zemního plynu z Norska, zbytek byl dovezen z Belgie a Nizozemska nebo v podobě LNG. (novější data si račte najít sám)http://www.mzv.cz/london/cz/obchod_a_ekonomika/archiv/Kromě toho že Cameron prosazuje frakční těžbu.Jinak maj smlouvy s US na odběr dalších 2,5 miliardy m3 břidlicového plynu s prvními dodávkami v září 2018..http://nejedly.blog.idnes.cz/c/333014/Nastup-zkapalneneho-zemniho-plynu-nejenom-ve-Velke-Britanii.htmlVěřte tomu nebo ne, ale narozdíl od nás se Británie (min do značné míry) obejde i bez Putina. A u nás? na co myslíte že jede Temelín?  
0/0
9.11.2013 17:52
Foto

Poutníkalf

Samozřejmě
problem případné redistribuce plynu v evrope v případě výpadku ovliní jak cenu tak i dovoz do GB. Jinak k ceně výstavby- je rozumější zadotovat silný stabilní zdroj energie, než dotovat FV jak zde u nas.
0/0
9.11.2013 19:34
Foto

Pragerz

tak silný zdroj jádro jistě
tak silný zdroj jádro jistě je - což je nejen výhoda, ale samozřejmě i nevýhoda - kvůli plánovaným i neplán odstávkám se musí zálohovat také - tolik tedy k té stabilitě.Dotace na FVE u nás skončí za cca 15-18let (ty ke kterým se vlády již zavázaly) - nové bloky temelína by se dotovaly podstatně déle (s největší pravděpodobností po celou dobu životnosti - za předpokladu vyšší produkční ceny než bude tržní) - tedy konce těch dotací se zde příliš dnes dospělých lidí nedožije..
0/0
10.11.2013 11:16