Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Jádro je drahé, ale přesto nejlevnější, tvrdí Britové

Londýn v případě vzorové elektrárny pro Temelín argumentuje tím, že tu prostě není lepší alternativa.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Poutníkalf

8. 11. 2013 18:28
   
  
0 0
možnosti

Filias

5. 11. 2013 12:10
Neschopná společnost
Mám pocit, že lidstvo (minimálně ta západní část) je jako celek čím dál tím neschopnější. V šedesátých letech bylo schopno dostat člověka na měsíc. Stavění jaderných elektráren taky nebyl zas takový problém.Teď se ze stavby atomové elektrárny stal neřešitelný problém. Protože to dlouho trvá, protože to stojí spousty peněz, protože to má milión + 1 riziko, protože není garantováno, že z toho budou pro moderního kapitalistu masivní zisky.Ale když svět ovládli turbokapitalisté (a ČR především), kteří jdou jen po ziscích za kvartál, politici přestali dělat dlouhodobou politiku a jejich největší "výhoda" má být to, že netuší vůbec nic a musí nejdříve strávit 4 roky v opozici, aby se naučili alespoň něco.Jenom M. Roman a jeho banda dali za poslední roky 200mld do pochybných investic, často ztrátových. Mezi tím "prodávali" kritické podniky pro dostavbu Temelína anonymním vlastníkům. Teď nemají na dostavbu ani prachy, ani know-how. Roman si kupuje za prachy z ČEZu podniky a tvrdě lobuje, aby mu stát garantoval další stamiliardy.Tedy - dostavba Temelínu je dnes naprosto nesmyslná. Stát si musí nejdříve ujastnit energetickou koncepci (na které pak bude trvat) a vymést bordel ze státních podníků, kteří začnou tyto koncepce spoluprosazovat. Myslíte že to zvládne současná polit. repre? Hlavní stranu zabývá jen boj o moc. A ten zbytek se z valné většiny tváří, že stát je vlastně ani nezajímá. Že jen budou čekat co na ně spadne. A za případné problémy může jen ten druhý.Neschopná společnost
0 0
možnosti

Pragerz

5. 11. 2013 10:25
další projaderná propaganda?
Věřte tomu nebo ne, ale opravdu se to nevyplatí a to ani britům ani (nedejbože) rozšířený temelín..Odkazy na své proklamace jak se to vyplatí neuvádíte žádné, já si tedy tu práci také nedám a vystačím si s jedním:http://www.theguardian.com/environment/2013/oct/30/hinkley-point-nuclear-power-plant-uk-government-edf-underwritepár citací:"Souhlas vlády s pojištěním £16mld může být "ekonomicky šílený" a vysoce nákladný pro spotřebitele, varují analytici""Nejdražší elektrárna na světě""Náklady plynoucí z této dohody zatíží další generace""Britská vláda masivně sází na extrémně vysoké ceny fosilních paliv v budoucnosti. Pokud tomu tak nebude, tento kontrakt bude ekonomicky šílený. ""Dohodnutá minimální cena £92,5/MWh je téměř dvojnásobkem současné tržní ceny""Aby byla produkce výhodnější než u plynu, musela by do roku 2023 vzrůst cena plynu o 130%" Takže díky za opravdu vyvážený a skvělý článek o skvělém energetickém zdroji budoucnosti.. 
0 0
možnosti

Poutníkalf

8. 11. 2013 17:08
Nezlobte se na mne,
ale to jsou výpočty po vzoru dnešních "manažerů", bez nalosti hlouby problému. U strategických surovin je cena až na druhém místě. Já se zeptám jinak:  Kolik toho plynu těží anglie na svém území?  Žijete v malicherné představě, že ten hodný pán na druhém konci plynového potrubí váš odběr nutně potřebuje. Skutečnost je jiná, pokud ten hodný pán zjistí, že jste na něm závislý, tak vás může začít v klidu vydírat a tomu se říká světová politika, Putin už takto evropě pohrozil dvakrát, co když příště zavře kohout  na celou zimu? Byť laciný plyn, který nemáte vám elektřinu nevyrobí.
0 0
možnosti

