Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jak na Obamu? McCain tápe

Česko

V druhé televizní debatě se kandidáti trumfovali, do jaké míry chápou problémy „obyčejných Američanů“

RECENZE

Předvolební debata v USA - Republikán McCain propásl šanci stáhnout náskok demokrata Obamy

Podali si na závěr debaty ruce, nebo ne? To byla včera na americkém internetu zdaleka nejdiskutovanější otázka vztahující se k úterní druhé televizní debatě kandidátů na prezidenta Baracka Obamy a Johna McCaina.

Bezvýznamnost otázky do jisté míry vystihuje celkový dojem, jaký televizní vystoupení uchazečů o Bílý dům udělalo na voliče.

Kandidáti jim totiž neřekli nic nového a až na několik nenápadných náznaků se vyhýbali ostřejším osobním výpadům.

Což bylo poněkud v rozporu s tím, s čím proti sobě vyrukovali jen pár dní před debatou. V osobních útocích totiž přitvrdila jak McCainova, tak Obamova kampaň. Čekalo se proto, že aspoň něco z toho přijde na přetřes i v přímém přenosu.

Na druhou stranu, televizní debaty tu nejsou od toho, aby se v nich dával průchod emocím (přestože americké publikum odkojené nejsurovějšími formáty reality TV něco takového podvědomě čeká). Nýbrž od toho, aby si voliči udělali jasno, co jim kdo z kandidátů vlastně může nabídnout. Nicméně, ani po první, ani po druhé debatě asi moc jasno nemají.

Další remíza?

McCain měl mít navrch. Debata totiž neměla jednoznačné téma, o tom rozhodovali svými dotazy diváci. A McCain už mnohokrát dokázal, že umí reagovat pohotově. Od Obamy se naopak tak trochu čekalo, že se bude držet zpátky v tom smyslu, že zůstane u svých už několikrát proklamovaných tvrzení (zvlášť co se zahraniční politiky týče, přesněji témat, ve kterých nevyniká).

Nakonec se drželi zpátky oba. Ve finále to víc ublížilo McCainovi, který měl vzhledem ke klesajícím preferencím svého rivala zatlačit do rohu, což se mu ale ani jednou nepovedlo.

Komentátoři mu v poslední době vyčítají hlavně nejasný program na záchranu ekonomiky. McCain se proto v úterý pokusil formulovat aspoň jeden konkrétní návrh, který by řešil aktuální krizi, a sice, aby stát pomohl přímo lidem, kteří mají problém splácet hypotéky na dům (tím, že by je od nich odkoupil - za cca 300 miliard dolarů - a sjednal pro ně s hypotečními ústavy a bankami nové, pevně dané splátky na základě současných, mnohdy nižších cen nemovitostí).

Zkrátka takový malý odklon od toho, co prosadila vláda současného prezidenta George W. Bushe, která pomohla naopak krachujícím finančním ústavům.

McCain s návrhem vyrukoval nejen proto, aby na konkrétním příkladu ilustroval své pojetí ekonomické politiky - lidé o ní moc nevědí a šíří se mezi nimi mimo jiné tvrzní, že chce podobně jako Bush stranit jen „těm nejmajetnějším“. Současně se tím chtěl distancovat od současného prezidenta (nikdy spolu neměli moc společného, Obamově kampani se ale celkem daří spojovat Bushovy neúspěchy s politikou všech republikánů bez rozdílu, tedy včetně McCaina).

Zdaleka nejvíc šlo ale McCainovi o to, aby dokázal, že mu momentálně jde v první řadě o ty, kdo jsou na tom nejhůř.

Boj o obyčejné Američany Ostatně, problém s nedostatečnou identifikací s problémy sociálně slabších rodin řeší už od primárek i Obama. Proto i on v debatě nezvykle často zmiňoval „ty, kterým hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou a práci“. A začal se rovněž ve větší míře obracet k ženám.

Místo, aby navzájem napadali a vyvraceli svá tvrzení, kandidáti se po většinu času trumfovali, do jaké míry se umějí vcítit do problémů řadových Američanů. Dobrým příkladem bylo téma zajištění lékařské péče. „Její zajištění je pro mě věc zodpovědnosti,“ řekl McCain, Obama šel dál a označil zajištění péče za „právo“. A neopomněl dodat, že by pojistka měla krýt i péči v mateřství nebo vyšetření prsu...

Spokojenější nakonec může být Obama, ale jen proto, že mu v úterý zas až o tolik nešlo. U toho by ale zůstávat neměl.

Hodnocení LN

BARACK OBAMA Působil celkově suverénnějším dojmem, za což vděčí hlavně svým řečnickým schopnostem. Ale neřekl nic nového.

Celkový dojem ***** JOHN McCAIN Chvílemi byl nervózní. Přišel však aspoň s novým návrhem na řešení „hypoteční krize“.

Celkový dojem*****

Spokojenější nakonec může být Obama, ale jen proto, že mu v úterý zas až o tolik nešlo. U toho by ale zůstávat neměl.

Jedna debata, šest různých výkladů (komentáře z internetových stránek amerických médií) The Atlantic (středopravicový měsíčník) „Debata byla pro McCaina zničující a nejspíš přispěje k jeho porážce ve volbách. Kandidát demokratů vystupoval suverénně, vyjadřoval se jasně a důrazně. McCain byl chvílemi trochu mimo obraz.“ Townhall (pravicový měsíčník) „McCain měl jasnou převahu. Svého rivala předčil hlavně ve dvou klíčových tématech -daňové politice a válkách v Iráku a v Afghánistánu. Barack Obama byl zdrženlivější a několikrát prokázal, že ještě nemá dostatek zkušeností. Vyhrál republikán, Obama byl bezmocný a propadl.“ National Review (pravicový čtrnáctideník) „Debata vázla... kandidátům se kladly otázky, na které už nesčetněkrát odpovídali. McCain v předvolebních preferencích zaostává, proto jsme čekali, že nám předvede víc. Nebyl to špatný výkon, většina jeho odpovědí byla v pořádku. Neřekl ale nic, co bychom si pamatovali ještě za dva, za tři dny.“ Pajamas Media (liberální web) „Nic převratného... debata místy nudila. Nakonec z ní vytěžil víc McCain. Naleštěný řečník Barack Obama několikrát zaváhal a působil nevěrohodně.“ Huffington Post (liberální web) „Skutečnost je taková, že McCain nezvládá ekonomická témata... Za největší novinku dnešního večera by se tak dala označit zpráva, že si američtí voliči pomalu zvykají na představu, že se prezidentem stane Obama.“ Talking Points Memo (liberální web) „Obama slavil malé vítězství na body, které však může v konečném účtování sehrát důležitou roli... McCain si vedl dobře. Myslím, že jeho příznivci budou jeho výkon označovat za solidní. Ale neměli by zapomínat, že McCain čím dál víc ztrácí. Měl se to pokusit změnit, což se mu nepovedlo.“

Autor: