Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jak omezit náměsíčnost u dítěte?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Náš pětiletý syn bývá náměsíčný -občas se uhodí o dveře nebo o nábytek tak, že má modřinu, a také se stává, že

se místo na záchod vymočí třeba na koberec. Proto bych se chtěla zeptat, zda je možné nějakým způsobem náměsíčnost omezit a zda máme v takovém stavu dítě probouzet, či ne? VAŠE NÁZORY

To ještě nic není, mně se stávalo, že jsem se poloprobudil třeba ve dvě ráno, oblékl se a šel do školy. A že je něco špatně, jsem si uvědomil, až když jsem byl venku z baráku. Poradit neumím, přešlo to samo. Nicméně i když mě někdo chytil a probudil, nezbláznil jsem se - to, že se tak stane, je pověra. Takže probudit ho klidně můžete.

Randall Flagg

No a co takhle spát s ním v jedné místnosti? Nebo aspoň mít otevřené dveře, abyste ho slyšeli? Nebyla by to nejlepší prevence zranění?

Helena

Dcera také trpěla tímto nepříjemným stavem, hlavně při měsíci v úplňku. Stačilo pořádně zatemnit okna na spaní dobrou roletou a stav se zlepšil. Jinak být ve střehu, nebudit násilně, pouze tichým hlasem nasměrovat zpátky do postele.

helena

Dítě v žádném případě neprobouzet, jen nasměrovat do postele. Nebezpečí zranění se dá zmenšit vhodným uspořádáním nábytku a důsledným uklízením některých předmětů na noc (konkrétně neporadím, neznám to tam). Je možné, že časem to samovolně přejde. V některých případech se náměsíčností projevuje např. strach, starosti. Zkuste si se synem promluvit, jestli ho něco netrápí. Lucie

Náměsíčností jsem trpěl jako šestiletý chlapec, nejčastěji v letním období. Po desátém roku jsem tím netrpěl. Chlapec potřebuje vaše porozumění. Náměsíčnost asi těžko odstraníte, mne kamarádi vždy probudili, ale nikdo se mi nesmál.

Ivan

JAK TO VIDÍ ZDRAVÍ LN

Podle odborníků se náměsíčnictví neboli somnambulismus vyskytuje u dětí v předškolním věku poměrně často. Podobně jako noční děsy se objevuje do tří hodin po usnutí. Choďte si tedy lehnout raději až tři hodiny po usnutí dítěte. Když půjde spát v osm, i vy se vyspíte.

„Výskyt těchto poruch je nepředvídatelný, může je podpořit únava, stres, počínající onemocnění provázené zvýšenou teplotou nebo silné emoční prožitky,“ říká dětská psychiatrička Petra Uhlíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dodává, že probouzet dítě někdy není nutné, obvykle stačí v klidu je uložit zpět na lůžko. Důležité je odstranit z blízkosti dítěte předměty, o které by se mohlo zranit. V žádném případě se mu nevysmívejte a o příhodě se v jeho přítomnosti s nikým nebavte.

Časté jsou u dětí i noční můry - hrůzostrašné sny, které se objevují více v druhé polovině spánku a dítě si je ráno alespoň částečně pamatuje. Výskyt těchto snů ovlivňují podle doktorky traumatizující události.

Autor: