Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak likvidovat odpad bez emisí. Nahradí česká technologie spalovny?

První zařízení na termický rozklad odpadu by mělo stát na severu Čech. O jeho neškodnosti však zatím firma obyvatele ani úřady nepřesvědčila.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
P

Pi

20. 11. 2013 20:47
Kam s ním?
"Do deseti let však evropská legislativa skládkování zcela zakáže. Na odpad si proto už dnes pomýšlejí majitelé spaloven, které jej využívají k výrobě elektřiny a tepla."  Po průchodu spalovnou se objem odpadu zmenší, ale stále jsou to desítky procent původního objemu. Kam s tím zbytkem? Převážně zase na skládku. Samozřejmě ji můžeme jinak nazvat a tvářit se, že to už není skládkování.
0 0
možnosti
MH

Martin Hájek1

20. 11. 2013 23:34
Samozřejmě máte pravdu, jedná
Samozřejmě máte pravdu, jedná se o skládkování energeticky využitelného odpadu. Skládkovat se samozřejmě bude dál, protože řadu odpadů nelze využít ani energeticky a samozřejmě i po energetickém využití odpadu vzniklý odpad nelze zcela využít. Jen bych trochu korigoval Vaše procenta, objemově se množství odpadu zmenší zhrubě na desetinu, hmotnostně na necelou třetinu až čtvrtinu a z toho se ještě vytřídí minimálně železný šrot. A samozřejmě tento odpad již nezahnívá, nepáchne, nepřitahuje hlodavce a tak dále...
0 0
možnosti
P

Pepan25

18. 11. 2013 20:48
České odmítání spaloven
Klasické spalovny jsou běžný způsob likvidace "Restmuhl", ktrerý se nedá recyklovat (v Německu tak končí zhruba 1/3 odpadu) . Jen v kotlince slovo spalovna vyvolá hrůzu. Podobné projekty s pneumatikami ji v důsledku bohužel jen přiživují. Přitom do klasických spaloven v zahraničí některé české strojírenské firmy dodávají svoje technologie (turbíny atd.)
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

18. 11. 2013 20:17
Tato technologie nemá naději
Tato technologie nemá naději na splnění EIU ::
0 0
možnosti
L

Lotrass

18. 11. 2013 9:13
To chce výzkumný projekt "České Nanotechnologie"
to prachy i predmět "Podnikání" umizí beze stopy do ztracena ..... tak se ztratilo 1.5 mld
0 0
možnosti
MH

Martin Hájek1

18. 11. 2013 0:46
Pár otázek
"V tomto případě by z pneumatik měly podle ekologů raději vzniknout například povrchy cyklostezek a sportovišť, střešní krytiny, povrchy či takzvané zahradnické mulče." No to je určitě výborná představa, ale zkusil to už někdo v praxi? A ty zahradnické mulče, to je co? A dá se na to spotřebovat 10 tisíc tun pneumatik? A nebo je to jenom obyčejné blábolení neználků z Arniky?
0 0
možnosti
DV

Daniel Vondrouš

21. 11. 2013 9:14
Zkuste slušnější prosby o informace
Je chvályhodné, že máte zájem o informace z oblasti recyklace. Svou žádost byste ale měl formulovat slušněji, nebo Vás každý příště rovnou pošlena google.S povrchy sportovišť a dětských hřišť z recyklovaných pneumatik se u nás setkáváme běžně. Abych ale nevyzdvihoval nějakou českou firmu oproti jiným, uvedu příklad velkokapacitního zařízení u Košic, které jsem měl kdysi možnost navštívit - http://www.vods.sk/divizie/zber-a-spracovanie-opotrebovanych-pneumatik/vyrobky/. Ještě žádanější jsou gumoasfaltové povrchy vozovek - např. zde  http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/248112-tissi-provoz-na-vsetinsku-zajisti-specialni-gumoasfalt/. ;
0 0
možnosti
PM
Nejprve díky dotacím svézt na hromadu
Potom hromadu "nechtěně" zapálit.  Je vyděláno, gumy shoří, lidi si zvyknou. Pneumatika je solidní stavební prvek, třeba na stavbu poldrů, až  guma shnije, měla by hráz udržet již vzrostlá výsadba dubů. Ale ani stěna obydlí není zbytečná, až budovatel  zbohatne, snadno ji rozebere a dusanou hlínu vrátí zahrádce. Svahy lze měnit na terasy, ale opět s pomocí křovin.  
0 0
možnosti