Alta

5. 11. 2013 5:02
Energie je málo a bude jí
Energie je málo a bude jí málo. Je potřebné jí šetřit a regulovat např. HDO a znovu zavést denní noční proud - to vše samozřejmě v moderní podobě.Ceny elektřiny z FV jsou již dnes bez dotací výhodné pro koncové spotřebitele, mnoho aplikací FVE se používá pouze pro ohřev vody v boileru. Pokud se elektřinou nevaří a netopí není problém vybavit FVE panelem skoro každou domácnost rodinný domek... Bez potřeby služeb distribuce, ČEPS, OTE, ERÚ, ČEZ, EON a dalších.Jde pouze a právě o to teplo.V okamžiku kdy v elektřině skončí pouze 1/4 výkonu reaktoru a zbytek skončí ve vzduchu je dostavba Temelína a Dukovan holý energetický nesmysl.Až budeme teplem z reaktoru vytápět okolní města České Budějovice, Tábor, Sezimovo Ústí, Planá nad Lužnicí .... a tím ušetříme skoro 1 mil. tun uhlí,  a vyčistíme vduch od PM10 tak to možná vyjde.V současnosti bez vyvedení tepla je dostavba Temelína čistá ztráta a další tunel na veřejné peníze přesměrované do nadnárodních Ruských, Amerických, Japonských nebo Francouzských korporací. 
0 0
možnosti

Poutníkalf

8. 11. 2013 17:31
Dvoutarifový proud stále existuje
nicméně si nemyslím, že by v dnešní době příliš ovlivnil spotřebu.  Většina energeticky náročných provozů jede na tři směny a při poměru spotřeb podniků a domáctností, ohřev vody je tak zanedbatelný, že se kvůli tomu nevyplatí dělat změny. Na regulaci čehokoliv jiného lidé nekývnou.  Vytápění z elektrárny je zajímavá myšlenka, jen je otázka kolik toho odpadního tepla vytáhnete, neboť dnešní systémy v elektrárnách recyklují teplo z páry za turbínou pro předehřev vody a do výparníku toho už tolik nejde, další otázkou je řešení náhradního vytápění při snížení výkonu, či odstávce. K FV mohu říci jen jedno, pokud si to někdo dá na střechu pro svou potřebu a bez státní podpory, tak proti tomu nic nemám. Ale ten kdo schválil tu dotační politiku pro připojení do sítě by zasloužil lámat v kole.
0 0
možnosti
Třeba to je tak, že
na půlku stavby je plánováno referendum, co pokračování zastaví. Marketingově to není problém, pár hereček to zmákne, nějaký reaktor se potento, nasadí desítku lidí s malformacemi po Černobylu. Malformace jsou  i na internetu, ale naživo je to dost tvrdé. Dokud je jen krůček, aby hanebný lhář Hašek zneužitý prezidentem Zemanem pro jeho politické fantasmagorie nebyl na čelné pozici, měli bychom raději svítit loučema. Technologie např. žádá, aby vám v servisu neukradli (kdo lže, ten krade) podstatnou součástku. Kdysi můj šéf měl fiata 600, jezdil jen kolem města, tak to šlo. Jak vyrazil na dovolenou, už volal a táhl jsem ho domů. Jednou dokonce otevřel zátku chladiče a potom chodil v kukle. Jsa racionální osoba, přemluvil jsem ho, aby místo socialismus budujících fušerů a melouchářů to dal servisu značkovému. A ejhle, měl zaslepenu větší část chladiče, kdysi to asi teklo, tak revolucionář s kombinačkama to spravil. Stávající Temelín tomu není daleko, viz. průchodnost paralelních cest (na hlavní se ve zmatku vyvalí první kamion, a když ne první, tak pátý). Datové pokrytí. ČEZ má zákaznickou linku, když nemá kanceláře, alespoň něco. I vlídně vás obslouží, ale potom, ZA VAŠE PENÍZE, vám nabízí dodávání plynu, ač v místě není plynovod. A aby obchodu vrchol, ještě vám nabízejí ZA VAŠE PENÍZE, tedy hovorné, telefonní připojení. Že jejich mobilní kunčaft tam nemá pokrytí, vůbec nevadí, budete platit paušál, telefonovat nemusíte. V takové firemní kultuře se dají štípat ty louče, maximálně si useknete prst, pár vám jich zbyde, ale tahat čerta v jaderném kotli za ocas, je vabank. Tedy pro lid obecný, na azurovém pobřeží, řeckém ostrově, kalifornii .. je to jen televizní zpráva. Tak bych začal tím cestářem, nezaměstnaných dost, když zlomí násadu u palice, uřízne si u cesty novou.
0 0
možnosti